Сабақтың тақырыбы:Мономерлер мен полимерлер. Көмірсулар мен майлар | СЫНЫП: 7 | |||||||
Сабақ мақсаты: | Полимер және мономер ұғымдарын түсіну; Полимерлер мен мономерлердің айырмашылығын түсіндіру; Полимерлер мен мономерлерге мысалдар келтіру. Көмірсулар мен липидтердің құрылысына талдау жасау, жасушадағы маңызын үйрену. | |||||||
Бағалау критерийі | Мономер, полимер ұғымын ажырату, құрылысын пайымдау Полимерлер мен мономерлерді жүйелеу Полимер тізбектерінің ерекшеліктерін ажырату | |||||||
Тілдік құзіреттілік | Oқушылaрдың тілдік дaғдының төртеуін де түрлі әрекeттерде (мысалы, оқылым-тыңдалым, оқылым-жазылым, оқылым-айтылым, тыңдалым-жазылым және т.б.) әртүрлі мaқсаттарға қол жeткізу үшінҚолдану | |||||||
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. | |||||||
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. | |||||||
Алдыңғы оқу | Өсімдік ұлпаларының қазіргі жіктелуіСоңғы ғылыми зерттеулердің нәтижелері бойынша ұлпаларды негізінен мынадай алты топқа бөледі: меристемалық (түзуші), жабындық, негізгі, арқаулық (механикалық), өткізгіш және бөліп шығарушы ұлпалар.Осылардың ішіндегі түзуші ұлпалардан басқалары түпкілікті ұлпалар. | |||||||
Сабақтың жоспары | ||||||||
Сабақтың кезеңдері | Уақыты | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар | |||
Ұйымдастыру кезеңі | 2мин | Сәлемдесу Топқа бөлу | Түстер арқылы | Қызыл, ақ, қара, сары арқылы бөлінеді | Диалог | |||
Білім | 5мин | «Миға шабул әдісі» | Өткен тақырыптар төңірегінде сұрақтар қояды. 1 Жасуша дегеніміз не? 2 Ұлпа дегеніміз не? 3Жасушаның құрылысы қандай? 4.Өсімдік пен жануарлардың жасушаларының айырмашылқтарын ата. 5.Өсімдік пен жануарлардың ұлпаларын және сипаттама бер. | Сұрақтарға жауап береді. 1Кез-келген тірі ағзаның тіршілік белгілерін сақтайтын ең кіші құрылымдық бөлшегі. 2Шығу тегі құрылысы атқаратын қызметі ұқсас жасушалар тобы. 3.Барлық тірі организмдерге тән жаңа белгілердің пайда болуы? 4.өсімдікте 6тип. Жануарларда 4типі | Диалог | |||
15мин | Топтық жұмыс «Постер қорғау» | 1-топ Мономерлер 2-топ Полимерлер 3-топ Көмірсулар 4-топ Майлар | Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды түсінгенін постер бетіне түсіреді. | Диалог | ||||
Бағалау | 3мин | «Басбармақ» әдісі | Топтар бірін-бірі бағалайды | Диалог | ||||
Кері байланыс | 5мин | Бүгінгі сабақтан не түсінгенін бүгінгі сабақтан алған әсерін жазады. | ||||||
Үй тапсырмасы | Мономерлер мен полимерлер. Көмірсулар мен майлар жайлы туралы ақпараттар тауып келу. | Акт | ||||||