Урок «Рождество в Британии» проходит в виде праздничного вечера, посвященного традициям празднования Рождества в Британии. Данное мероприятие проводится 25 декабря – в день католического Рождества, любимого праздника как детей, так и взрослых.
В данном уроке задействованы все виды речевой деятельности: аудирование, говорение, чтение, письмо, направленные на развитие общепредметных, социокультурных и, особенно, коммуникативных компетенций. Ведь, как известно, именно коммуникативная компетенция означает овладение всеми видами речевой деятельности, культурой устной и письменной речи, умениями и навыками использования языка в различных сферах и ситуациях общения. Коммуникативная компетенция заключается в умении общаться. Поэтому главная цель данного урока – развивать способность и готовность учащихся осуществлять иноязычное общение и добиваться взаимопонимания с носителями иностранного языка, а также воспитывать учащихся средствами учебного предмета.
Во время занятия используются разнообразные виды и формы работы. Опережающие задания активизируют познавательную и поисково-исследовательскую деятельность. Использование ИКТ повышает мотивацию и познавательную активность учащихся, позволяет получить удовольствие от процесса обучения, познания не только по средствам воображения, но и при помощи информационных технологий, которые позволяют оказаться в новом ярком мире. Занятия с использованием ИКТ вызывают у детей эмоциональный подъем, и даже отстающие учащиеся с удовольствием работаю на таких уроках.
Аутентичная речь носителей языка способствует развитию навыков восприятия иностранной речи на слух. На протяжении всего занятия используются интерактивные задания и формы работы, которые вовлекают учащихся в сферу межкультурного общения. В ходе мероприятия прослеживаются межпредметные связи с музыкой, технологиями приготовления пищи, что помогает реализовать еще одну важную цель урока – совершенствовать свои профессиональные навыки повара.
Положительную атмосферу и новогоднее настроение на уроке создают украшения, подарки, угощения и музыкальное сопровождение.
Рефлексия является заключительной частью урока. При помощи метода эйдетики учащиеся выражают свои эмоции, отношение к мероприятию. Если урок понравился, они украшают новогоднюю елку красным шариком, если нет – синим.
После каждой формы работы идет поощрение в виде снежинок, которые учащиеся смогут обменять на оценки на следующем уроке английского языка. Данный вид оценивания создает положительную мотивацию к изучению иностранного языка.
В целом, предложенный урок формирует интерес к культуре страны изучаемого языка, расширяет кругозор учащихся, формирует речевые компетенции, развивает творческие способности учащихся, привносит разнообразие в изучение иностранного языка.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Праздничный вечер "Рождество в Британии"»
Тема: Праздничный вечер «Рождество в Британии»
Цели:
Образовательные: формировать у учащихся способность к участию в межкультурной коммуникации; активизировать в речи лексические единицы темы «Новый Год. Рождество»; познакомить с традициями празднования Рождества в Великой Британии;
Развивающие: развивать коммуникативные, общепредметные, социокультурные компетенции учащихся; учить работать в команде; формировать интерес к культуре станы изучаемого языка; расширять кругозор учащихся; активизировать познавательную, поисково-исследовательскую деятельность учащихся;
Воспитательные: создавать положительную мотивацию к изучению языка; воспитывать толерантное отношение к культурным традициям других стран; совершенствовать свои профессиональные навыки поваров и кондитеров.
Оборудование: компьютерная презентация «Christmas in Britain», мультимедийная установка, песни «We wish you a Merry Christmas», «Jingle Bells»; видеоролик «Christmas in Britain», новогодние символы и атрибуты, новогодняя выпечка, плакаты, карточки-задания, кроссворды, сигнальные карточки.
Ход мероприятия
І. Вступление - подготовка к восприятию иностранной речи.
Приветствие
Good afternoon, dear boys and girls! Glad to see you!
Объявление целей и задач мероприятия.
We start our lesson, which is connected with a beautiful holiday, the most popular holiday in Great Britain. This holiday is a favourite festive event of all British children and grown-ups. We will find out a lot of interesting information about this holiday, watch a film about this holiday, puzzle out the crossword, sing a song and get some presents. I wish you a good luck! So, let’s start!
Мотивация.
Look around! Have you noticed anything special about our classroom? Do you like it?
Формулировка темы урока.
What holiday are we going to speak about? (Christmas)
Слайд 1
Why will we speak about Christmas today? (because it is the 25th of December – Christmas day in The Great Britain)
ІІ. Основная часть
1 . Speaking
Look here! (Christmas tree). What is the main symbol of the New Year and Christmas? (Christmas tree). There are a lot of symbols, things and words connected with this holiday. What are they?
2 . Presentation “Christmas and The New Year symbols” Слайды 2-10
3 . Listening - Reports about Christmas
What do you know about Christmas?
Christmas in Britain
People in Britain celebrate Christmas on the 25th of December. On the eve of this holiday all people do the shopping. They buy food and make postcards. Children also prepare for the holiday. They make the decorations and write a letter to Santa Clause. On Christmas Eve children hang Christmas stocking .
Santa comes at night when everyone is asleep. Santa’s reindeer can fly and take him from house to house. They land on the roofs of the houses and then Santa climbs down the chimney to leave the presents under the Christmas tree.
In the morning of Christmas Day (25 December), children usually get up very early to unwrap their presents. Then they have plenty of time to play with their new toys.
On Christmas Day, families and friends exchange presents and have Christmas dinner. Christmas dinner is served in the early afternoon. Most people eat turkey and sprouts and a Christmas pudding.
One of the symbols of Christmas is a Christmas Tree. Many people decorate the Christmas Tree with balls, chains, stars, angels. All Britains are looking forward to this wonderful holiday and they usually say each other Merry Christmas and Happy New Year!
26 December is called Boxing Day. It hasn’t always been a holiday. People used to go back to work on that day where their bosses gave them little Christmas presents in small boxes. That’s why the day is called Boxing Day.
Teacher: Thank you for your reports. They were very cognitive. These snowflakes are for you! The next lesson you will be able to exchange them into the marks. So, your task is to get as many snowflakes as possible.
4 . Post - listening task.
Now I want to check whether you understood the information your classmates had prepared for you. Answer the questions. (учащиеся вытягивают из рождественского мешка ответы на вопросы, которые задает учитель)
When do the British celebrate Christmas? British people celebrate Christmas on the 25th of December
What do people do on the eve of Christmas? On the eve of Christmas all people do the shopping.
What do people buy? They buy food.
What do people make? They make postcards.
What do families and friends make with the presents? Families and friends exchange presents.
Do children prepare for the holiday? Yes, they do.
Who do children write the letters to? They write the letters to Santa.
When do children hang the Christmas stockings? On Christmas Eve children hang Christmas stocking.
How does Santa get into the house? Santa comes down the chimney.
Where does he put the presents? He puts presents in their stockings.
What is the main symbol of Christmas? Christmas Tree.
What do people usually say on Christmas? Merry Christmas and Happy New Year!
5 . Сrosswords
One of the most popular Christmas activities is solving puzzles and crosswords. Please, divide into two teams and puzzle out the crosswords.Слайд 11 (фоноваямузыка)
6 . Audition
One look is worth a thousand words.
Video “Christmas in Britain”Слайд 12
7 . Post – listening activity
True/False
8 . Writing “Christmas cards”
What do all children get for Christmas? (presents)
So take your presents under the Christmas tree! (cards). Слайд 13 You may write down your Christmas cards and give them to your parents or friends.
Учащиеся подписывают рождественские открытки для своих родных и друзей. Играет песня «We wish you a Merry Christmas and a happy new year» Слайд 14
Your cards are very nice!
9 . Cookies
One more British tradition is making cookies. I’ve made some. Help yourself! Taste them, feel the fragrance, flavor. You are well experienced cooks, so must know, what kind of cookies these ones are. (Gingerbread cookie) Слайд 15
Слайд 16
10 . Song “JingleBells” Слайд 17
ІІІ. Заключительная часть
. Рефлексия
So, it’s time to finish our lesson. You found out a lot of interesting information about Christmas and traditions of its celebration, solved the crosswords, sang a song, tasted some cookies and just had fun. What do you think about our lesson? (Учащиеся высказывают свое мнение по поводу урока).
Decorate the tree with the balls. Put red ones if you enjoyed and blue, if you don’t.