ПЛАН-КОНСПЕКТ
урока английского языка в 8«А» классе
МБУ гимназии №77 г. Тольятти
учителя английского языка Шильниковой Генетты Геннадьевны
Тема: Путешествие. Travel Experience.
Цель : Обучение коммуникативному общению на уроке путем
активизации лексики по теме: «Travel Experience » и
грамматики Present Perfect.
Задачи: 1) Повторить формы настоящего совершенного времени в
речи; закрепить лексику по теме: «Travel Experience»;
2)Развивать речевые навыки и умения на основе
диалогических и монологических высказываний, чтения,
развивать грамматические навыки; развивать
фонетический слух.
3) Прививать интерес к изучению английского языка и
желание использовать его в реальных ситуациях.
Тип урока: Комбинированный урок.
Форма урока: Урок – ролевая игра.
Оборудование: Компьютер, интерактивная доска, аудиозапись,
карточки, CД.
Ход урока
Организационный момент и речевая зарядка .(2 мин)
Т: Good morning. How are you today?
Well, I’m glad to see you. What day is it today? Is it the beginning, the middle or the end of winter? Do you like travelling in winter?
Ученики отвечают на вопросы:
P1. Today is…..It’s the 1st winter month. It’s rather warm for December. A lot of people like travelling in winter. As for me I like travelling in summer.
T. I hope you are ready with the tongue - twister. Today we revise the sounds.
э] Repeat the sounds, please. (аудиозапись и слайд)
(Slide1, на экране)
Round and round the rugged rock
The ragged rascal ran
How many Rs are there in that?
Now tell me if you can.
II. Презентация темы урока . (5 мин)
Slide 2 ( Words for Revision: stewardess, boarding cards, immigration officer,
travel experience, to delay, to book, customs, a business trip, frustrating airport
story)
Т: Attention, please. The words “stewardess, pilot, boarding card, immigration
officer”.
What do you imagine when you hear these words?
Примерные ответы учеников: Airport, journey, flight.
T: Today we’ll be speaking about airport and your travel experience.
But first let’s revise Present Perfect and use it in our dialogues.
Slide 3. Present Perfect and its forms.
Ученики повторяют формы грамматического времени на компьютерах,
упражнение на СД
(Longman. English Grammar. Уровень : Intermediate.)
T: Now answer my questions, please.
Have you ever been abroad?
Have you ever been to Britain?
What have you visited?
Have you seen Big Ben?
What souvenirs have you brought?
Have you swum in the sea?
Ученики отвечают на вопросы по очереди.
III. Подготовка к ролевой игре . (5 минут)
a) T: Think about the last time you were at the airport and answer the questions:
When were you at the airport last time? What airport was it?
Were you going somewhere? Where?
Were you meeting somebody? Who?
b) После того как ученики ответят на вопросы, они составляют короткие
диалоги.
T: Turn to a partner and talk about the last time you were at the airport. Use the
prompt words:
Slide4. To fly, to meet, to delay, to book, a business trip, tickets, customs, how
interesting.
Примерные диалоги:
- Last week I went to Kurumoch
- Really? Did you fly somewhere?
- No, I met my friend
-Where did he come from?
- From Geneva
- How interesting!
-Yes, he had a business trip.
Ученики проигрывают диалоги.
c)После коротких диалогов ученикам предлагается подумать о неприятных
ситуациях, в которые они попадали в аэропорту.
T: “Have you had a frustrating airport story, you could tell it now? Use the ideas in the
box and your own ideas:( На слайде предлагаются подсказки для более слабых
учеников.)
Slide5: Our plane was delayed several hours, I lost my bag, I/my mother couldn’t
understand the customs officer, frustrating story…).
Ученики приводят свои примеры. Примерные ответы:
“Last year our plane was
delayed 3hours.
But my mum couldn’t understand the announcement and went the
wrong Check-in. We lost her and were very worried.”
IV. Повторение лексических единиц . (2 минуты)
T: It is important to know the words. Let’s see them: ( на слайде лексические
единицы, необходимые для ролевой игры)
Slide 6. Words for revision: Exit, vacant, occupied, customs, Lost and Found, out of
order, departures, arrivals, gate, check-in clerk, queue, trolley.
Ученики повторяют: читают и переводят слова.
V. Музыкальная пауза . Релаксация.
Have a minute break. Listen to music and imagine the place you’d like to visit.
VI. Ролевая игра .( 10 минут)
T: You’re going to roleplay a series of typical frustrating airport situations. First two
lines are provided for you, but youll have to continue the conversation.
Продолжение подготовки к ролевой игре. Учитель делит учеников на 2 группы и
даёт копии материалов А.
Slide 7 ( карточки A и B для ролевой игры.)
Airport situations /material
Situations A
1. In the taxi
The driver is asking you for lots of money.
Taxi driver: That’s 1000 rubles
You: 1000 rubles?! That’s too expensive!
……………………………………….
2.At Check-in:
You can’t find your ticket.
Check-in clerk: Your ticket and passport please.
You: Just a minute, I know my ticket is here somewhere.
……………………………….
3. Security
The security guard wants you to open some gifts you have in your bag. The gifts are
wrapped and are at the bottom of the bag. It took you an hour to pack these!
Security guard: Can you please open the packages?
You: They’re only presents. Is this really necessary?
…………………………………..
(на ознакомление с ситуациями даётся время)
Короткая динамическая пауза: Stand up, please. Look at the window, look at the
door, look at the ceiling and at the door.
Затем начинается работа в парах:
T: Begin the first situation, please.
Ученики проигрывают эту ситуацию в течение 2х минут. Затем учитель
предлагает перейти ко 2 ситуации. Через 2 минуты проигрывается 3я ситуация.
Во время работы учеников учитель ходит по классу и контролирует учащихся,
делает записи наиболее общих ошибок и интересных языковых моментах.
После того как ролевая игра закончилась, учитель записывает эти ошибки и
интересные моменты на доске и просит учеников прокомментировать. После
этого ученикам предлагается сменить партнёра и выполнить задания В, но уже
быстрее и лучше.
VII. Практика. Ролевая игра. Закрепление темы . (10 минут)
T: “Work with a new partner. Take the material B and do the same but this time you
should do it better and quicker”.
Slide 8.
Situations B.
1. In a café
You would like a sandwich but you can’t see the menu. The person at the café only
speaks a little English .
You: What sandwiches do you have?
Cafe attendant: Sorry? Repeat please?
………………………………….
2. Waiting for a plane
Your flight is delayed but you don’t know how long. You are asking at Information .
You: I’d like some information about the flight. Nobody is
saying anything.
Information clerk: We will tell you as soon as we know.
…………………………………….
3. Getting on the plane
You’re in the queue, waiting to get on the plane. Somebody tries to get in front of you.
You: Excuse me, there is a queue.
Other person: I know, but I was here before.
………………………………
Каждые 2 минуты учитель напоминает, что пора переходить к следующей
ситуации.
VIII. Рефлексия/ Feedback .(3 минуты)
Ученикам предлагается проиграть по 1 ситуации из карточек А и В.
Учитель приглашает желающих.
T: Act your roles, please.
IX. Домашнее задание : Write a frustrating airport story. If you find it difficult you may use your cards.
Any questions? (На разъяснение -1минута)
X. Заключительный этап урока. Подведение итогов и оценка работы учащихся (2 мин.).
Thank you for the lesson. You have done everything well. Your marks are:….
Next lesson we’ll speak about some transport problems in Britain and in Russia.
6