kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ортаның абиотикалық факторлары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ортаның абиотикалық факторлары Ортаның абиотикалық факторлары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ортаның абиотикалық факторлары»



Пән: Биология

Сынып: 11 жмб

Сабақтың тақырыбы: Ортаның абиотикалық факторлары

Сабақтың мақсаты: Экология ғылымын еске түсіре отырып, экологиялық факторлар негізгі үш топқа бөлінетінін айтып, ортаның абиоткалық факторлары туралы жалпы түсінік қалыптастыру.

Сабақтың міндеттері:

Оқушылар экологиялық факторлар негізгі үш топқа бөлінетінін біліп, ортаның абиоткалық факторларымен танысады.

Оқушылар топпен жұмыс істеуге дағдыланады.

Топта жұмыс жасау арқылы өздігінен білім алуға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Экологиялық факторлар негізгі үш топқа бөлінетінін біліп, ортаның абиоткалық факторлары туралы білді.

Топтасып жұмыс істеуге дағдыланды.

Өз ойларын еркін айта білуге үйренді.

Сабақтың типі: Аралас сабақ

Сабақтың түрі: ізденіс сабақ.

Әдіс-тәсілдер: СТО технологиясының стратегиялары (конверт сұрақ, РАФТ, Әліпби)

Құрал-жабдықтар: ақ қағаз, түрлі түсті қаламсаптар, дәптер.

Сабақ барысы:


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекетті

Оқушының іс-әрекетті

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, түгендеу, психологиялық ахуал тудырту, топқа бөлу.

Оқушылар сәлемдеседі, тынышталып сабаққа дайандалады, топқа бөленді.

Үй тапсырмасын қайталау:

Конверт сұрақ –әдісі:

  1. Экология нені зерттейді?

  2. Экологияның негізгі міндеттері қандай?

  3. Экология ғылымының зерттеу нысаны?

  4. Экологиялық факторлар қанша топқа жіктеледі?


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Экология –тірі организмдердің бір –бірімен қарым-қатынасын қоршаған ортасымен, тұрағы немесе мекенімен байланыстыра отырып зерттейтін ғылым.

Экология ғылымының негізгі міндеті — популяция, биоценоз және экожүйені динамикалық зерттеу, экологиялық үрдістердің заңдылықтарын ашу, индустриализация және урбанизация жағдайындағы ғаламшар проблемаларын зерттеу.

Экологияның негізгі зерттеу нысандары - популяция, экожүйе және биосфера.

Мағынаны тану:

Жаңа сабақтың мазмұнын меңгеруге бағыттау. Топтарға тапсырмалар беріледі.

РАФТ –әдісі

  • Температура

  • Жарық

  • Ылғалдық

Әліпби желісі:

Пойкилотермді организмдер –

Гомойотермді организмдер –

Анабиоз –

Термофилдер –

Психрофиттер –

Ксерофиттер –

Суккуленттер –

Гигрофиттер –

Мезофиттер –

Гидрофиттер -

Оқушылар жаңа сабақтың мазмұнымен танысады. Топ болып жұмыс жасайды.

Пойкилотермді организмдерге барлық омыртқасыздар, омыртқалылардан балықтар, қосмекенділер және бауырымен жорғалаушылар жатады.

Гомойотермді организмдерге құстар мен сүтқоректілер жатады. Бұл организмдер қоршаған орта температурасына тәуелсіз дене температурасын реттеп отырады.

Анабиоз – жануарлар қолайсыз температура жағдайында қысқы ұйқыға кетеді.

Термофилдер – жылусүйгіштер

Психрофиттер – суықсүйгіштер

Ксерофиттер – құрғақ сүйгіш өсімдіктер (сексеуіл, жусан, қылша, теріскен, сеуел, күйреуік)

Суккуленттер – шырынжапырақ өсімдіктер (алоэ, агава, кактус)

Гигрофиттер – ылғалы мол жерде өсетін өсімдіктер. Оларға тропиктік ылғалды орманда өсетін өсімдіктер жатады.

Мезофиттер – ылғалы жеткілікті топырақта өсетін өсімдіктер (беде, атқонақ, інжугүл, саумалдық)

Гидрофиттер төменгі бөлігі суда болатын немесе грунтқа бекініп өсетін су өсімдіктері (элодея, балдырлар).

Ой толғаныс:

Тест тапсырмаларын орындау.

1.Организмдерге әсер етуші бейорганикалық ортаның құрамбөліктерінің жиынтығы.

А. Абиотикалық факторлар

В. Биотикалық факторлар.

С. Антропогендік факторлар.

2. организмдер үшін ең маңызды факторлар.

А. Жарық, топырақ, судың тұздылығы.

В. Жарық, қар, топырақ.

С. Жарық, температура, ылғалдылық.

3. Жарық сүйгіш өсімдіктер.

А. Шырша.

В. Қарағай

С. Самырсын

4. Дене температурасы бірқалыпты емес организмдердің атауы.

А. Гомойтермді

В. Пойкилотермді

С. Стенотермді

5.Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктер.

А. Сфагнум мүгі

В. Сексеуіл

С. Қызғалдақ

Жауабы.

  1. А

  2. С

  3. В

  4. А

  5. В

Бағалау

Топ басшыларына бағалау ресурстары ұсынылады.

Топ басшылар бағалайды.

Үйге тапсырма

§ 55. 284 бет. Орта факторларының әсер ету қарқындылығы.

Оқушылар берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.

Кері байланыс

Сабақтағы көңіл күйім. Ұсыныстар.


Оқушылар кері байланыс парағын толтырады.






















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ортаның абиотикалық факторлары

Автор: Жанбыршина Асем Сапаровна

Дата: 14.05.2018

Номер свидетельства: 469485
