3 Класс
Topic:Seasons. Времена года.
Цель: систематизировать знания учащихся по теме «Времена года» на английском языке.
Задачи:
1. обучающая: обобщение, закрепление знаний учащихся
2. развивающая: развитие языкового мышления, памяти, языковой догадки.
3.воспитательная:
-воспитывать сознательное отношение к изучению иностранного языка
-воспитывать культуру здоровья используя здоровье сберегающие технологии на уроке иностранного языка
-воспитывать уважительное отношение к собеседнику, работая над диалогической речью
Оборудование: учебник, рабочая тетрадь, доска, таблички spring, summer,autumn,winter.
Ход работы:
1.Организационный момент
Приветствие
Фонетическая зарядка
Речевая зарядка
2.Основной этап
Физкультминутка
Домашнее задание
3.Заключительный этап.
Teacher:
Good afternoon, boys and girls. I’m glad to see you.
Take your places, please.
Let’s begin our lesson.
How are you?
What day is it today?
What day of the week is it today?
Now,children,look at the blackboard.
[e]-yellow,September, December
[ ei ] – rainy, April, May
[ ?: ] – autumn, August, warm
[ ?u ] – cold, snowy, October
[ d? ] – January, June, July
Name the words wih this sound (игра «Вспомни слово»: дети вспоминают слова с каждым из этих звуков).
Do you remember the poem about the seasons?
Winter brings us snowflakes,
Spring – green buds and shoots.
Summer brings us berries,
Autumn – golden fruits.
What is this poem about?
You are right. So, today we shall speak about ….
The theme of our lesson is “Seasons”.
What season is it now?
How many seasons are there in a year?
What are they?
What season comes after spring?
Thank you. How many months are there in a year?
Name the spring (summer, autumn, winter) months.
And now I would like you to describe seasons. Look at the pictures and describe them. Дети описывают времена года по картинкам, используя лексику по теме. Слова – подсказки вывешены на доске, учитель обращает на них внимание детей: white, green, yellow, bright, cold, hot, warm, rainy, snowy, cool, cloudy.
(Ребята работают по цепочке)
Исполняется песенка с движениями
Can you swim like a fish?
Can you run like a rabbit?
Can you jump like a kangaroo?
He can, she can,
You can, they can,
And I can, too!
Can you sing like a bird?
Can you walk like a cat?
Can you climb like a monkey in the zoo?
He can, she can,
You can, they can,
And I can, too!
Open your books.
Ex2,p63
обсуди с одноклассниками, что можно делать только летом,зимой, в любое время года.
Ex3,p63
Listen and read.
Ex 5,p.63
Подумай и скажи,что в сказке будет происходить с мышатами,после завтрака.
Ex 6,p64.
Complete the sentence.The Mouse and the Country Mouse run away because.
Home task:p64,ex 7,8.
The lesson is over.
All of you were very active and attentive.
Thank you for your work.
Good Bye!Best of luck!
Children:
Good morning. We are glad to see you too.
Садятся.
Today is.
(учащиеся вспоминают ранее изученное стихотворение «Winter brings us snowflakes»).
About seasons.
Seasons.
It is spring.
There are 4 seasons.
They are: autumn, winter, spring, summer.
Summer comes.
There are 12 months.
Example:In summer :we can swim.
I think the play computer game. I think they watch TV.