Презентация для урока английского языка по теме "Семья" для 5 класса
Презентация для урока английского языка по теме "Семья" для 5 класса
Урок-презентация английского языка в 5-м классе по теме "Семья".
Учебные ситуации для формирования регулятивных, коммуникативных и познавательных УУД на уроке английского языка.
Автор: Блинова Ольга Дмитриевна, учитель английского языка
ГБОУ СОШ №5 ОЦ «ЛИДЕР» г. о. Кинель, Самарская область.
Цель урока: Обобщение и систематизация знаний учащихся по теме "Семья".
Данный урок проводится в конце изучения темы и служит уроком обобщения изученного лексико-грамматического материала, а также даёт возможность развития речевых умений учащихся в аудировании, говорении, чтении и письме. Основная часть урока представляет собой примеры учебных ситуаций для формирования регулятивных, коммуникативных и познавательных УУД на уроке английского языка. Данный урок можно использовать в качестве повторения изученного материала по теме модуля №3 или для подготовки к контрольной работе. Урок разработан по УМК “Spotlight” – 5 класс авторы Ю. Е. Ваулина, Д. Дули, О. Е. Подоляко, В. Эванс, издательство Москва «Просвещение» 2013 год. Урок спланирован с учётом языкового материала, представленного в данном учебно-методическом комплексе, однако большинство заданий можно использовать и в том случае, если Вы работаете с другими учебно-методическими комплексами. В середине урока проводится физкульминутка в соответствии с изучаемой темой. Урок представлен в виде мультимедийной презентации, где представлены нижеперечисленные этапы урока и содержание заданий. На уроке детям предлагаются разнообразные задания и формы работы, акцент делается на парную и групповую работу. Заканчивается урок написанием синквейна, лучшую творческую работу можно отметить отдельным сертификатом. В заключительной части урока предложены дополнительные вопросы и задания, которые можно выполнить при наличии времени на уроке.
Структура урока:
Организационный момент.
Фонетическая зарядка.
Речевая зарядка.
Основная часть урока. Систематизация знаний. Примеры учебных ситуаций для формирования регулятивных, коммуникативных и познавательных УУД.
Рефлексия. Написание синквейна.
Самооценивание.
Подведение итогов урока. Выставление оценок.
Домашнее задание.
Заключительная часть урока.
Источники:
УМК “Spotlight” – 5 класс авторы Ю. Е. Ваулина, Д. Дули, О. Е. Подоляко, В. Эванс, издательство Москва «Просвещение» 2013 год
Просмотр содержимого документа
«Презентация для урока английского языка по теме "Семья" для 5 класса »
Урок английского языка
в 5-м классе
по теме "Семья"
Блинова Ольга Дмитриевна, учитель английского языка
ГБОУ СОШ №5 ОЦ «ЛИДЕР»
г. о. Кинель, Самарская область
Организационный момент
Определение темы и задач урока
Dear children,! Do the puzzle and you’ll be able to name the topic of our lesson
G
R
A
N
D
?
?
A
U
S
U
T
N
?
?
C
O
H
N
T
T
S
E
?
H
T
E
Y
R
E
E
R
R
G
R
A
N
D
F
A
A
U
S
U
T
N
M
I
C
O
H
N
S
E
L
T
T
R
E
Y
H
T
E
E
R
R
Today we are going to talk about“Family”
Today at the lesson we will
recite a poem
revise the words and phrases, questions and answers
read the texts about the family
talk about TV families and do logical tasks
write a cinqain
write a running dictation
Any more ideas?
Фонетическая зарядка
Let’s read the poem “I love my Mummy”
1, 1, 1 – I love the sun. 2, 2, 2 – I love my Mummy too! 3, 3, 3 – My Mummy loves me. 4, 4, 4 – I love her more and more. I count from 1 – I love the sun. I count to four – I love my Mummy more!
Речевая зарядка
For your information
AS YOU KNOW 2008 WAS A FAMILY YEAR. IN DECEMBER 2007 THE PRESIDENT, VLADIMIR PUTIN, OPENING THE FAMILY YEAR SAID:” FAMILY PLAYS AN IMPORTANT ROLE IN OUR LIFE AND IT’S GREAT WHEN A PERSON HAS A LOT OF RELATIVES”.
DO YOU KNOW RELATIVES WELL?
Unjumble the words!Буквы в словах перепутаны местами. Поставьте их в правильном порядке.
N T A U
C L E U N
O N S
B Y B A
F T E A H R
M G O R N D A E R T H
D A T H U R E G
R S T I S E
A U N T
U N C L E
S O N
B A B Y
F A T H E R
G R A N D M O T H E R
D A U G H T E R
S I S T E R
Work in pairs and find the odd-one-out
Mother/ brother/ father / colleague
Son/ cousin /father/ daughter
Grandfather/grandmother/best friend/ mother
Neighbour / twin-brother /grandson/ uncle
Mother/ brother/ father / colleague
Mother/ brother/ father / colleague
son/ cousin /father/ daughter
son/ cousin / father/ daughter
Grandfather/grandmother/best friend/ mother
Grandfather/grandmother/ best friend / mother
Neighbour / twin-brother /grandson/ uncle
Neighbour / twin-brother /grandson/ uncle
Check yourself
Mother/ brother/ father / colleague
Son/ cousin / father/ daughter
Grandfather/grandmother/ best friend / mother
Neighbour / twin-brother /grandson/ uncle
Основная часть урока
Примеры учебных ситуаций для формирования регулятивных, коммуникативных и познавательных УУД
What fairy tale character is the text about? Read and find out
Dear friends,
I am a boy. I am kind and funny. I have got a grandmother and a grandfather. I love them.
I can sing. I ran away from my grandparents.
Please, write
back.
Your friend.
This is Colobok because he is kind and funny and ran away from his grandparents
Dynamic break
Dynamic break
Who has got a sister – clap your hands!
Who has got a cousin – stamp your feet!
Who has got a twin-brother – jump three times!
Who has got a cat – run like a dog!
Who has got a dog – wink, wink, wink!
Who likes his family – wave your hand
and smile!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Translation practise
Neznaika wants to ask questions to his British friend about his family. But he can’t ask them. Let’s teach him to ask questions.
Translate into English!
У тебя есть семья?
1.Have you got a family?
2. У тебя есть брат или сестра?
2. Have you got a brother or a sister?
3.Как зовут твою сестру?
3. What’s your sister’s name?
4. Сколько лет твоей сестре?
4. How old is your sister?
5. Как зовут твоего брата?
5.What’s your brother’s name?
6. Сколько лет твоему брату?
6. How old is your brother?
7. У тебя есть двоюродный брат?
7. Have you got a cousin?
Thank you, friends!
1. Have you got a family? 2. Have you got a brother or a sister? 3. What’s your sister’s name? 4. How old is your sister? 5. What’s your brother’s name? 6. How old is your brother? 7. Have you got a cousin?
Now let’s help Neznaika match questions and answers. Work in pairs! Write down your answers!
questions
answers
1. Have you got a family?
1. I’ve got a brother and a sister.
2. Have you got a brother or a sister?
2. Her name’s Alice.
3. What’s your sister’s name?
3. She is seven.
4. How old is your sister?
4. He’s seventeen.
5. What’s your brother’s name?
5. His name is Max.
6. How old is your brother?
6. Oh, yes. I’ve got three cousins.
7. Have you got a cousin?
7. Yes, I’ve got a family.
Check yourself
Key:
1 - 7, 2 - 1, 3 - 2, 4 -3 , 5 - 5, 6 -4 , 7 – 6
Neznaika thanks you. Now he can ask and answer the questions
Let’s play a guessing game! Guess who is who in The Simpsons family!
Let’s play a guessing game! Guess who is who in The Simpsons family!
He is tall and fat.
He is tall and fat
Homer Simpson
Her hair is blue.
Her hair is blue
Marge Simpson
He likes comic books and skateboarding.
He likes comic books and skateboarding
Bart Simpson
They can play the saxophone.
They can play the saxophone
Lisa and
Maggie
Simpson
What do you know about the Flintstones?
What would you like to know?
Running dictation The Flintstones.
Complete the text and answer the question!
Where are
The Flintstones from?
Running dictation The Flintstones.
Класс делится на две команды. В каждой команде выбирают писателей и тех, кто будет бегать и добывать недостающую информацию. В классе заранее вывешивается полный текст диктанта.
Running dictation The FlintstonesFill in the gaps
The Flintstones is a …………… American television cartoon about a family of cavemen and their friends. The Flintstones is an animated, ………. television sitcom ( a situation comedy ). It was broadcast ………… September 30, 1960, to April 1, 1966, on ABC (The American Broadcasting Company (ABC). The ……. was produced by Hanna-Barbera Productions, an American animation studio . The show is set in the Stone Age …….. of Bedrock. In this fantasy version of the past, dinosaurs, saber-toothed tigers, woolly mammoths, and other long-extinct ………. coexist with cavemen. If you want to see a ……… film, watch The Flintstones and you will never regret it.
Where are The Flintstones from?
The Flintstones is a funny American television cartoon about a family of cavemen and their friends. The Flintstones is an animated, American television sitcom ( a situation comedy ). It was broadcast from September 30, 1960, to April 1, 1966, on ABC (The American Broadcasting Company (ABC). The show was produced by Hanna-Barbera Productions, an American animation studio . The show is set in the Stone Age town of Bedrock. In this fantasy version of the past, dinosaurs, saber-toothed tigers, woolly mammoths, and other long-extinct animals coexist with cavemen.
If you want to see a good film, watch The Flintstones and you will never regret it.
Рефлексия. Написание синквейна
Reflexion. Let’s make a cinquain about a family
Повторяем правило написания синквейна: 1. В первой строчке тема называется одним словом (обычно существительным). 2. Вторая строчка - это описание темы в двух словах (двумя прилагательными). 3. Третья строчка - это описание действия в рамках этой темы тремя словами. 4. Четвертая строка - фраза, показывающая отношение к теме. 5. Последняя строка - это синоним из одного слова, который повторяет суть темы.
Read some examples
Mum
Mum
Beautiful, clever
Loves, smiles, takes care
No one can replace her
The best friend
Dad
Dad
Strong, kind
Helps, defends, understands
Can solve any problem
Courage
Grandmother
Grandmother
Kind, responsible
Advises, praises, cares
Very important person in my life
Always helps
Now choose the title and write your own cinqain
Self-assessment - cамооценивание
Did you like the lesson?
Понравился ли урок?
What task did you like best?
Что понравилось больше всего?
What task was the most difficult?
Какое задание было самым трудным?
Did you help your friends?
Помогал ли ты одноклассникам?
Was this class well-planned?
Хорошо ли этот урок был спланирован?
Were you prepared well?
Хорошо ли ты был подготовлен?
Self-assessment - cамооценивание
Выбирайте себе смайлик: большой - если очень хорошо потрудились на уроке, смайлик поменьше - если работали хорошо и маленький – если работали не в полную силу и могли бы работать лучше.
Подведение итогов урока. Выставление оценок
Hometask: write about your family. Use the model.
This is my family. I have got a mother. Her name’s Ann. And I have got a father. His name’s Mark. I have got a sister. She’s ten. And I have got a brother. He’s nine.
I have got a grandmother and a grandfather. How I love them all! My family is my most treasured possession.
Заключительная часть урока
What is your most treasured possession?
Where can you apply knowledge that you have got today?
Unjumble the sentence!
One/ one /for/ for /all /all
One for all, all for one!
Can you match English and Russian proverbs?
Like father, like son.
Относись к семье, как к друзьям, а к друзьям, как к семье.
Charity begins at home.
Каков отец, таков и сын.
Treat your family like friends and your friends like family.
Милосердие начинается со своей семьи.
Check yourself
Like father, like son.
Каков отец, таков и сын.
Charity begins at home.
Милосердие начинается со своей семьи.
Treat your family like friends and your friends like family.
Относись к семье, как к друзьям, а к друзьям, как к семье.
Thank you!
We look forward to welcoming you to our next school lesson!
Источники
УМК “Spotlight” – 5 класс авторы Ю. Е. Ваулина, Д. Дули, О. Е. Подоляко, В. Эванс, издательство Москва «Просвещение» 2013 год
object(ArrayObject)#885 (1) {
["storage":"ArrayObject":private] => array(6) {
["title"] => string(127) "Конспект урока английского языка в 4-м классе по теме "How to make a family happy?" "
["seo_title"] => string(87) "konspiekt-uroka-anghliiskogho-iazyka-v-4-m-klassie-po-tiemie-how-to-make-a-family-happy"
["file_id"] => string(6) "102371"
["category_seo"] => string(15) "angliiskiyYazik"
["subcategory_seo"] => string(5) "uroki"
["date"] => string(10) "1402501199"
}
}