kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашықтұқымды өсімдіктерге жалпы сипаттама

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ашықтұқымды өсімдіктердің құрылысындағы ерекшеліктері мен адам және табиғат үшін маңызы туралы түсінік қалыптастыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашықтұқымды өсімдіктерге жалпы сипаттама»

Қысқа мерзімді жоспар

САБАҚ:

Мектеп: №52 негізгі мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты - жөні: Жанузакова Жазира Бекарысовна

СЫНЫП: 6А

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Тақырыбы:

§39. Ашықтұқымды өсімдіктерге жалпы сипаттама.

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Оқушыларға ашықтұқымды өсімдіктердің тұқымнан көбейетін сүректі, яғни ағаш, бұта, қылқанжапырақты өсімдіктер, олардың түрлері, көбею циклінде аналық бүрлердің тұқымынан жаңа ұрпақтың жетілетіні туралы білім беру.

Сабақ

мақсаттары:

Барлық оқушылар.

1.Ашықтұқымды өсімдіктер туралы біледі.

Оқушылардың басым бөлігі.

1.Ашықтұқымды өсімдіктер туралы айта алады.

Кейбір оқушылар.

1.Ашықтұқымды өсімдіктер мен споралы өсімдіктерді ажырата алады.

Бағалау критерийі:

Ашықтұқымды өсімдіктерге жататын ағаштар туралы біледі.

Өз өлкесіндегі ағаштар туралы айта алады.

Ашықтұқымды өсімдіктер мен споралы өсімдіктердің айырмашылығын салыстыра алады.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар:

Оқылым, айтылым: мәтінді оқи отырып, ашықтұқымды өсімдіктерге жататын ағаштарды ажыратып, тапсырмалар орындау арқылы пікір алмасады.

Тыңдалым: «Ашықтұқымдылар» бейнематериалын қарап, бір - бірінің пікірін тыңдайды.

Айтылым: оқушыларға өз пікірін айтқызу.

Жазылым: мәтінді пайдалана отырып, дәптерге жаңа терминдерді жазады.

Пәндік лексика және терминология

Қылқанжапырақты, дің, сүрек, бүржидек, екіүйлі, бірүйлі.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Қарағай – ....................... жұптасып орналасады.

Зеравшан аршасы – ........... .................. қылқанжапырақты ағаш.

Құндылықтарға баулу

Оқушылар ашықтұқымды өсімдіктерді зерттеу арқылы туған жерге деген қызығушылығы артады.

Пәнаралық байланыс

География – Жатаған шырша Теріскей, Күнгей және Іле Алатауында кездесетін ашық тұқымды бұта.

Информатика – АКТ – ны пайдалану арқылы оқушылардың ой-өрісін кеңейту

Тақырып бойынша алдыңғы білім:

Қырықжапырақтәрізділер туралы біледі.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері:

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал туғызу


2 минут
















«Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі.


3 минут







Адамның көңіл күйі сергек болса, айналасындағы болып жатқан өзгерістерді жақсы оймен қабылдайды. Екі қолыңызды жоғары көтеріп көңіл – күйімізді білдіріп қоялық. «Бір күнгі танысыңа, қырық күн сәлем» дегендей амандасып алайық. Қатысушылар қарағай, шырша, арша ағаштарын өздеріне ұнағандарын таңдап алады. Ағаштары сәйкес келген оқушылар бір - бірімен амандасы.

1-топ (Қарағай) Сәлем! Деп екі қолдарын көтеріп амандасады.

Қарағай ағашын ұнататындар адамның жан дүниесін баурап алатын ерекше қасиетімен көзге түседі. Жоғары талғамды болып келеді.

2 - топ (Шырша) Привет- деп оң қолдарын көтеріп амандасады.

Шырша ағашын ұнататын адамдар зерек ойлау қасиеті, қабылдауы да ешкімге ұқсамайды.

3 - топ (Арша) «Hi» деп қолды беріп амандасады.

Арша ағашын ұнататындар төзімді, қайратты болып келеді.

Үй тапсырмасын тексеру. «Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі.

1.300 млн жыл бұрын өскен споралы өсімдікті ата: қырықжапырақ.

2.Қырықжапырақ қайда өседі? ылғалды, көлеңкелі жерде, орманда, сайлар мен жыраларда.

3.Қырықжапырақтың сабағын неге қысқарған сабақ деп атайды? Жерасты тамырсабағы жақсы жетілгендіктен.

4.Қырықжапырақтың түрлерін ата: мыңжылқы қырықжапырағы, шолпаншаш сүмбілі, еркек усасыршөп.

5.Қырықжапырақтың жапырағы қандай? бүршік, жапырақ, қауырсын тәрізді жапыраққа айналады.






















Смайлик

пен бағалау





Сабақтың ортасы

25 минут
















































Сергіту кезеңі.

2-минут

Галерея әдісі









Жаңа сабақты түсіндіру.

Жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында «Ашықтұқымды өсімдіктер» туралы бейнематериалды көрсету.

Оқулықпен жұмыс.

I топ «Т» әдісі арқылы салыстыру. Қырықжапырақ пен ашықтұқымды өсімдіктің ерекшеліктерін жазу.

II топ Дұрыс - бұрыс. Жұптық жұмыс (әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады)

1. Барлық ашық тұқымдылардың гүлі және жемісі болады.

2. Балқарағай жылда күзде сарғайып, қылқандарын түсіреді.

3. Қарағай, шырша,самырсын - бұлар қылқан жапырақтылар.

4. Қырықжапырақ - ашық тұқымды өсімдік.

5. Самырсын – жылу сүйгіш, шыршаға ұқсас.

6. Ашық тұқымды өсімдіктердің арасында мәңгі жасыл және қылқандарын ауыстырып тұратын түрлері кездеседі.

7. Аршаның бүрі қоңыр түсті болып келеді.

8. Жатаған шырша Күнгей, Теріскей, Іле Алатауында кездеседі.

9. Кәдімгі қарағайдың қылқан жапырақтары өркендерінде 1 жылға дейін сақталады.

10. Ашық тұқымдылар бөліміне 10 000 түрі жатады.

11. Ашық тұқымды өсімдіктер суда өседі.

12. Ашық тұқымдылар – өсімдіктердің ең ежелгі тобы.

13. Кәдімгі арша – бір үйлі өсімдік.

14. Кәдімгі аршаның бүрі «сүрек» деп аталады.

15. Ашық тұқымдылар спора арқылы көбейеді.

16. Ашық тұқымдылар тұқыммен көбейеді, бірақ жеміс түзбейді.

III топ Сәйкестендіру (әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады).

Ағаш діңінің су өткізгіш бөлігі

Сүрек

Ағаш сабағы

Дің

Тұқымдары тұқымқабыршақта қорғанышсыз, бүрде ашық болып жетіледі

Ашықтұқым

ды өсімдіктер

Аталық бүрі бір өсімдікте, аналық бүр екінші өсімдікте болуы

Екіүйлі

Аршаның бүрі

Бүржидек

Жас өркеннің ұшында орналасады

Бүр

Жапырақтары ине тәрізді жіңішке

Қылқанжапырақты өсімдік

Аталық бүрлер мен аналық бүрлердің бір өсімдікте болуы.

Бірүйлі


Ағаш – Дерево – Tree

Қарағай – Сосна – Pine

Шырша – Елка - Christmas tree

Арша – Можжевельник – Juniper

Жапырақ – Лист – Sheet

Гүл – Цветы – Flowers

Өсімдік – Растения – Рlants


I топ Қарағай. Споралы және тұқымды өсімдіктерді ажырату.

II топ Шырша ағашына тән белгілерді табыңдар.

III топ Арша


Қарағай

Шырша

Арша

Биіктігі




Жапырағының орналасуы




Тіршілік етеді




Маңызы





Бірін – бірі бағалай

ды.

Сабақтың соңы.

8-минут

Кері байланыс.

«ББҮ» әдісі

5-минут



Білемін

Білдім

Үйренгім келеді




Үй тапсырмасы. §39. Ашықтұқымды өсімдіктерге жалпы сипаттама.

Ашықтұқымды өсімдіктердің табиғаттағы, адам өміріндегі, шаруашылықтағы маңызы жөнінде қосымша әдебиеттерден хабарлама жазыңдар.














Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

«Ашықтұқымды өсімдіктер» туралы бейнематериалды көрсету арқылы қосымша көмек көрсету үшін оқушыларға әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беріледі.Ол үшін ресурстарға сүйеніп,тапсырманы орындайды. Оқушыларға тапсырма берген кезде оқушының деңгейін ескеріп, жетелеуші сұрақтар арқылы «Галерея» әдісінде қолдау көрсетіп отырдым. Сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін оқушыларға қиындығы жоғары тапсырмаларды беруге тырыстым.

1.«Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі

«Галерея» әдісі

2.«ББҮ» әдісі.

3.«Т» әдісі

4.«Сәйкестендіру» әдісі


Сергіту сәтін ұйымдастыру арқылы қарастырылады.

АТК –ны қолдану ережелерін білу.


Сабақ бойынша рефлексия

Қосымша: Әріптестерімнің пікірін ескере отырып, класта жақсы ахуал тудыру және оқу мақсаттарына шынайы жетуді жоспарладым.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Сабақ жақсы өтті, себебі топтар арасында бәсекелестік болды, шапшаңдыққа баулыды.

2.Өмірмен байланысты оқушының қажеттілігін қамтитын тапсырмалар болды.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Сабақта әр түрлі әдіс - тәсілдерді әліде кіріктіру;

2.Бағалауды түрлендіріп өткізу.

Осы сабақтың соңында мен класс туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтардан не нәрсеге назар аудару қажет?

Қабілеті жоғары оқушылар тапсырмаларды қызығушылықпен орындайды, оларға

күрделірек тапсырмалар дайындау.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ашықтұқымды өсімдіктерге жалпы сипаттама

Автор: Жанузакова Жазира Бекарысовна

Дата: 25.05.2020

Номер свидетельства: 551279
