Урок -путешествие по теме "Do you like travelling?"
Урок -путешествие по теме "Do you like travelling?"
Данный урок-путешествие направлен на развитие умения монологической речи по теме «Travelling», повторение временной формы The Present Perfect Tense, развитие навыков восприятия иноязычной речи на слух; на развитие умение сравнивать, анализировать, применять знакомые лексические единицы в нестандартной ситуации, использовать межпредметные связи, развитие коммуникативных навыков; на расширение страноведческого кругозора, использование политической карты мира, прививание интереса к изучаемому иностранному языку,
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок -путешествие по теме "Do you like travelling?" »
Урок- путешествие по теме «Doyouliketravelling »
Цели урока:
Образовательная: развивать умения монологической речи по теме «Travelling», повторение временной формы The Present Perfect Tense, развитие навыков восприятия иноязычной речи на слух.
Развивающая: развивать умение сравнивать, анализировать, применять знакомые лексические единицы в нестандартной ситуации, использовать межпредметные связи, развитие коммуникативных навыков.
Воспитательная: расширять страноведческий кругозор, используя политическую карту мира, прививать интерес к изучаемому иностранному языку,
План-конспект.
Организационный момент.
Good afternoon boys and girls! I am glad to see you!
1) Who is on duty today?
2) Who is absent today?
3) What date is it today?
4) What day of the week is it today?
5) What days of week do you know?
6) How many seasons do you know?
7) What season is now?
8) What is the weather like today?
9) How are you?
Good! I hope you'll work hard today!
Объявление темы и целей урока
Our topic for today is «Do you like travelling»? We will travel around the world, revise our material and speak about our favourite countries and continents using the political map of the world.
Повторение лексико-грамматических единиц
Let's start with our words. Translate the following words into English.
Озеро
Река
Океан
Море
Континент
Cтрана
Now try to show the following geographical names using the political map of the world
Asia
Africa
North America
Eurasia
South America
Australia
Antarctica
Good! And now what countries do you know? OK!
How do we use these geographical names? What article do we use?
Презентация «Артикли с географическими названиями»
Now let's do a test
Test
“Articles with geographical names”
Task: Put “the” where necessary.
We haven't been to __ Canada yet. 2. __ Africa is much larger than __ Europe. 3. Do you know what __Hague is? 4. I’ve never seen__ Lake Naroch. 5. It has always been my dream to visit __ France. 6. __ Nile is a long river. 7. We study the history of __ United Kingdom 8. We swam in __ Black Sea. 9. __ Minsk is the capital of___ Belarus. 10. I’ve never seen___ Pacific Ocean.
Физкультминутка
Let’s sing a song and dance a little!
I've never been to Africa.
I've never seen a gnu.
I's always been my dream to go
To Cuba or Peru.
Совершенствование навыков чтения и восприятие иноязычной речи на слух.
Children! Open your books at page 25, ex. 3a.
Read what Nick's friends say about travelling. Use photos to complete their answers
Now listen and checked yourselves.
A. Ron: I‘ve never seen the Pacific Ocean. It’s always been my dream to go to Japan.
B. Jack: I’ve never been on safari. I’d like to go to Africa.
C. Brenda: I’ve never visited my aunt in Rio. It’s always been my dream to go to Brazil.
D. Fiona: I’ve been to Barcelona. I’d like to go to Spain again.
E. Sam: I’ve never travelled to the Red Sea. It’s always been my dream to go to Egypt.
F. Clare: I’ve never been abroad. I’d like to go to France.
Совершенствование монологической речи по теме «Путешествия»
Children! Look at the blackboard! Tell me about your dreams using these combinations:
I have never been to/ seen/ travelled to/ visited…
It has always been my dream to go to…
Учащиеся высказываются по теме «Путешествия».
Рефлексия.
Let's do a sun using following world-combinations
I was good at
active words active words active words active words active words active words active words active words active words
using articles using articles using articles using articles using articles using articles
using articles using articles using articles
speaking about my dream speaking about my dream
speaking about my dream speaking about my dream
speaking about my dream speaking about my dream
speaking about my dream speaking about my dream
doing tasks doing tasks doing tasks doing tasks
doing tasks doing tasks doing tasks doing tasks
Выставление отметок.
Домашнее задание.
Boys and girls open your record-books and write your home task
Ex. 5, p. 29-30.
So the lesson is over. Good-bye. See you next lesson!