Конспект урока учителя английского языка МАОУ Первомайской СОШ №2 Шишкова А. А.
Класс: 6
УМК: Биболетова М.З. Enjoy English учебник английского языка для 5-6 классов общеобразовательных учреждений / М.З. Биболетова, Н. В. Добрынина, Н,Н, Трубанева. – Обнинск: Титул, 2010
Тема урока: «Мой дом - моя крепость»
Цели урока: -познакомить учащихся с типами домов в Великобритании, а также разграничить понятия home и house;
Задачи:
- Общеобразовательные:
- тренировать произносительные навыки;
-познакомить с новой лексикой по теме и ее первичное закрепление;
-активизировать иноязычный материал;
-повторить и активизировать грамматический материала (конструкция I’d like to)
Развивающие: -развивать навыки чтения с извлечением конкретной информации;
-развивать психические функций, связанные с речевой деятельностью (мышление, память, внимание, восприятие, воображение и др.);
-развивать навыки самостоятельной работы и мотивации к дальнейшему овладению иноязычной культуры.
-Воспитательные: -воспитать уважительное отношение и интерес к культуре страны изучаемого языка.
Ход Урока.
- Организационный момент.
T: Good morning, boys and girls. I'm glad to see you today. Sit down, please.
Who is on duty today?
What day is it today?
What is the date?
Who is absent?
T: What is the weather like today?
II. Речевая разминка:
T: Have you got a brother or a sister?
What relatives have you got?
What’s your mother’s (father’s) name?
- Фонетическая зарядка:
T: Let’s remember the sounds: [h], [o:], [ ], [t], [n]
- ’s book, p. 130 Ex. 25
- Проверка домашнего задания.
T: Now children, let’s check your home task. What were you to do at home?
P: At home we were to write a composition about family.
Дети рассказывают о своей семье. Работают по карточкам.
V. Постановка темы урока, сообщение цели.
Приложение 1, слайд 1
<Different Types of Houses in Great Britain>
T: Today at our lesson we will discuss the English houses, learn several new words.
Приложение 1, слайд 2
< Proverbs. >
- East or West home is best.
(В гостях хорошо, а дома лучше).
- There is no place like home.
(Нет лучше места, чем дом).
- An Englishman’s home is his castle.
(Мой дом – моя крепость).>
T: Look at the smart board. There are several proverbs about home. Let's translate them, read and learn.
East or West home is best (В гостях хорошо, а дома лучше).
There is no place like home (Нет места, лучше дома).
An Englishman's home is his castle (Мой дом - моя крепость).
VI. Введение новых лексических единиц.
T: You’ve met the word “home” several times. Translate it.
P: Дом.
T: That’s right. But we also know another word with the same meaning. What word is it?
P: House.
T: Let’s discuss the difference between these words.
Приложение 1, слайд 3
< Home- the place where you live or where you feel that you belong (принадлежишь).
- It's time to go home.
- Russia is my home
House- the building that is made for people to live in.
- There are many new houses in our street.
- What colour is your country house?>
T: Look at the smartboard, there are two words home and house. What is the difference between them? Read and translate the examples.
T: Let's do the exercise. It's on the smart board.
Приложение 1, слайд 4
< Fill in: home or house.
1. Is your … light or dark?
2. London is my ….
3. Last year I stayed in Britain too long and I missed … very much.
4. I have a big … in the centre of the park.>
T. We’ll continue our lesson. Look at the smartboard. There are types of …
Приложение 1, слайд 5
You’ll need new words (раздать слова)
Приложение 1, слайд 6-11
Types of houses in Great Britain:
A detached house - особняк, обособленно стоящий дом.
A semi-detached house - дом, имеющий общую стену с соседним домом.
A terraced house -дом ленточной застройки, стоящий в ряду одинаковых домов с общими стенами.
Block of flats- многоквартирный дом.
A castle [ka:sl]- замок.
A palace дворец.
- Первичное закрепление лексического материала.
T: Now look at the smart board, there are the definitions of types of houses. Guess the type by the definition.
Приложение 1, слайд 12
< A large building or a group of buildings with thick walls and towers. - A castle.
- The official home of a ruler (правитель). - A palace.
- A continuous row of similar (ряд одинаковых) houses joined together in one block. — A terraced house.
- A large building divided into rooms. - A block of flats.
- A house joined to another house by one shared wall. - A semi-detached house.>
VIII. Активизация навыков аудирования и чтения.
T: Well done. It’s time to work with SB. Open your Student’s Books on page 136. Let’s listen, read and answer my questions.
Дети слушают текст, читают и отвечают на вопросы учителя.
T: What type of house has Mr. Philpott?
How many rooms has he got?
What kind of neighborhood?
IX. Задание на дом.
T: At home you are to do Ex. 44 p. 136 and learn new words.
X. Подведение итогов урока. Выставление оценок.
T. Well. It’s time to sum everything up. What new information have you learnt today?
What’s the meaning of the word “house’?
What’s the meaning of the word “home’?
What types of British houses do you know?
What house would you like to live in?
Your marks are.
T: The lesson is over! Good bye!