Предмет: | Английский язык |
Класс: | 8 |
Тема занятия: | Kazakhstan – is our Motherland. |
Задачи урока: | обобщение и систематизирование учебного материала страноведческого характера по Казахстану; расширять базовый уровень знаний учащихся о культуре Казахстана на основе лексико-грамматического и страноведческого материала; тренировать учащихся в применении лексики по теме в виде монологической и диалогической речи; контроль умений учащихся самостоятельно оценивать себя в разных видах речевой деятельности. воспитывать у учащихся стремление к изучению английского языка; воспитывать уважение к культуре и традициям своей страны. воспитывать умение работать в коллективе (группе). |
Ресурсы: | Презентация в Power Point, тексты на листах, листы оценивания, карточки с заданиями, листы, маркеры, таблица ЗУХ, текст в записи. |
Ожидаемый результат: | учащиеся владеют информацией по тексту, выражают свои мысли, используют изученный лексический материал; обсуждают вопросы, дополняют и исправляют предложения; умеют находить в тексте необходимую информацию, выделять главное; объективно оценивают друг друга. |
Форма работы: | Индивидуальная, групповая | |
Этапы урока: | Действия учителя: | Действия учащихся: |
Орг. момент Проверка д/з Прием «Мозговой штурм» | T: Good morning! I’m glad to see you today. I am eager to start my lesson with the poem about Kazakhstan: It’s beauty’s nature- my Motherland It means loves ocean happiness and Its symbol of wealth, its freedom brand My Kazakhstan is my native land. My Motherland is of source of light Which helped to live in those hard times. I’m getting warms of its sun’s heat Because it warms all world indeed. From the mountains to the steppes, To the oceans , white with foam, God Bless Kazakhstan, my home, sweet home! The land of my fathers, the land of my choice. Т: Today we’ll talk about our Motherland. There is nothing better and the most expensive in the world like Native Land. It gives us wings for flight, lights every our step. It is impossible to choose Native Land. It can be only loved or treated indifferently to. We know the English word motherland. For people it has two meanings. Firstly, it is the place you were born in. Then it means the whole country where you live. For me my motherland begins in my own town Uralsk, in which I have grown up. May be this place is usual and uninteresting for other people, but for me it is the dearest place in the world. Remember please, what proverbs about the home place do you know? P: “East or West, home is best”,”There is no place like home” T: Yes, you are right. ”What does Motherland begin with?” P: Motherland begins with family, street, school, village, environment, town, country. T: It's right. Each country has it's own symbols. Do you know the symbols of Kazakhstan? P: National Flag, National Emblem and anthem of the Republic of Kazakhstan. T: So, let’s divided into groups. I give students cards. Делю класс на группы с помощью выбранных карточек: города Казахстана/англоязычные города, выбирают консультанта-координатора. Мозговой штурм – ассоциации со словом “ Kazakhstan” . Предлагаю высказаться по поводу своих ассоциаций, связанных с этой страной (не более одного слова). Kazakhstan
Просмотр презентации. | Учащиеся приветствуют учителя, отвечают на вопросы, делятся на группы. После чего произносят и записывают на доске все слова, которые приходят в голову при слове “Kazakhstan” |
Выполнение упражнения: Выбери нужное слово. | Предлагаю учащимся посмотреть на слова и выбрать те, которые относятся к нашей теме, прочитать их. Т: Look at the list of words and choose those that are connected with our theme: Kazakhstan – is my Motherland? Наша тема
Банк слов: Kazakhstan, independent, population, school, queen, garden, capital, English, Black Sea, Kazakh, rose, Big Ben, Astana, London, cultural centre, Aral Sea, environment, people, river Thames. | Учащиеся выбирают слова по теме, читают их. |
Чтение и обсуждение текста: Kazakhstan. | Перед чтением и обсуждением текста предлагаю учащимся прослушать текст в записи, выписать незнакомые слова в словари. После чего консультанты – координаторы разбивают текст на несколько частей по количеству учеников в группе – каждый работает со своей частью. Kazakhstan. Kazakhstan is an independent republic. Its area is over 2.724 million square kilometres. The population of Kazakhstan is about 16 million people. Kazakhstan borders with the Russian Federation to the north and north-west; with China to the east and with the central Asian republics of Kirgyzstan, Uzbekistan and Turkmenistan. Kazakhstan is rich with mineral resources such as copper, gold, iron, lead, nickel, silver, uranium, oil, natural gas. Kazakhstan’s largest cities are: Almaty, Karagandа, Chimkent, Karaganda, Pavlodar. Astana is the capital of Kazakhstan. It is situated in the north of the country. It's now a big industrial, cultural, scientific and administrative centre of the republic. More than a hundred nationalities live in Kazakhstan. There are a lot of rivers and lakes in Kazakhstan. The largest lake is Balkhash. In the north-west there is the Aral Sea, it is becoming dead because of the poisoned environment. The official language is Kazakh and Russian is the language of international communication. A lot of people of different nationalities live in Kazakhstan in a friendly family. Our motto is "Peace and Friendship". | Учащиеся прослушивают текст в записи, записывают новые слова, проговаривают их, обсуждают текст в группах. |
Проведение физминутки. | | Учащиеся под музыку повторяют движения. |
Работа по карточкам. | Teacher: Complete the sentences: 1. The Republic of Kazakhstan is _____________ republic. 2. Its area is over _____ square kilometres. 2. Its population is about _____ people. 3. The capital of the Republic is _______________. 4. Kazakh is the ________________ of the country. 5. Kazakhstan _____________ with the Russian Federation, China, Turkmenistan, Uzbekistan and Kirgizia. 6. More than a ______________________live in Kazakhstan. Answers: an independent, 2.724 million, 16 million, Astana, official language, borders, hundred nationalities. | Учащиеся в группах дополняют предложения, обмениваются работами и проверяют. |
Составление предложений. | Teacher: Go on the sentences. I group Irtysh … Nazarbaev … Abai … II group Tahtar Aubakirov … Astana … Kazakhstan … | Учащиеся в группах составляют предложения, зачитывают другой группе. |
Polyglot. | Teacher: Our president N.A.Nazarbayev in his Message to the people of Kazakhstan says that young people must know three languages: Kazakh as an official language, Russian as a language of national communication and English as an international language. Your task is: I’ll give you proverbs, continue them in three languages: in English, in Kazakh, in Russian. Дерево крепко корнями, а человек … (друзьями, достар, friends) Друг хвалит за глаза, недруг… (глаза, коз, eyes) Родная земля – золотая … (колыбель, бесiк, bed) Человек без цели, что птица без… (крылья, канат, wings) Жить без друзей, что есть пищу без… (соль, туз, salt) Чем плохой друг, лучше достойный… (враг, жау, enemy) Где-то, может, и хорошо, а на … лучше. (Родина, Отан, Motherland) Души и языка нет, а говорит разумное - … (Книга, кiтап, book) Самая святая пища - … (Хлеб, нан, bread) Многословие – серебро, а молчание - … (Золото, алтын, gold) | Учащиеся дополняют пословицы подходящими словами на трех языках: казахском, русском, английском. |
Подведение итогов урока. Рефлексия. | Предлагаю Консультанту – координатору выставить оценки, после чего заполнить таблицу ЗУХ: KNOW(знаю) | WANT(хочу узнать) | LEARNT(узнал) | Я объявляю тему и предлагаю учащимся вспомнить информацию, которой они владеют по данной теме. Учащиеся заполняют первую часть таблицы (Знаю). Затем, что нового они узнали на уроке и заполнение третьей части таблицы (Узнал) Ну и наконец предлагаю учащимся высказаться по поводу того, что они хотели бы узнать по данной теме. Учащиеся заполняют вторую часть таблицы (Хочу узнать) H/t: retell text. T: I want finish our lesson with the poem by Udi Damti: My motherland, she's so beautiful and bright She gives me home, a shelter and light. And we are proud of her history, Full of struggles and victories. We got this country from God as a gift, Not just to take, but mostly to give. Our motherland takes care of you and me, And only here can we stay forever free. We are proud to be her loyal kids, She brings us up, teaches and leads She's our life, she is our best part, She's our soul, brain and heart. My motherland, you're so beautiful and bright, May we be strong to keep your shining light. | Ученики подводят итоги, делятся своими впечатлениями об уроке, заполняют таблицу ЗУХ, записывают д/з. |