Просмотр содержимого документа
«Tourism in Kazakhstan»
Сынып: 10 А
Күні:09.02.2017
Пән: ағылшын тілі
Мұғалім: Дарменова А.Д.
Тақырып: «Tourismin Kazakhstan»
Мақсаты:Оқыту- тілдік құзыреттілікті жетілдіру, тыңдап түсіну дағдыларын дамыту, тақырып бойынша білімді жүйелеу және қорытындылау.
Тәрбиелеу-денсаулыққа дұрыс көзқарас қалыптастыруға жағдай жасау, топта жұмыс жасау қабілетін дамыту, бір- бірінің көзқарасына құрметпен қарауға тәрбиелеу
Дамыту- тілдік әрекеттер жасау қабілетін дамыту, интерактивті оқу, ойлау және қорытынды жасай алу шеберліктерін дамыту.
Сабақ тапсырмалары:
Талдауға, жаңа ұғымдарды, түсініктерді талдау және ойлау, синтездеу, бағалау көмегімен түсінуге үйрету:
-Ауызша және жазбаша тілдегі оқытылған лексикалық бірліктер мен грамматикалық құрылымдарды бекіту және белсендендіру;
-Тақырып бойынша кішігірім жобалардың орындалуын тексеру;
-Оқытылған лексикалық білімге бақылау жасау.
Құралдар:
Интерактивті тақта, үлестірмелі материал,оқулығы
Технология: «Fishbone», «БлумТаксономиясы» стратегиялары арқылы критикалық ойлау,Жобалау әдісі.
Сабақ барысы
Сабақ этаптары
Мұғалім нұсқаулығы
Оқушылардың іс-шаралары
режим
уақыт
Ұйымдастырушылық- мотивациялық этап
1) greeting
2) associationsabout travelling.
1)Students say to each other smith pleasant
Фронт.
мин
Сын-тегеурін.
Бар білімді өзектендіру
Look at this cluster. What factors influence on our money?
1) involving of students to set the aim of the lesson
3.Қолдануды тексеру сұрағы: Қазіргі кездегі Қазақстан туризмі дамуының рөлі?
4. Қолдануды тексеру сұрағы:Неліктен ақша зұлымдық әрі жақсылық?
5.Синтез. Қазақстанда инфрақұрылымды дамытудың басты рөлі?
6.Бағалау.
Туризмнің дамуына деген критикалық көзқарас.
Tourism
Топт.
мин
Тыңдалым
Students listen to the song, put the missing gaps and memorize the text of the song.
Students listen to the song and put the missing gaps.
Топт.
мин
Speaking and discussing on the project.
Мәселені БлумТаксономиясы бойынша ұғыну.
Questions.
The question for discussion
Дарал.
мин
Рефлексия-қазақ халқының ұлттық фольклоры бойынша кішігірім қойылым.
And now the time is for reflection! Please, let’s watch mini performance about tourism.
Оқуш-дың кішігірім қойылым көрсетуі.
Топт.
6 мин
Сабақты қорытындылау
Оқуш-ды бағалау :
Howisyourmood?
Оқуш-р өздерінің ассоциацияларын айтуы
Дарал.
1мин
Review vocabulary on the topic
Write the home work
Дарал.
1. T: Today we are going to talk about Tourism money, shopping, millionaires and
happiness. We’ll try to understand the role of money in our life. To
III. Lexical drill.
Answer my questions:
1. What do we use for travelling?
2. Do you like to travel? What for?
3. Where do you get money?
VII. Revision of the grammar. Subjunctive Mood I, II.
What sum of money will be enough for you? Make up your own sentences:
If you had 1000$ what would you go?
If you had had 1000$ 5 years ago what would you have gone?
VIII. Summary of the lesson
The lesson was interesting. You worked very hard. What do you like most of all?
You’ve learned new words, used them while speaking, made up interesting stories, worked actively in groups and I think got pleasure from this lesson. Thank you.
IХ. Home task: Make up the plan to the text and retell the text according to it.
Give the definitions of the words: Glossary:
Population
Administrative – relating to the management of a company, organization, or institution.
Birth rate – the official number of birth in particular year or place.
Census – an occasion when government officials count all the people in a country and record information about them.
Demand – the amount of a product or service that people want, or the fact that they want it.
Dependency – a country that is controlled by another country.
Famine – a serious lack of food that continues for a long time and causes many people in a country to become ill or die.
Inhabitant – a person or animal that lives in a particular place.
Unequal – not giving the same treatment or opportunities to everyone, and therefore unfair.
Starvation – a situation in which a person or animal suffers or dies because they do not have enough to eat.
Populous – a populous nation, city, area etc has many people living in it.
Native- living in a particular country, area, or city since birth.