Цели урока: социокультурный аспект-знакомство с традицией празднования праздника «Королевская традиция в Британии»-День рождения Королевы (The Queen` Birthday); знакомство с отрывком из книги А.Баккериджи «Jennigs and his Friends»; развивающий аспект-развитие учебных умений: умение работать в паре, группе; с карточкой.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок по теме "Many Happy Returns to You!"»
План-конспект открытого урока.
"Many Happy Returns to You!"
С днёмрождения тебя!
Цели урока:
социокультурный аспект-знакомство с традицией празднования праздника «Королевская традиция в Британии»-День рождения Королевы (The Queen` Birthday); знакомство с отрывком из книги А.Баккериджи «Jennigs and his Friends»;
развивающий аспект-развитие учебных умений: умение работать в паре, группе; с карточкой;
воспитательный аспект-формирование интереса к чтению художественной литературы и желания расширять кругозор, воспитание внимательного отношения к своим друзьям, родственникам;
учебный аспект-совершенствование речевых навыков (монологическая и диалогическая формы обучения); формирование лексических и грамматических навыков говорения;
сопутствующая задача: развитие умений работать в паре, группе; развитие умения говорить (с опорой);
речевой материал - рецептивный грамматический: Present Simple Tense; лексический: sleepily, angrily, quickly, suddenly, a postman, to invite, a surprise birthday.
Оборудование: аудиокассета, газета «Happy Birthday», подготовленная учениками, карточки с заданиями по монологической и диалогической речи, тексты для чтения, звонок.
Ход урока.
I. Организационный момент. Сообщение темы и целей урока.
Good morning, boys and girls! Good morning dear guests! Today we have Reading Lesson. The title of our lesson is «Happy Birthday». We`ll read the text, dramatize the conversation, make the dialogues on the model and give a talk on me birthday.
II. Работа с текстом.
We`ll read an extract from the book «Jennings and his friends» by A.Buckeridge. He lives and studies in Linbury Court Boarding School.
Now take your texts, please.
- Repeat after me:
Word Building
sleepy – сонный sleepily – сонно
angry – сердитый angrily - сердито
quick – быстрый quickly - быстро
sudden – внезапный, suddenly – вдруг, неожиданно
неожиданный
post - почта postman – почтальон
Let`s begin to read the text.
The author will be –
Jennings will be –
Darbishire will be –
Venable will be –
Atkinson will be –
Mr Wilkins will be –
Ролевая игра.
Now you`ll dramatize the conversation.
Who will be Jennings, Darbishire, Venable, Atkinson, Mr Wilkins?
Please, role the conversation.
Ш. Action time.
IV. Формирование лексических и грамматических навыков говорения.
Составление диалогов по опорам.
– Pair work.
Open your textbooks on page 137 and remember the dialogue «When is your birthday? »
- Play the dialogue, please.
2) What is about the Queen of Britain Elizabeth II.
When is her birthday? Read the text, please.
The Queen`s official Birthday.
The Queen`s official birthday is the day (the second Saturday in June) when the Queen or King of England`s birthday is celebrated; it`s not her or his real birthday/ The ceremonies of trooping the Colour and giving the Birthday Honours take place on the Official Birthday.
It`s time to learn to make the dialogues.
Now take the cards, please and do the tasks №1, №2.
I.
Linda had her birthday lately (недавно). But she was ill (больна).
What do Linda`s friends ask her about her birthday?
What does she answer? Соотнесите вопросы и ответы.
- Do you invite your friends? - My favourite cartoons.
- Do you play games? - A chocolate cake.
- What games do you play? - No, I don`t.
- What cake does your mother make? - Yes, I do.
- What do your parents give to you? - I play a computer game.
II.
ROLE PLAY. Your classmate has a birthday party.
Pupil CARD 1
Ask your classmate questions about the party.
Do you … a gift?
… you wear … ?
Does your mother … a cake?
… your parents … the room?
… you … a song “HAPPY BIRTHDAY’’?
… you … games?
Pupil CARD 2
Answer the questions.
Yes, … . It is a nice gift.
No, I … .
Yes, she … . My friends like the cake.
Yes, they … .The room is beautiful.
Yes, we … .
Yes, … . We play interesting game
Can you speak the dialogue?
Составление монологического высказывания «My Birthday» по опоре.
Answer my questions, please.
-Do you usually celebrate your birthday?
-Do you have sometimes a surprise birthday?
-Do you parents always decorate the house?
-What cake does your mother make?
-Do your invite many friends?
-What gifts do they give to you?
-Do you dance to music?
-What songs do you sing?
-What games do you usually play?
-Do you always enjoy your birthday party?
2) Take a card and give a talk on my birthday.
Warm up!
-Do you like your school?
-Do you like to read?
-When is your birthday?
Task 1 (3-3,5 minutes)
Give a talk on my birthday.
Remember to use (использовать): usually, always, often, sometimes, every day.
MY BIRTHDAY.
I`d like to tell you about my …
My birthday is …
I usually …
My friends …
My mother …
My parents …
We …
I enjoyed …
3. And now a popular English song “Happy Birthday”.
4. Let`s have humour.
Little girl: Is my birthday very soon, Mummy?
Mother: Yes, very soon now, but why do you ask?
Little girl: I only wanted to know if it is time to be a good little girl.
V. Подведение итогов. Thank you very much.
Everyone is a success!
Veronika is fantastic!
Erdyni is brilliant!
Zhenya is super!
Katya is perfect!
Sasha is excellent!
Sasha is great!
Timur is well done!
Snezhana! Good job!
Ilya is wonderful!
Marina! You did it!
Your homework is to write about your best birthday party.