kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бактериялардың таралуы. Бактериялардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бактериялардың таралуы және түрлері.Олардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы өте зор.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бактериялардың таралуы. Бактериялардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы»


Пәні: биология

Мұғалім: Суйчбекова Шакизат

Сыныбы:6


Сабақтың тақырыбы

Бактериялардың таралуы. Бактериялардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.


Сілтеме

Қ. Қайым, Р.Сәтімбеков,Ә.Әметова,Ж.Қожантаева. Биология 7. Алматы «Атамұра» 2012. Слайд, кеспе қағаздары, ресурс, қайшы,

Мақсаты

Сыныптағы оқушылардың кем дегенде 70 пайызы 15 минут ішінде берілген мәтіннен 10 бактериялардың маңызына байланысты ұғымдар мен терминдерді меңгере алуы керек

Табыс критерийлері

  1. Бактериялардың таралуы туралы білу.

  2. Бактериялардың табиғаттағы маңызы туралы білу.

  3. Бактериялардың адам өміріндегі маңызы туралы білу.


Күтілетін нәтиже

  1. Бактериялардың таралу жолдарын біледі.

  2. Бактериялардың табиғаттағы маңызы туралы біледі.

  3. Бактериялардың адам өміріндегі алатын орны топтарын ажырата алады.

Керекті жабдықтар

Кестелер, флипчарт, постер, оқулық, жұмыс дәптері, стикер, маркерлер.


Сабақ барысы:


Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Модуль


Ұйымдастыру


4- мин

1.Оқушыларды түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. 3. «Ыстық лебіз»

3.Оқушыларды топтарға бөлемін.

Топтар: 1.Шіріту бактериялары. 2.Түйнек бактериялары.


Оқушылар шеңберде тұрып, қарсы тұрған оқушыға жұмсақ ойыншықты беру арқылы, оның есімін атап, жақсы тілегін арнайды.

Оқушылардың заттарын жинап алу және оны екіге бөлу арқылы топтастырамын

Оқуды басқару және көшбасшы

лық.

Кіріспе:

«Миға шабуыл»

5-мин

І.Үй тапсырмасын тексеру. Әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі, оқушылар кезекпен жауап береді. 1. Адам, жануар, өсімдіктер ағзасында тіршілік етіп, ағзалық заттарды сорып қоректенетін бактериялар тобы..... 2.Бытыранықтар дүниесіне ...... жатады. 3. Бактериялар қандай жолмен көбейеді. 4.Шар тәрізді бактериялар.... 5.Тағамды бүлдіретін ұсақ ағзалардың бар екенін тәжірибе жүзінде дәлелдеген ғалым...... 6.Прокариотты ағзаларға жатады..... 7.Өлген ағзалардың денесінде тіршілік ететін бактериялар тобы..... деп аталады. 8Микробиология ғылымы ...... зерттейді.

9.Қолайсыз жағдайда бактериялар ......түзеді.

10.Ауру тудыратын бактериялар мен адамдардың жаппай ауруы ........ деп аталады.

11.Бактерияларды алғаш рет голландық ғалым..... ашқан.

12.Туберкулез ауруын тудыратын бактерияларды алғаш ашқан ғалым.....

Интербелсенді тақтадағы берілген сұрақтарға оқушылар әр түрлі қабілеттеріне қарай жауап береді.

Бірін-бірі бағалайды.






АКТ,

Сын тұрғысы

нан ойлауға үйрету






Жаңа сабақ:

Тұсау

кесер

2- мин



1.Жаңа сабақтың тақырыбын айқындау үшін түрткі сұрақтар беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашып аламын.

2.Жаңа сабақ: Бактериялардың таралуы. Бактериялардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы. Сабақтың мақсатын айтып, «Біз нені меңгеруіміз керек?» сабақ критерийі беріледі.



Оқушылар мұғалімнің берген сұрақтарына жауап береді.

Сабақ критерийлері

1.Бактериялардың

таралу жолдарын

білу

1-балл.

2.Бактериялардың

табиғаттағы

маңызы 2-балл

3.Бактериялардың

адам өміріндегі

маңызы 3-балл.



АКТ. Диологтік әдістің зерттеушілік түрі


«Топтас-

тыру әдісі»

5- мин



«Автобус бекеті» 5-мин

«Кестемен жұмыс»

6-мин



«Бакте-риялар-мен күрес»

5-мин

Оқушылардың базалық
білімдерін жаңғырту мақсатында екі топқа қиылған мәтін бөліктері беріледі. Мәтінді жылдам құрастырып, оқып шығып, топта талқылайды


Оқушыларға фливчард таратамын.Әр топ 3-сұрақ жазады. Бірінші топтың сұрағына екінші топ, екінші топтың сұрағына бірінші топ жауап жазады.


Бактериялар туралы кестені толтыру.


Бактерия

лар

Тіршілік ортасы.

Қоректену әдісі.

Табиғаттағы және адам өміріндеімаңызы.

Шіріткіш бак.




Түйнек бак.




(ноутбуктан бактериялар шығады оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы оларды жояды.)

Екі топ оқушыларына екі тақырапшалы мәтін беріледі 1 топқа «Цианобактериялар» , 2 топқа «Осциллатория трихомасы» мәтіндері. Қажетті жерлерін дәптерлеріне жазып отырады.





Оқушылар интербелсенді тақтамен жұмыс жүргізеді.





Оқушылар ноутбуктан сұрақтарға жауап беру арқылы бактерияларды жояды.



Сын тұрғысы

нан ойлауға үйрету






АКТ,






АКТ. Диологтік әдістің зерттеушілік түрі





















І-топ

1.Бактериялардың табиғаттағы маңызы қандай? 2.Шіріту бактериялары қандай рөл атқарады? 3.Бактериялардың халық шаруашылығындағы маңызы. 4.Сүт өнімдері қандай бактериялар арқылы алынады? 5.Саңырауқұлақтар мен балдырлардың пайдалы селбесуінен не пайда болады? ІІ-топ 1.Микробиология ғылымы нені зерттейді? 2.Р.Кох қандай жаңалық ашты?



3.Туберкулез қандай ауру? 4. 1гр қара топырақта қанша млрд. бактерия болады? 5.Бактериялар туберкулезден басқа қандай ауру тудырады?



















«Тұжырым әдісімен жұмыс жүргізу»

10- мин


Әр топтың тақырыпқа байланысты «Бактериялардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы» тақырыбына постер жасау үшін флипчарт тарату.


Бактериялардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбына топ болып жұмыс жасайды топбасшымен біріге отырып өз ой-пікірлерін көрсету арқылы , постерді қорғайды.


Дарынды және талантты балаларды оқыту

«Термин- дер мен жұмыс»

Оқушыларға тақырып соңындағы жаңа терминдерді дәптерлеріне жаздырамын.

Терминдерді жазады


Бағалау

1- мин



Бағалау.

Үй тапсырмасы бойынша бірін – бірі бағалайды, 2 жұлдыз, 1 ұсыныс айту арқылы бірін-бірі формативті бағалау, критерий бойынша өзін-өзі бағалайды

Оқыту үшін және оқу үшін бағалау

Үйге тапсырма

1- мин

Бактериялардың таралуы. Бактериялардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызын оқу,тақырып соңындағы АВС деңгейдегі сұрақтарға жауап жазу. «Бактериялық аурулар» тақырыбына хабарлама дайындау.

Оқушылар үй тапсырмасын алады.


Рефлек- ция

1- мин

Үй тапсырмасы бойынша бірін – бірі бағалайды, 2 жұлдыз, 1 ұсыныс айту арқылы бірін-бірі формативті бағалау, критерий бойынша өзін-өзі бағалайды.

Оқушылар бүгінгі сабақ қаншалықты қиын болғанын, сабақ соңында қандай сезімде стикерде білдіреді.

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.





















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Бактериялардың таралуы. Бактериялардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы

Автор: Суичбекова Шакизат Дулатовна

Дата: 02.01.2017

Номер свидетельства: 374914
