kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Бактериялардың таралуы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тексерілді: -----                                                 Күні: 25.02.2017ж

Сабақтың тақырыбы: Жорғалаушылар класы 
Сабақтың мақсаты. Жорғалаушылардың дене құрылысы мен тіршілік әрекеті жайында мағлұмат беру; 
Сабақта күтілетін нәтиже: Оқушылар жорғалаушылардың дене құрылысы, отряды, тіршілік әрекеті жайында түсінік алу;
 Сабақтың әдісі: 
Сабақтың көрнекілігі: 
Сабақ түрі. 
Сабақтың пән аралық байланысы. 
Сабақтың мазмұны: І. Кіріспе 
А) Ұйымдастыру бөлімі 
Ә) Үй тапсырмасын сұрау 
Б) Сыныпты топқа бөлу 
ІІ. Тұсаукесер 
ІІІ. Негізгі бөлім. 
А) Жаңа сабақ түсіндіру 
Ә) «Джигсо» әдісі бойынша постер қорғау 
ІV. Қорытынды 
А) Деңгейлік тапсырмалармен жұмыс 
Ә) БТЗО кестесін толтыру 
Б) Рефлексия ( Блум терегі) әдісі бойынша 
В) Бағалау 
Г) Үйге тапсырма беру. 
І. Кіріспе: Ұйымдастыру бөлімі: 
-Сәлеметсіздерме балалар, көңіл-күйлеріңіз қалай. Сыныпта кезекші кім, сабақта кім жоқ. 
Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада берілген сұрақтарға жауап беру және сәйкестендіру тестісі арқылы жүзеге асырылады. 
1.1 Қосмекенділер деп неге аталады? 
2. Қосмекенділердің қазіргі кездегі түр саны және Қазақстанның Қызыл кітабына тіркелгені қанша? 
3. Қосмекенділердің тері жабыны 
4. Ең алғаш қосмекенділердің асқорыту жүйесінде не пайда болған?Ю 
5. Дернәсілдері қалай аталады және олар қалай тыныс алады, ересектернінен айырмашылығы? 
6. Жүрегі неше бөлікті неше қайналым шеңбері бар? 
7. қазақстанның Қызыл кітабына енген қосмекндіні ата№ 
8. Есту мүшесі неден тұрады? 
1.2 сәйкестендіру тестісі: тақтада берілген қосмекнділерді отрядтарына байланысты бөліп оларға қысқаша мәлімет беріп кетеді. 
ІІ. Тұсаукесер: Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға сұрақтар қойылады. 
1.Қандай бауырмен жорғалайтын жануарларды білесіңіздер? Аттарын атаңыздар? 
2. Табиғатта немесе өздерің мекен ететін жерлерден қайсысын кездестірдіңіздер? 
3. Олардың басқа жануарлардан айырмашылығы неде деп ойлайсыңыздар? 
Сонымен біз бүгінгі жаңа сабақта қандай тақырыпты өтміз деп ойлайсыңыздар 
Осы жерде сабақтың тақырыбы мен мақсаты, күтілетін нәтижесімен таныстырып өтемін. 
Тақырып бойынша терминдермен жұмыстанып, дәптерге толтыру 
Герпетология- жорғалаушыларды зерттейтін ғылым 
Метанефрос- бүйректің жамбас қуысында орналасуы 
Жыланның уы- түрін өзгерткен сілекей безі 
Аллигатор- қолтырауын түрі 
Гавиал- азғы 
Тәлімбақ, жыланхана- жылан өсіретін орын 
Парейазавр- жақ сүйекті кесіртке, алғашқы жорғалаушылардың бірі 
Гюрза- жұмыртқа 
Негізгі бөлім. Жаңа сабақты түсіндіру: жаңа сабақты түсіндіру барысында алдымен жорғалаушылар туралы 5 мин видеодан көрініс көрсетіледі. Кейін слайд арқылы тірек сызалы түрде жаңа сабақ түсіндіріледі. 
Жорғалаушылар нағыз құрлықта тіршілік етуге бейімделген. Олардың 8 000- ға жуық түрі бар. Жорғалаушыларға кесірткелер, жыландар, тасбақалар, құбылғы, крокодилдер жатады. Кластың жорғалаушылар деп аталу себебі—жерді бауырлай жүретіндіктен. Жорғалаушылардың дене тұрқы, пішіні әр түрлі. Бұл класты зерттейтін ғылым- герпетология деп аталады. 
Жорғалаушылар 
Т і р ш і л і к о р т а с ы 

Құрлық- су- топырақ астында- ағаш басында 

Түр саны 
Жер бетінде 8 000- Қазақстанда 51 түрі 
Дене бөлімі: 
Бас-мойын-тұлға-құйрық- бессаусақты аяқтарынан 
Терісі: 
Құрғақ- бездері өте аз- мүйізді қабыршақты- қалқанша- сауытпен 
Қаңқасы бес бөлімді: 

Бассүйек- омыртқа жотасы Иық белдеуі жамбас белдеуі алғаш 
Алдыңғы аяқ артқы аяқ кеуде қуысы 
Бұлшықеті: 

Жақсүйектері- мойнында- кеуде құрсақ қуысында- аяғында жақсы дамыған 
Ас қорыту жүйесі: 
Ауыз қуысы-жұтқыншақ-өңеш- қарын-ішек-клоака 
Бауырдан өт өзегі Ұйқы безінен сөл 
Тыныс алу жүйесі: 

Танау тесігі- жұтқыншақ- көмекей- кеңірдек-ауа тамыр- өкпе 
Қанайналым жүйесі: 
Қан айналым шеңбері 2 үлкен және кіші өкпелік 
Жүрегі 3 бөліктен- оң жақ құлақша, сол жақ құлақша, қарынша 
Зәр шығару жүйесі: 
Жамбасқа жақын орналасқан 2 бүйрек-екі несепағар түтігі- қуық- клоака 
Сезім мүшелері: 
Көз-құлақ-танау тесігі-тіл 
Көбеюі: 
Дара жынысты- іштей ұрықтанады- жұмыртқа салады- тірілей туады. 
Отрядтары: 
Тұмсықбастылар- қабыршақтылар-тасбақалар- крокодилдер 
Жаңа сабақты түсіндіріп болған соң оқушылардың өздіктерінен отрядтарды біліп, жұмыстануы үшін 4 топқа бөлген күйде әр отряд бойынша: тұмсықбастылар, қабыршақтылар, тасбақалар, крокодилдер постер дайындап, қорғау тапсырылады. Дайындық 10 мин, қорғау әр топқа 3 мин. Топтар кейін 2 жұлдыз, 1 ұсыныс арқылы бір-біріне бағалау жүргізеді. Топтар өз постерлерін қорғау кезінде алдарына карточка түрінде деңгейлік тапсырмалар беремін. Постерлерін қорғап болған соңжаңа сабақ бойынша деңгейлік тапсырмаларға жауап береді. 
Сабақты қорытындылау: 
А деңгейі: Жорғалаушыларға қандай жануарлар жатады? Жорғалаушылардың жүрегінің құрылысы қандай? Қазақстанда тасбақалардың қандай түрлері кездеседі? 
В деңгейі: 1. Жорғалаушылардың тері жабынының ерекшеліктерін атаңдар? Жорғалаушылар қандай отрядтарға бөлінеді? Қазақстанда улы жыландардың қандай түрлері кездеседі? 
С деңгейі: Жорғалаушылардың қаңқа құрылысындағы ерекшеліктерді атаңдар? Гатерияның өзіне тән қандай белгілері бар? Жорғалаушылардың қосмекенділермен ұқсас және айырмашылық белгілерін сипаттаңдар? 

Бағалау. 
Үйге тапсырма беру: «Жорғалаушылар» туралы қызықты мәлімет жинап 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Бактериялардың таралуы"»

Тексерілді: ----------------------- Күні: 17. 04.17ж



Тақырыбы: Бактериялардың таралуы. Бактериялардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.

Оқу – тәрбие істерінің мақсаттары мен міндеттері

Мақсаты: Оқушыларға бактериялардың таралуы мен маңызы туралы білім беру

Міндеттері:

Білімділік: Бактериялардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы, биотехнология, ауру тудыратын бактериялар және олармен күресу шаралары туралы түсінік беру, жаңа терминдерді түсіндіру.

Дамытушылық:. Оқушылардың ой өрісін дамыту. Есте сақтау қабілетін арттыру.

Тәрбиелік: Эстетикалық , экологиялық тәрбие беру.

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Әдісі: СТО, сипаттау, топтастыру, салыстыру.

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу. 2. Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсаты мен кезеңдерімен таныстыру. Бағалау парағы үлестіріледі.

2. Үй тапсырмасын тексеру. «Ой қозғау»

1. «Ұшқыр ойдан - ұтымды жауап». Әр қатарға 5 сұрақтан беріледі. Дұрыс жауаптар төмендегі түстер бойынша бағаланады: 5- дөңгелек қызыл түс; 4- төрбұрыш жасыл түс; 3- ұшбұрыш көк түс.

1) Бактериялар қандай организмдер?
2) Бактерия жасушасының құрылысының қандай ерекшеліктері бар?
3) Эукариоттар қандай организмдер?
4) Қандай организмдердің жасушасында ядро болмайды?
5) Бактериялардың формалары қандай болады?
6) Бактериялардың қозғалысқа келтіретін органоидтері бола ма?
7) Бактериялардың мөлшері қандай?
8) Бактериялар қалай қоректенеді?
9) Сапрофит бактериялардың қоректену ерекшелігі неде?
10) Паразит бактериялар қалай қоректенеді?
11) Бактериялар қалай тыныс алады?
12) Бактериялар қалай көбейеді?

13) Спора дегеніміз не?

14) Прокариоттарға қандай ағзалар жатады?

15) Бактериялар қандай жерлерде тіршілік етеді?

2. «Кім жылдам?» Суретті толықтырыңдар.
Бактерия суретіндегі органоидтерді орнына қою және атап айту.
3 тапсырма: «Сиқырлы түстер».
Тақтаға бактериялардың суреттері жасырылған 3 түрлі түс қойылған, оқушылардың әр қайсысы өз таңдаған түстерін ашады содан шыққан бактерия формасына сипаттама береді.

Үй тапсырмасын бекіту мақсатында«Венн диаграммасын»толтыру.

3.Жаңа білімдерді қалыптастыру: «Мағынаны тану». Сабақтың тақырыбымен таныстырып, сабаққа мақсат қою оқушыларға тапсырылады.

Жекелеме оқушыларға тапсырмалар берілген, сол тапсырмалар бойынша жаңа тақырып түсіндіріледі.

1. «Бактериялардың таралуы»

2. «Бактериялардың табиғаттағы маңызы»

3. «Бактериялардың адам өміріндегі маңызы»

Оқушылардың мәліметтерінен кейін толықтырулар жүргіземін.

Жаңа білімді бекіту. «Ой толғаныс». 1.Топтастыру старегиясын жүргізу.

Топырақта Ауада Суда



Бактериялардың таралуы

Тірі ағзаларда Өлі ағзаларда Тағамның құрамында

2. Графиктік тест.

Жекелеме оқушыларға тапсырма: «Биологиялық диктант»; «Сәйкестендіру тест».

1 Биологиялық диктант.

Бактериялардың ..............., ..........................., ..................................... сияқты ауруларды туғызатыны ертеден – ақ белгілі болды. Оба бактериясы топырақта........... күнге дейін, ал іш сүзегінің бактериясы .................. айға дейін сақталады. Ауру туғызатын бақтериялар мен адамдардың жаппай ауруын ..............................дейді. Жұқпалы аурулардың алдын алудың негізгі жолы - ................................. .................................... сақтау.

Керекті сөздер: індет, тазалық ережелерін, оба, туберкулез, сіреспе, 25, 3.

2 Биологиялық диктант.

............................... бактериялары – біздің ғаламшарымыздың тазалаушысы. Себебі олар .................................................. қалдықтары мен............................................................ өлекселеріндегі күрделі ағзалық заттарды ыдыратады. Топырақта .................................................... түзілуіне себепші болады. 1г. қара топырақта ............................................................... бактерия болады.

Керекті сөздер: 5-6 млрд, өсімдіктердің, қарашіріктің, жануарлардың, Шіріту.



№1 Сәйкестендіру тест.

  1. Бактерияларды зерттейтін ғылым А.Туберкулез

  2. Бактерияларды қорғайтын қабықша Б.Микробиология

  3. Бактерия грек тілінде қандай мағына береді. В. Л.Пастер

  4. 1882 жылы Р. Кох анықтаған ауру тудырғыш бактерия Г.Пенициллин

  1. Ауру қоздырғыш бактериялар тіршілігін Д.Таяқша

жоятын антибиотик

  1. Ауасыз ортада тіршілік ететін бактерияларды Е. Спора

ашқан ғалым

№2 Сәйкестендіру тест.

  1. Бактерияларды алғаш ашқан ғалым А.Шіріту бактериясы

  2. Бактериялар топырақта қанша уақыт

тіршілік ете алады Б.Сапрофиттер

  1. Спора грек тілінде қандай мағына береді. В. А. Левенгук

  2. Өлі ағзаларда тіршілік ететін бактериялар Г.Пенициллин

бактерия

  1. Ауру қоздырғыш бактериялар тіршілігін Д.20-30 жыл

жоятын антибиотик

  1. Біздің ғаламшарымыздың тазалаушысы Е. Сеппе, екпе



Қорытынды: Кері байланыс парағын толтыру. Оқушылар сабақ бойынша өз пікірлерін жазып, «Мәуелі бәйтерекке» іледі.

Бағалау. Бағалау парағы арқылы жүргізіледі.

Үй тапсырмасын беру. §5 оқуға. Бактериялар бойынша тест тапсырмаларын құрастыру. Жекелеме оқушыларға: Хабарлама: “ Саңырауқұлақтар дүниесітуралы түсінік” ; «Қалпақшалы саңырауқұлақтар»; «Саңырауқұлақтардың маңызы»






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Бактериялардың таралуы"

Автор: Тлеубетова Баян Аллабереновна

Дата: 03.06.2017

Номер свидетельства: 420227
