Цели урока:
Обобщение материала по теме “Hello! Nice to meet you again”.
Активизация лексико-грамматических навыков и навыков перевода.
Тренировка в речи вопросительных предложений.
Развитие навыков диалогической речи.
Оборудование: карточки для фонетической разминки, магнитофон и аудиозапись песенки “We shall over come”, сумочка иностранца для игры.
Ход урока
Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Please, answer my questions:
What date is it today?
What day of the week is it today?
What season is it now?
What autumn months do you know?
How many days are there in October (November)?
What is the weather like today?
Is it rainy?
Thank you.
Цели урока:
Обобщение материала по теме “Hello! Nice to meet you again”.
Активизация лексико-грамматических навыков и навыков перевода.
Тренировка в речи вопросительных предложений.
Развитие навыков диалогической речи.
Оборудование: карточки для фонетической разминки, магнитофон и аудиозапись песенки “We shall over come”, сумочка иностранца для игры.
Ход урока
Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Please, answer my questions:
What date is it today?
What day of the week is it today?
What season is it now?
What autumn months do you know?
How many days are there in October (November)?
What is the weather like today?
Is it rainy?
Thank you.Цели урока:
Обобщение материала по теме “Hello! Nice to meet you again”.
Активизация лексико-грамматических навыков и навыков перевода.
Тренировка в речи вопросительных предложений.
Развитие навыков диалогической речи.
Оборудование: карточки для фонетической разминки, магнитофон и аудиозапись песенки “We shall over come”, сумочка иностранца для игры.
Ход урока
Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Please, answer my questions:
What date is it today?
What day of the week is it today?
What season is it now?
What autumn months do you know?
How many days are there in October (November)?
What is the weather like today?
Is it rainy?
Thank you.Цели урока:
Обобщение материала по теме “Hello! Nice to meet you again”.
Активизация лексико-грамматических навыков и навыков перевода.
Тренировка в речи вопросительных предложений.
Развитие навыков диалогической речи.
Оборудование: карточки для фонетической разминки, магнитофон и аудиозапись песенки “We shall over come”, сумочка иностранца для игры.
Ход урока
Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Please, answer my questions:
What date is it today?
What day of the week is it today?
What season is it now?
What autumn months do you know?
How many days are there in October (November)?
What is the weather like today?
Is it rainy?
Thank you.Цели урока:
Обобщение материала по теме “Hello! Nice to meet you again”.
Активизация лексико-грамматических навыков и навыков перевода.
Тренировка в речи вопросительных предложений.
Развитие навыков диалогической речи.
Оборудование: карточки для фонетической разминки, магнитофон и аудиозапись песенки “We shall over come”, сумочка иностранца для игры.
Ход урока
Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Please, answer my questions:
What date is it today?
What day of the week is it today?
What season is it now?
What autumn months do you know?
How many days are there in October (November)?
What is the weather like today?
Is it rainy?
Thank you.Цели урока:
Обобщение материала по теме “Hello! Nice to meet you again”.
Активизация лексико-грамматических навыков и навыков перевода.
Тренировка в речи вопросительных предложений.
Развитие навыков диалогической речи.
Оборудование: карточки для фонетической разминки, магнитофон и аудиозапись песенки “We shall over come”, сумочка иностранца для игры.
Ход урока
Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Please, answer my questions:
What date is it today?
What day of the week is it today?
What season is it now?
What autumn months do you know?
How many days are there in October (November)?
What is the weather like today?
Is it rainy?
Thank you.
Цели урока:
Обобщение материала по теме “Hello! Nice to meet you again”.
Активизация лексико-грамматических навыков и навыков перевода.
Тренировка в речи вопросительных предложений.
Развитие навыков диалогической речи.
Оборудование: карточки для фонетической разминки, магнитофон и аудиозапись песенки “We shall over come”, сумочка иностранца для игры.
Ход урока
Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Please, answer my questions:
What date is it today?
What day of the week is it today?
What season is it now?
What autumn months do you know?
How many days are there in October (November)?
What is the weather like today?
Is it rainy?
Thank you.
Цели урока:
Обобщение материала по теме “Hello! Nice to meet you again”.
Активизация лексико-грамматических навыков и навыков перевода.
Тренировка в речи вопросительных предложений.
Развитие навыков диалогической речи.
Оборудование: карточки для фонетической разминки, магнитофон и аудиозапись песенки “We shall over come”, сумочка иностранца для игры.
Ход урока
Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Please, answer my questions:
What date is it today?
What day of the week is it today?
What season is it now?
What autumn months do you know?
How many days are there in October (November)?
What is the weather like today?
Is it rainy?
Thank you.