Просмотр содержимого документа
«The natural world»
Оқу мақсаты:7.Т/А3 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу.
7.ӘТН2 Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
Салихова Анаргүл Жұмажанқызы
Жалпы білім беретін Өркен орта мектебі
Сабақ мақсаттарын оқушылардың қажеттілктерін ескере отырып SMART мақсатында құрастырдым
Сабақтың оқу мақсаттары төмендегідей сабақ мақсаттарымен нақытыланды.
Бөлім:Дұрыс тамақтану.Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар
Сабақтың тақырыбы:Дәруменнің пайдасы
Сабақ мақсаты
Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Ұсынылған мәтіннен факті мен көзқарасты
анықтайды.Оқушылар әдеби тіл нормасына сай сөйлеуге дағдыланады,
пікірін өмірмен байланыстырып жеткізе алады.
ОҚУ МАҚСАТЫНА ЖЕТУДЕГІ БЕЛСЕНДІ ОҚЫТУ ӘДІСТЕРІ
ПОПС формуласы
Тыңдалым алды
Тыңдалымнан кейін
Тыңдалым
«Қос жазба» күнделігі стратегиясы
«Ашық микрафон» әдісі
«Тыңдап отырған үштік» әдісі
Бұл әдіс оқу мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған.Ұсыныл-ған ақпараттан факті мен көзқарасты ажырату үшін тиімді. Қорыта айтқанда, оқу мақсатына жеткізудегі оң нәтижесін беретін әдіс.
.
Бұл әдіс білім алушылардың алдыңғы біліммен жаңа білімді ұштастыруда тиімді болады. Оқушыларға қойылатын жабық және ашық сұрақтар айтылым дағдыларын дамытуға, тыңдалым мәтінін болжауға тиімді болады.
Бұл әдіс оқу
Мақсатының әдеби тіл
Нормалары дағдысына
негізделген.
Білім алушы мәтінге
Бұл әдіс оқушылардың сабақ тақырыбын толық меңгеруін қамтамасыз ету үшін , тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, талқылау үшін тиімді әдіс болды.
қатысты
өз көзқарастарын
С ипаттамасы : шешен, тілші және хатшы рөлін атқарады.
шынайы өмірмен
Шешен тыңдалым мәтіні не туралы екенін айтады. Соған қатысты пікірін білдіреді. Тілші көмектесіп, айтып отырады және сұрақтар қойып түсініктеме беруді сұрайды. Хатшы қажетті жерлерін түртіп алып, талқылау соңында «Автор орындығында» қорытынды береді.
байланыстырып
жауап беруге, өз пікірін
фактімен дәлелдеуге, сын
тұрғысынан ойлау
дағдыларын дамытуға,
сонымен қатар, айтылым
кезінде дауыс ырғағын
сақтап, екпінді қолдануға
ықпал етеді.
Саралап оқыту- оқушылардың танымдық іс-әрекетін жетілдіру
«Ашық микрофон» әдісінде
Қолдау қажет ететін
жабық, ашық сұрақтарды
оқушыларға топта,
таным деңгейі төмен және
жұпта қолдау
қабілетті
Оқушыларға қарай бағыттап
көрсетілді
сараладым
«Қос жазба» күнделігін толтыруда
қолдауды қажет
ететін оқушыларды
таным деңгейі
жоғары
оқушымен
жұптастырамын. Жұбының қолдау
көрсетуі
оқушының оқу мақсатына жетуіне
тиімді әсер етеді.
Саралап оқытудың нәтижесінде таланттар өз қабілеттері мен шешендіктерін одан әрі бекіте түседі. Қолдауды қажет ететін оқушылардың ішкі уәждері оянып, өздеріне деген сенімдері арта түседі. Білім дәрежесі бірдей оқу топтарына оқу жеңілдейді.
ПОПС формуласының
тапсырмаларын
қабілеті жоғары және таным деңгейі
төмен оқушыға да сараладым.
Білім лушылардың барлығы ұсынылған
ақпаратқа
қатысты өзіндік пікірлерін білдіре алады.
Ал кейбіреулері өзіндік көзқарастарын
фактімен дәлелдеп,
өмірмен байланыстырады.
Оқушыларға тапсырма жеңілден күрделіге қарай , қабілеттерін, дағдыларын ескере отырып сараланып беріледі.
«Тыңдап отырған үштік» әдісінде «шешен» ролін таным деңгейі орташа, «хатшы» ролін қабілеті жоғары, оқушыға, ал «тілші» ролін таным деңгейі төмендеу оқушыға қарай сараладым.
.
Кері байланыс
Ынталандыру
Уәждеу
Қалыптастыру
Смайлик беру
Дескриптор-жетістік деңгейінің сипатта-масы
Критериалды бағалау
Мадақтау
«Керемет!»
«Жарайсың!»
«Тамаша!»
Бағалау критерийлері:
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді;
Факті мен көзқарасты ажырата біледі;
Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолданады;
«Қолмен белгі беру»
Дескриптор:
- мәтін мазмұнын түсінеді;
-талқылауға қатысады;
-мәтіннен факті мен көзқарасты ажыратады;
-сөздегі екпінді, дауыс ырғағын сақтайды
«Үш шапалақ»
Қалыптастырушы бағалау мұғалімге білім алушылардың білімін қадағалауға, жоспарына түзетулер енгізуіне, ал оқушыларға өз оқу жетістіктеріне өзі бақылау жасауына және одан әрі өзінің даму бағыттарын анықтауға мүмкіндік береді.
«Бес саусақ»
«Жаңартылған білім – болашақтың кепілі»
Ықшам сабақты жоспарлауда курста алған білімім, әріптестер мен тренердің ұсынған кері байланыстары қажеттілігіме жарады.
Жеке тәжірибеде ықшамсабақты жоспарлау көзделген,белсенді оқыту әдістемесін, тиімді оқытуды басты назарда ұстау алдағы негізгі мақсат болып табылады. Курста алған
Сабақ жоспарын құруда тапсырмаларды анық тұжырымдап,нақты,өлшемді,қолжетімді,
білімімді өз тәжірибемде қолданып, ұштастырамын.
шынайы мақсаттарға бағыттап үйрендім.Сабақ барысында мұғалімнің не істейтініне емес,оқушының немен айналысатынын басты назарда ұстау керектігін білдім.Тиімді кері байланыс жасап үйрендім.Тапсырманы зерделеу арқылы бағалау мен дескриптор құрып дағдыландым.