Конспект урока по английскому языку по учебнику: Virginia Evans- Jenny Dooley; Ksenia Baranova – Victoria kopylova; Radislav Millrood «Starlight3» в 3Б классе.
Учитель: Моргунова Екатерина Николаевна
Дата проведения: 24 ноября 2015
Тема урока: «Описание внешности»
Цель: развитие навыков коммуникативной компетенции учащихся путём вовлечения их в активную речевую деятельность, способствующую развитию их восприятия, внимания, языковой памяти, воображения, интуитивного и логического мышления, умения творческого использования приобретённых УУД
Задачи:
Образовательные: проверить сформированность навыков и умений в чтении, говорении и аудировании по теме урока.
Развивающие: развивать механизм языковой догадки, формировать языковые, интеллектуальные и познавательные способности.
Воспитательные: формировать потребность пользоваться английским языком как средством общения.
Используемые учебники и учебные пособия:
К.М. Баранова, Дж. Дули «Starlight3» (учебник и рабочая тетрадь)
Используемое оборудование: компьютерная презентация, проектор.
Ход урока:
I.Организационный момент, введение темы
I.1 Good morning children! Sit down please.
What date is it today?
(the students answer the question)
I.2 You have just watched the presentation about the part of the body. What parts of the body do you know? ( презентация с картинками частей тела) (предполагаемые ответы детей)
- a nose, an ear, a mouth, an eye , a head, a hand, an arm, a leg, a body
Ok, now look at the board. Let’s read a small poem (на слайде стихотворение с конструкцией have/ has got) Now, tell me- what does it mean have got, has got А почему мы в одном случае употребляем have got, а в другом has got
(предполагаемые ответы детей) He, She, It- has got; I, You, We, They- have got Ok, how do you think what do we speak about?
Yes, you are right. We speak about the appearance
II. Актуализация грамматических навыков 1) Open your books at p 80 ex 1
You should complete the sentences. Use the verbs have/has got. Then match them to the pictures.
(предполагаемые ответы детей)
1) They have got fair hair-D
2) They have got big ears-F etc
Look, at the ex 2 p 81. You should fill in: have got or has got (предполагаемые ответы детей)
1) David has got a funny mask
2) Joey and Tom have got a dog etc
The next ex 3 p 81. Make sentences
(предполагаемые ответы детей)
1)He has got a house in London.
2) I have got a baby brother. etc
Ok, You are very good.
Look at the board. Read the sentences
Dogs have got four legs. (translate) У собаки 4 ноги.
No! Dogs’ have not got two legs.
They have got four legs.
Open your workbooks at p 34 ex 5. Correct the sentences
III. ФИЗМИНУТКА
IV. АУДИРОВАНИЕ
Open your workbooks at p37 ex12. You should listen and circle the right picture
1) b 2) a 3) a 4) b Look at the board. Read the sentences
Dogs have got four legs. (translate) У собаки 4 ноги.
No! Dogs’ haven t got two legs.
They have got four legs.
Open your workbooks at p 34 ex 5. Correct the sentences. Let’s start with the sentence № 2
V. Заключительный этап урока. Рефлексия. Подведение итогов. Домашнее задание
- What have you learned today?
(предполагаемые ответы детей) -We review parts of the body
-We can describe appearance
-Did you like our lesson? If you like it, show me a happy face. If you did not like our lesson, show me a sad face
I would like to thank you for your work at the lesson and your answers.
And your marks are…
-At home you should do ex 6 at p 34 in your workbook