Цель урока: активировать материал по теме «Цивилизация и прогресс»
Задачи урока:
Практические: 1. совершенствование речевых навыков 2. Развитие умений говорения( делать сообщения по заданной теме, описывать особенности жизни и культуры разных стран, выражать своё мнение по обсуждаемой проблеме) 3. Развитие умений чтения с разными стратегиями 4. Расширение лексического запаса
Воспитательные: 1. Способствовать формированию позитивного отношения к иностранному языку, к культуре англо-говорящих стран, формировать позитивное отношение к собеседнику 2. Воспитание убеждённости в приоритетности общечеловеческих ценностей 3. Воспитание потребности к творчеству
Развивающие: 1. Развитие способностей к анализу, синтезу 2. Развитие дедуктивного мышления, воображения, внимания 3. Развитие способностей к комбинированию и трансформированию речевых единиц к функционально-адекватному восприятию грамматических структур и их использованию
Познавательные: 1. Раскрытие понятие «цивилизация», древние цивилизации 2. Влияние изобретений на развитие человечества 3. Высокие технологии, нравственный аспект технического прогресса 4. преимущества и недостатки новых изобретений у области техники
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
««Цивилизация и прогресс».»
План-конспект открытого урока по теме «Цивилизация и прогресс».
10-А класс
Протасова С.В, учитель английского языка МБОУ «сош №35» г. Владивосток
Тип урока: отработка умений и рефлексии
Цель урока: активировать материал по теме «Цивилизация и прогресс»
Задачи урока:
Практические: 1. совершенствование речевых навыков 2. Развитие умений говорения( делать сообщения по заданной теме, описывать особенности жизни и культуры разных стран, выражать своё мнение по обсуждаемой проблеме) 3. Развитие умений чтения с разными стратегиями 4. Расширение лексического запаса
Воспитательные: 1. Способствовать формированию позитивного отношения к иностранному языку, к культуре англо-говорящих стран, формировать позитивное отношение к собеседнику 2. Воспитание убеждённости в приоритетности общечеловеческих ценностей 3. Воспитание потребности к творчеству
Развивающие: 1. Развитие способностей к анализу, синтезу 2. Развитие дедуктивного мышления, воображения, внимания 3. Развитие способностей к комбинированию и трансформированию речевых единиц к функционально-адекватному восприятию грамматических структур и их использованию
Познавательные: 1. Раскрытие понятие «цивилизация», древние цивилизации 2. Влияние изобретений на развитие человечества 3. Высокие технологии, нравственный аспект технического прогресса 4. преимущества и недостатки новых изобретений у области техники
Оборудование: интерактивная доска, DVD, дидактический материал по темам: степени сравнения прилагательных, модальные глаголы, употребление глаголов DO и MAKE.
Содержаниеурока
1.Оргмомент: Good morning! Glad to see you! Today is the 8-th ofFebruary. The morning is wonderful and frosty. I am fine. What about you? What emotions do you feel at the beginning of the lesson?
Positive emotions Negative emotions
satisfaction dissatisfaction
happiness irritation
joy boredom
success sadness
admiration anxiety
proud fear
surprise
Why….?
Well, I see that some students feel well, but others--- not so well. Nevertheless, let’s start our lesson! We shall have some steps at the lesson. Each of the steps has got different tasks. If you cope with the task, you will get some points. At the end of the lesson we shall count your scores and according the amount of them, you will have a mark. You have these Students’ Check Forms on your desks. Find them, please!
2. Речеваязарядка: I know some girls from our group have prepared a project about Leonardo da Vinci. You must listen to them attentively and be ready to answer some questions. You can make some notes.
( presentation №1 about Leonardo da Vinci )
Questions : 1. When was Leonardo da Vinci born?
2. Where was he born?
3. What kind of boy was he?
4.What was he?
5. What is one of his greatest paintings?
3.Фонетическаязарядка: Look at the blackboard! This is Mona Lisa. It is L. da Vinci’s masterpiece. Let’s read and recite our poem. ( P1, P2, P3 ….)
Now I want you to answer the questions from the poem.
1. What would she say if she could speak?
2. What is the mystery there that lies behind kaleidoscopic eyes?
4.Вхождение в тему урока.
( Слайды с изображениями древних цивилизаций и разных изобретений )
What can you see at the blackboards?
What is the theme of our lesson?
What is civilization?
What is technological progress?
What is the motto of the lesson? Read, please.
People can not create their future, if they do not know their past.
Let’s listen to the project about ancient civilization.
( presentation №2 )
5.Выполнениеграмматическихтекстов
It’s time to some grammar tests. You have 6 minutes to do test 1 and test 2.
Now check up yourselves. The results are on the blackboard. ( self-control )
Test №1---10 points Test № 2---10 points
1—c 2—b 3—b 4—b 5—b 1—b 2—b 3—c 4—a 5—c
6—c 7—a 8—c 9—b 10—a 6—b 7—a 8—a 9—a 10—a
6.Продолжениепрезентаций
It is impossible to separate technology from our life. We can see throughout the history that humans have moved towards because of inventors and their inventions.
And of course, we can’t imagine our life without computers. (presentation №3 )
In my opinion, everyone uses computers every day. It can be harmful for our health. That’s why, we must know its benefits and drawbacks. Fill in the table.
Computers.
1 To be abreast of news, 2 to relax, 3 to become nervous and irritated, 4 to extend the limits of communication, 5 to find all useful information like rare books, encyclopedias, and dictionaries, 6 to lead to a reduction of available jobs in offices, 7 to lag behind, 8 to study foreign languages, 9 to travel round the world without wasting money, 10 to promote dating, 11 to avoid face- to- face communication, 12 to study at home, 13 to spend much time on line, 14 to damage your eyes, 15 it’s a waste of time, 16 to get in touch with pen-friends, 17 to do the shopping on line, 18 to promote new acquaintances and relationships, 19 to get lazy, 20 to look for soul mates, 21 to find (one’s ) other half, 22 to have no time for sports, 23 to become addicted to the computer, 24 to book tickets on line, 25 to provide us with access to any libraries and museums in the world.
Benefits:
Drawbacks:
Take your activity sheets and do this test. Exchange your papers. (взаимоконтроль ) –25 points
7. Аудирование текстов по учебнику --- 033
Let’s find out what other students think about computers.
Ex. 62. P. 105
1.Listen to five people speaking about the role of computers in their lives. Match the statesments from the table in ex. 62 with what the speakers say.
Ex. 64. P. 106
2. Listen to the recording again and decide whether these statesments are true (T) or false (F)
a—2, b—4, c—1, d—5, e—3. 5 points
A 1—T 2—F B 1—T 2—T C 1—F 2—T D 1—F 2—T E 1—T 2—F
10 points
8.Продолжениепрезентаций
One of the most important devices is telephones, especially mobile phones.
( presentation № 4 )
TV plays a great part in our life too.
( presentation № 5 )
9. Итогиурока
We have 5 minutes left. Let’s speak about the results of the lesson.
Finish the sentences : I have----1. got acquainted with………
2. found out……….
3. remembered……..
4. learnt…………..
Open your record- books and write down your homework.
Homework: ex.71 p. 108-109
It’s high time to count your scores and get marks.
60-77 points ------«5»
45-59 points ------ «4»
35-44 points -------«3»
34 points ------- your mark is poor.
Please, tell me your marks. The lesson is over. Thank you for your working at the lesson. See you tomorrow. Good – bye.