Просмотр содержимого документа
«Конспект открытого урока 4 класс»
Конспект открытого урока английского языка в 4 классе "Английский в фокусе" Н.И. Быкова, Д. Дули
Цель урока: повторение и активизация лексического и грамматического материала по теме "Работа и игра".
Задачи урока:
Образовательные:систематизировать знания учащихся по теме “ Работа и игра”; активизировать употребление изученных лексических единиц и лексико-грамматических конструкций в речевых ситуациях монологического и диалогического характера.
Развивающие:развивать способность к осуществлению репродуктивных и продуктивных действий, логическое мышление, память, внимание и воображение.
Воспитательные: формирование устойчивого интереса к дальнейшему изучению английского языка через разные формы работы; уважение к мнению других людей, умение работать в парах; самостоятельное оценивание своих знаний, умений и навыков.
Оборудование: презентация по теме “Работа и игра”, карточки, раздаточные комплекты.
ХОД УРОКА
Организационный момент
Teacher: Good morning my dear!I’m glad to see you. How are you today?
(представить персонажа, который поможет провести урок)
This is Jenny. Please say Hello to Jenny. Jenny is new to the town. She doesn’t know what to do. Let’s help her.
II. Фонетическаязарядка(слайд 2)
First of all look at the screen listen and repeat please. (слушают запись и повторяют)
She comes to the café and sees:
Letterblends « ur », «ir » we read: e: сначала слова
A girl with golden curls serves burgers on Thursdays.
III.Речеваязарядка
Very well, now listen to me and finish the rhymes
Мукой обсыпан пекарь 2) Русский врач, английский доктор
Он по –английски-baker называем просто- doctor
3)Я ходил в больницу к маме
И еще цветы отнес
Медсестре хорошей очень
Медсестра иначе - nurse
IV. Основнаячасть
Good for you. And what do you think what we’ll speak about today?
Yes, you’re right, about jobs
Jenny has some cards with words, but she can’t understand what words they are, please help her(раздаются 3 карточки со словами)
s_a_t_o_ 2) g_a_a_e 3) b_k_r
_a_er’_ _r_e_g_o_er’_ g _e_n_r_c_r
c_a_e p_s_ o_ f_c_ p_s_m_n
_o_p_t_l a_i_a_ h_s_i_a_ m_c_a_i_
t_e_t_e v_t n_r_e
and now , please check these words, change with cards (для проверки каждая команда получает карточку другой и проверяет с доски )
1. Thank you my dear. Now please open your books on p. 38 Ex. 1. Read sentences and match them with pictures.
2. Good job. Jenny can’t read a newspaper. Please take cards and make sentences with them.
1.1) a baker/ at a baker’s/ works/
2) makes cakes/ he / bakes bread
2. 1)a greengrocer / at a greengrocer’s / works
2) sells / he / fruit and vegetables /
3. 1) a nurse/ at a hospital / works
2) sick people / helps / she
4. 1) at a school/ works / teacher
2) teaches students/ he
5. 1) a mechanic/ at a garage / works
2) fixes/ cars / he
6. 1) a postman/ at a post office / works
2) he / letters/ takes / to people
Физкультминутка
Thank you for your job. Look at Jenny please. She’s tired. And she wants to play with you.
You have to mime the action( the last person has to write down the words): waiter, baker, mechanic, a clock
- Jenny is in a hurry. She wants to know what time it is. Please help her (читаю предложения, дети выбирают правильный вариант)
1. Jenny has breakfast at seven o´clock ( a) 7.00 b) 6.00)
2. She goes to school at half past seven ( a) 7.30 b) 8.00)
3. Jenny has lunch at quarter past twelve ( a) 12.45 b) 12.15)
4. She goes home at quarter to one ( a) 13.45, b)12.45)
It’s kind of you. Now Jenny wants to give you a song, but there are missing words. Please complete the gaps. Be attentive, please. ( слушаем 2 раза, после проверяем и поем).
We are in the town. Now you should stick these pictures on this paper. Please do it and tell us about it, describe it.
Работасватманом ( у каждой команды по 2 карточки). Ученики прикрепляют картинки, слова. Затем описывают, рассказывают про них.
Опора:
This is……
He\She works at……. in………….Street.
He\ She wears a……….
He\ She/……….
He\She starts his\her work at……
This is a nurse. She works at a hospital in Pine Road. She wears a white uniform and she helps sick people. She starts her work at 7.00
Jenny is thinking.
Jenny : Hmmm…. I can cook, I can bake bread and make cakes. I think I can work at the bakers. Thank you dear boys and girls for your help!
Рефлексия
It’s kind of you. Dou you like the lesson today?
You’ve got “ funny faces” on your desks. Show please how you liked the lesson. ( карточки с смайликами)
If you like the lesson give this “Smile” to Jenny
If you don’t like the lesson give this “Smile” to Jenny
V. Подведениеитогов
Teacher: I’m pleased with your work at our lesson. Now I’d like you to mark your work.
VI. Домашнеезадание.
Your hometask is to prepare for the test. Revise vocabulary and grammar rules.
The lesson is over. Thank you for your work. You may go. Let’s say Good bye!