Просмотр содержимого документа
«Устройство на работу »
Урок английского языка в 11-м классе по теме
"Собеседование при приеме на работу"
УМК “Opportunities”
Тип урока: урок комплексного применения учащимися знаний, умений и навыков.
Цели урока:
Подготовить учащихся к собеседованию
Научить вести правильный диалог.
Цели обучения:
Образовательная: обобщить знания учащихся по теме, дополнить их новыми сведениями.
Развивающая: формировать приемы умственной деятельности, учить мыслить логически.
Воспитательная: побуждать учащихся к прослушиванию информации, использование уже знакомой информации.
Методы обучения: стимулирующие и побуждающие.
Задачи урока:
Научить высказывать свое мнение.
Слушать диалог с пониманием чужой речи.
Отвечать и задавать вопросы по теме.
Технологии:
- здоровьесберегающая
- коммуникативная
- информационная
- технология развития речи
План урока:
1. Орг. момент.
2. Определение темы урока и постановка цели и задачи урока.
3. Мозговой штурм.
4. Просмотр видео и ответы на вопросы
5. Чтение резюме и составление вопросов
6. Прослушивание диалога
7. Составить диалоги
8. Рефлексия.
Teacher: Good morning. I’m glad to see you. For your future work I suggest you to divide into two groups. Look at the presentation. What will we talk about?
Please, open your books at page 98 and do the exercise 1. Who can answer?
Please, look at these words on papers. (Job requirements: a sharp mind, ambition, creativity, numeracy and literacy, artistic ability, dedication, administrative skills, individuality, initiative, ability to work to tight deadlines, physical strength, team work skills, leadership, ability to work under pressure, flexibility).
These are the adjectives and nouns for describing abilities and skills of people. My question is: Which skills and abilities have you got to be successful in the job? The first group is skills, the second is abilities.
Now see 2 videos and answer the questions.
Please, choose one candidate from each group. Take your resumes and read them. Group one listen attentively the candidate 2 and ask him 2 questions. Group 2 listen to the candidate one and ask him 2 questions too. The candidates are ready to answer the questions.
Now I would like you to listen to the dialogue. Decide if Oliver got a job. Read the Function File and guess some of missing words. Now listen to the dialogue. Who would like to read the answers? Listen to the recording and note if the speaker is polite or not.
Act your interviews. Use expressions from the Function File. The interviewer decides if the candidate gets the job.
Now I think you understand how to prepare for the interview and answer the questions.
Does it help you to prepare to the interview? What did you know new from this lesson?
Your home task will be exercise 7 and the preparation for the interview. Your marks are …
The lesson is over. Thank you for the lesson. Good bye.