Цель урока: формирование новых знаний учащихся по англ. языка на тему
«Кеймбридж и его окружающая среда. Числительные».
Задачи урока:
О. обеспечить усвоение правила использования числительных в английском языке
Р.Формировать первые умения использовать грамматический материал в диалогической речи.
В.Воспитание внимания, любви по отношению к людям, к стране изучаемого языка.
Формы урока: мини-лекция, работа с учебником, аудирование
Методы обучения:наглядно-демонстрационный метод, фронтальный опрос.
Технологии: стандартный урок
Наглядности: иллюстрации, таблицы, слайды.
Оборудование: грамматическая таблица
Место практической работы: классный кабинет
Работа со слабоуспевающими: сам.работа для всех
Этапы урока.
Ход урока
время
1. Орг. момент.
Приветствие.
Good morning, children!
I’m glad to see you!
How are you?
Когонет:
Who is on duty today?
Who is absent?
Who is ill?
Отчет консультантов о подготовке класса к уроку.
1-2
мин
3. Проверка
Знанийи дом/раб.
Фронтальный опрос : 1. Что вы знаете о маргарет Тэтчер
на английском языке?
2. Приведите примеры
3. Выучить слова
и Упр. 6 стр. 78
2 - 4
2. Сообщение
Темы:Cambridge and its environment. Numerals.
Цели:ознакомиться с новым текстом и грамматическим материалом по теме числительные
Задачи: уметь правильно использовать числительные при чтении и в речи
Мотивация: знания пригодятся в старших классах, при сдаче экзаменов
1-2
мин
3.Воспроизведение опорных знаний (актуализация )
Фронтальный опрос : 1. Что вы знаете о Кеймбридже?
2. Что такое имя числительное? приведите примеры…
3. Какие сходства и различия с русским языком?
3-5
4. Изложение нового материала.
Рассказ:
Answer the questions about environment
1) In what country do you live?
2) Which season is it at the moment?
3) Is the weather hot and sunny today?
4) Is it windy today?
5) Do you live near any mountains?
6) Do you live near a river?
7) Is here any air pollution where you live?
Look the film about Cambridge
Read the text. Check the meaning of new words in your dictionary.
Cambridge and its environment
Cambridge ['keimbnd3] is in the east of England. It is a small p population is about a hundred thousand. Cambridge is an ancient city. It is famous because it has a very good university. The main industries in Cambridge are tourism and agriculture. There are also a lot of English language schools. The land near Cambridge is flat. There are no hills or mountains. The climate is warm in summer and cold in winter. There is usually some air pollution, especially in the centre of the city.
Exercise 3 page 89
Are the sentences true (T) or false (F)? Correct false sentences
Cambridge is in the south of England.
It’s an old city.
It’s famous for its university
15-20
5. Закрепление
Фронтальный опрос : 1. Что такоеNumerals?
2. Приведитепримеры.
3. Работаудоски
Presentation.
A numeral is a figure, a letter, a word (or their combinations) representing a number. Cardinal numerals indicate number, quantity or amount and are used in counting. Ordinal numerals indicate order, that is, the order of things in a series. Numerals can be written in figures or words (2 or two; 25 or twenty-five; 17th or seventeenth).
Numerals function as nouns and adjectives. In a sentence, a numeral can serve as a subject, attribute, object, predicative complement, or adverbial modifier
Тренировка в употреблении числительных. (Training)
- Say what number is between:
10 and 12; 7 and 9; 1 and 3; 6 and 8; 2 and 4;
9 and 11; 3 and 5; 8 and 10; 4 and 6; 5 and 7
For example: between 10 and 12 is 11.
- Say what number comes after:
- Say what number comes before:
3,7,10,11,4,9,2,6,5,8,12.
2, 11,9,1,6,10,3,7,5,4,8.
Учитель называет числа или показывает карточку.
Ответы учащихся:
- Before 3 comes 2, ит. д.
- After 2 comes 3, ит. д.
Подстановочныеупражнения: (Reproductions)
Please, tell me, when they were born.
(P.187 Ex.9)
1.Yuri Gagarin 9.03.1934
2.Alexander Pushkin 6.06.1799
3.Mikhail Glinka 1.06.1804
4.Lev Tolstoy 9.09.1828
5.Queen Elizabeth II 21.04.1926
6.William Shakespeare 23.04.1564
7.Charles Dickens 07.02.1812
8.Winston S. Churchill 30.11.1874
WRITE THE DATES ON THE BLACKBOARD:
Please, tell me, when these people were born. Check.
F.E. Mark (1835) -Mark was born in 1835.
Liz and Alice (1987) -Liz and Alice were born in 1987.
• Ken and Harry (1883)
• Bill (1949)
• Jane (2001)
• Polly and Dan (1900)
• Roy and Jon (1716)
• Mrs Brown (1959)
• David and his cousin (1999)
• Mr Turner (1803)
• Ron and Richard (1613)
• I ?
8-10
6. Итог урока
1. Беседа с учащимися :
1. что вы узнали на уроке?
2. чему научились?
3. что вам было интересно?
4. что непонятно?
2. обобщение урока учителем
оценка работы всего класса
3-8
7. Д/З
Упр. 3, 6 стр. 88-89 подготовить пересказ
Консультация: объяснение д/з
1-2
Итого:
45
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Cambridge and its environment»
Класс: 6 ______________
Темаурока:Cambridge and its environment Дата:
Grammar: Numerals Урок: 56\6
Тип урока: № 6. комбинированный
Цель урока: формирование новых знаний учащихся по англ. языка на тему
«Кеймбридж и его окружающая среда. Числительные».
Задачи урока:
О. обеспечить усвоение правила использования числительных в английском языке
Р.Формировать первые умения использовать грамматический материал в диалогической речи.
В.Воспитание внимания, любви по отношению к людям, к стране изучаемого языка.
Формы урока: мини-лекция, работа с учебником, аудирование
Методы обучения:наглядно-демонстрационный метод, фронтальный опрос.
Технологии: стандартный урок
Наглядности: иллюстрации, таблицы, слайды.
Оборудование: грамматическая таблица
Место практической работы: классный кабинет
Работа со слабоуспевающими: сам.работа для всех
Этапы урока.
Ход урока
время
1. Орг. момент.
Приветствие.
Good morning, children!
I’m glad to see you!
How are you?
Когонет:
Who is on duty today?
Who is absent?
Who is ill?
Отчет консультантов о подготовке класса к уроку.
1-2
мин
3. Проверка
Знанийи дом/раб.
Фронтальный опрос : 1. Что вы знаете о маргарет Тэтчер
на английском языке?
2. Приведите примеры
3. Выучить слова
и Упр. 6 стр. 78
2 - 4
2. Сообщение
Темы:Cambridge and its environment. Numerals.
Цели:ознакомиться с новым текстом и грамматическим материалом по теме числительные
Задачи: уметь правильно использовать числительные при чтении и в речи
Мотивация: знания пригодятся в старших классах, при сдаче экзаменов
1-2
мин
3.Воспроизведение опорных знаний (актуализация )
Фронтальный опрос : 1. Что вы знаете о Кеймбридже?
2. Что такое имя числительное? приведите примеры…
3. Какие сходства и различия с русским языком?
3-5
4. Изложение нового материала.
Рассказ:
Answer the questions about environment
1) In what country do you live?
2) Which season is it at the moment?
3) Is the weather hot and sunny today?
4) Is it windy today?
5) Do you live near any mountains?
6) Do you live near a river?
7) Is here any air pollution where you live?
Look the film about Cambridge
Read the text. Check the meaning of new words in your dictionary.
Cambridge and its environment
Cambridge ['keimbnd3] is in the east of England. It is a small p population is about a hundred thousand. Cambridge is an ancient city. It is famous because it has a very good university. The main industries in Cambridge are tourism and agriculture. There are also a lot of English language schools. The land near Cambridge is flat. There are no hills or mountains. The climate is warm in summer and cold in winter. There is usually some air pollution, especially in the centre of the city.
Exercise 3 page 89
Are the sentences true (T) or false (F)? Correct false sentences
Cambridge is in the south of England.
It’s an old city.
It’s famous for its university
15-20
5. Закрепление
Фронтальный опрос : 1. Что такоеNumerals?
2. Приведитепримеры.
3. Работаудоски
Presentation.
A numeral is a figure, a letter, a word (or their combinations) representing a number. Cardinal numerals indicate number, quantity or amount and are used in counting. Ordinal numerals indicate order, that is, the order of things in a series. Numerals can be written in figures or words (2 or two; 25 or twenty-five; 17th or seventeenth).
Numerals function as nouns and adjectives. In a sentence, a numeral can serve as a subject, attribute, object, predicative complement, or adverbial modifier
Тренировка в употреблении числительных. (Training)
- Say what number is between:
10 and 12; 7 and 9; 1 and 3; 6 and 8; 2 and 4;
9 and 11; 3 and 5; 8 and 10; 4 and 6; 5 and 7
For example: between 10 and 12 is 11.
- Say what number comes after:
- Say what number comes before:
3,7,10,11,4,9,2,6,5,8,12.
2, 11,9,1,6,10,3,7,5,4,8.
Учитель называет числа или показывает карточку.
Ответы учащихся:
- Before 3 comes 2, ит. д.
- After 2 comes 3, ит. д.
Подстановочныеупражнения: (Reproductions)
Please, tell me, when they were born.
(P.187 Ex.9)
1.Yuri Gagarin 9.03.1934
2.Alexander Pushkin 6.06.1799
3.Mikhail Glinka 1.06.1804
4.Lev Tolstoy 9.09.1828
5.Queen Elizabeth II 21.04.1926
6.William Shakespeare 23.04.1564
7.Charles Dickens 07.02.1812
8.Winston S. Churchill 30.11.1874
WRITE THE DATES ON THE BLACKBOARD:
Please, tell me, when these people were born. Check.
F.E. Mark (1835) -Mark was born in 1835.
Liz and Alice (1987) -Liz and Alice were born in 1987.
• Ken and Harry (1883)
• Bill (1949)
• Jane (2001)
• Polly and Dan (1900)
• Roy and Jon (1716)
• Mrs Brown (1959)
• David and his cousin (1999)
• Mr Turner (1803)
• Ron and Richard (1613)
• I ?
8-10
6. Итог урока
1. Беседа с учащимися :
1. что вы узнали на уроке?
2. чему научились?
3. что вам было интересно?
4. что непонятно?
2. обобщение урока учителем
оценка работы всего класса
3-8
7. Д/З
Упр. 3, 6 стр. 88-89 подготовить пересказ
Консультация: объяснение д/з
1-2
Итого:
45
WRITE THE DATES ON THE BLACKBOARD:
Please, tell me, when these people were born. Check .
F.E. Mark (1835) -Mark was born in 1835.
Liz and Alice (1987) -Liz and Alice were born in 1987.
• Ken and Harry (1883)
• Bill (1949)
• Jane (2001)
• Polly and Dan (1900)
• Roy and Jon (1716)
• Mrs Brown (1959)
• David and his cousin (1999)
• Mr Turner (1803)
• Ron and Richard (1613)
• I ?
…………………………………………………………………………………………………
WRITE THE DATES ON THE BLACKBOARD:
Please, tell me, when these people were born. Check .
F.E. Mark (1835) -Mark was born in 1835.
Liz and Alice (1987) -Liz and Alice were born in 1987.
• Ken and Harry (1883)
• Bill (1949)
• Jane (2001)
• Polly and Dan (1900)
• Roy and Jon (1716)
• Mrs Brown (1959)
• David and his cousin (1999)
• Mr Turner (1803)
• Ron and Richard (1613)
• I ?
…………………………………………………………………………………………………
WRITE THE DATES ON THE BLACKBOARD:
Please, tell me, when these people were born. Check .
F.E. Mark (1835) -Mark was born in 1835.
Liz and Alice (1987) -Liz and Alice were born in 1987.
• Ken and Harry (1883)
• Bill (1949)
• Jane (2001)
• Polly and Dan (1900)
• Roy and Jon (1716)
• Mrs Brown (1959)
• David and his cousin (1999)
• Mr Turner (1803)
• Ron and Richard (1613)
• I ?
…………………………………………………………………………………………………
1.Put the words in the correct column Lion hill spider theatre river hospital dog concert hall factory sea forest elephant mountain horse cottage Animal Building Natural feature
……………………………………………………………………………………………………
1.Put the words in the correct column Lion hill spider theatre river hospital dog concert hall factory sea forest elephant mountain horse cottage
Animal Building Natural feature
……………………………………………………………………………………………………
1.Put the words in the correct column Lion hill spider theatre river hospital dog concert hall factory sea forest elephant mountain horse cottage Animal Building Natural feature
…………………………………………………………………………………………………
1.Put the words in the correct column Lion hill spider theatre river hospital dog concert hall factory sea forest elephant mountain horse cottage Animal Building Natural feature
…………………………………………………………………………………………………
1.Put the words in the correct column Lion hill spider theatre river hospital dog concert hall factory sea forest elephant mountain horse cottage Animal Building Natural feature