Класс: 5
Тема: We love the world
Цели и задачи урока: 1. Изучение темы «Мы любим мир»
2. Изучение формы: «Present Continuous»
Образовательная: Изучение новой фонетики, лексики.
Практика с формой Present Continuous
Развивающая: развитие речевых, коммуникативных навыков
Воспитательная: воспитание интереса к теме, развитие любви к природе
Ожидаемый результат: Знать об окружающем мире, как сохранить природу, как беречь и суметь сохранить ее. Так же умение образовывать глагол в Present Continuous
Вид урока: новая тема
Метод урока: наглядно-иллюстративный, словесный
Тип урока: комбинированный
Этапы урока
Активизирующая фаза
Spring is green
Summer is bright
Autumn is yellow
Winter is write
Who tell me the poem? This is your home task. What about this poem? (About season)
At last lesson, we speak about the environment? What is it the environment?
(окружающая среда)
Look at picture. What do you see? What is it? (forest, animals, birds, sea, flowers) How can you call of them? (nature or world)
So, today we have the theme “We love the world”
(Кластер можно создать с помощью картинок, посередине написать слово “World” а вокруг обставить карточками с обратной стороны написать названия этих изображений)
Today, that our the working, you introduce and remember the new words.
Конструирующая фаза 5 min
Write down the new words in your vocabulary.
World мир
Environment окружающая среда
River река
Place место
Destroy уничтожать
Dirty грязный
Herring рыба
Caviar икра
Protect защищать
Физминутка 2 min
Clap clap clap your hands
Clap your hand together
Stamp stamp stamp your feet
Stamp your feet together
Hands up, hands down
Turn around together
Let’s to speak about the environment. I give the card, we answer the questions.
Example: Do you pollute water? How can translate? (Вы загрязняете воду?)
If you say “Yes” you write Tick ϒ or “no” minus –
Думай один в паре поделись.
Example:
S1. Do you pollute water?
S2. No, I don’t polluted water
S1.I interviewed Dima. He doesn’t pollute the water.
Grammar Present Continuous - настоящее длительное время
Группа Continuous указывают на процесс, длящееся в определенный момент в прошлом, настоящем или будущем.
Время Present Continuous обычно указывает на процесс, длящийся непосредственно в момент речи. На это могут указывать контекст или такие слова, как now (сейчас), at the moment (в текущий момент) и т.п.:
Sally is doing her homework at the moment.
Салли сейчас делает домашнее задание.
Dad and me are fishing now.
Мы с папой сейчас рыбачим.
To be в настоящем времени имеет три формы:
- am – 1 лицо, ед. ч. (I am shaving.)
- is – 3 лицо, ед. ч. (He is reading.)
- are – 2 лицо ед. ч. и все формы мн. ч. (They are sleeping.)
Work with text. Ex.6 p.167
Read the text and you must be find verb in Present Continuous.
Example: they’re cutting the large trees.
Констатирующая фаза 5 min
Рефлексия
Good Bad
help the nature pollute water
plant trees burn trees
plant flowers kill fish
clean river dump rubbish
What do you knows and remembers at today’s lesson, are you interesting?
Grading (Выставление оценок)
Home task – new words
There is no life without knowledge;
There is no knowledge without study
Therefore, I wish you success and luck
Thank you for your attention. Good bye!
The lesson is over! Good bye!