Цель урока: расширять кругозор учащихся, развивать интерес к изучению иностранного языка посредством занимательных форм обучения.
Задачи:
1)познавательный аспект: расширять с помощью английского языка представление обучающихся об окружающем их мире, о языке как средстве взаимодействия с этим миром;
2)развивающий аспект: развивать речевую культуру школьников и культуру общения, актерские способности учащихся; способствовать развитию внимания, памяти;
3)учебный аспект: тренировать у учащихся лексико-грамматические навыки, навыки аудирования, говорения;
4)воспитательный аспект: прививать интерес к изучаемому языку, воспитывать взаимоуважение и чувство ответственности.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Внеклассное мероприятие "Twelve months"»
Тема: Twelvemonths.
Тип урока:внеклассное мероприятие
Цель урока: расширять кругозор учащихся, развивать интерес к изучению иностранного языка посредством занимательных форм обучения.
Задачи:
1)познавательный аспект: расширять с помощью английского языка представление обучающихся об окружающем их мире, о языке как средстве взаимодействия с этим миром;
2)развивающий аспект: развивать речевую культуру школьников и культуру общения, актерские способности учащихся; способствовать развитию внимания, памяти;
3)учебный аспект: тренировать у учащихся лексико-грамматические навыки, навыки аудирования, говорения;
4)воспитательный аспект: прививать интерес к изучаемому языку, воспитывать взаимоуважение и чувство ответственности.
Подготовка:
наглядные: презентация (Приложение №1);
раздаточный материал: карточки с названиями месяцев, картинки – погода.
Сценарий мероприятия
I. Организационный этап. (Приложение№1. Слайд №1)
I: Good afternoon, boys and girls! Glad to see you.
Cl: Glad to see you, too.
I: Sit down, please.
Сообщение темы урока.
A: The topic of our lesson today is «Twelve months and the Seasons»
II. Фонетическая зарядка. (Приложение№1. Слайд №2)
I: Let’s start our lesson. Look at the display. Repeat the words after me.
Spring summer autumn winter
(Ведущий произносит слова, появляющихся на экране времен года, учащиеся повторяют за ним.)
A: Now let’s remember the poem.(Приложение№1. Слайд №3)
Spring is green,
Summer is bright,
Autumn is yellow,
Winter is white.
(Ведущий произносит предложения, появляющихся на экране времен года, учащиеся повторяют за ним.)
III. Презентация мероприятия.
A: Сегодня на уроке вы не просто мальчики и девочки, вы продемонстрируете месяцы года. Какие они все разные, и каждый месяц по-своему красив и любим нами.
Приветствие.
I: This is the season when snowdrops bloom, when birds make their nests. (Приложение№1.Слайд №4)
Cl: Spring.
I: Spring months, you are welcome!
Pupil 1: I’m March. (Приложение№1. Слайд №5)
In the spring, in the spring
Sweet and fresh is everything!
Pupil 2: I’mApril. (Приложение№1. Слайд №6)
April weather
Rain and sunshine both together
Pupil 3: I’m May. (Приложение№1. Слайд №7)
-In the merry month of May
Children all are happy and gay.
They laugh and sing and say:
“Welcome, welcome, merry May!”
A: The season when nights are short,
Children have plenty of fun
And sport boating and swimming all day long
Will make us well and strong! (Приложение№1. Слайд №8)
Cl: Summer.
A: Summer months, you are welcome!
Pupil 4: I’m June. (Приложение№1. Слайд №9)
The sun is shining,
Flowers are blooming,
The sky is blue,
And rains are few!
Pupil 5: I’m July. (Приложение№1. Слайд №10)
While the sun is shining brightly,
Little children, come with me,
Birds, and trees, and flowers to see!
Pupil 6: I’m August. (Приложение№1. Слайд №11)
Let us make a merry ring,
Talk and laugh, and dance and sing!
Quickly, quickly, come away,
For it is a pleasant day!
I: (Приложение№1. Слайд №12)
This is the season,
When apples are sweet.
It is the season,
When school-friends meet.
Cl: Autumn
I: Autumn months, you are welcome!
Pupil 7: I’m September!(Приложение№1. Слайд №13)
We like flowers that are bright, We like flowers that are white, We like flowers that are blue We like red and yellow flowers too.
Pupil 8: I’m October. (Приложение№1. Слайд №14)
What a rainy season!
The sky is dark and grey;
No sunshine any more;
No playing outdoors.
Pupil 9: I’m November. (Приложение№1. Слайд №15)
But in the rainy season
I have other joys,
I read my books and play
At home with all my toys.
A: Now the bare black bushes All look soft and white; See the snowflakes falling; What a pretty sight! (Приложение№1. Слайд №16)
What season is it?
Cl: Winter
Pupil 10: I’m December. (Приложение№1. Слайд №17)
This month brings you ski
And the New Year tree!
Pupil 11: I’mJanuary. (Приложение№1. Слайд №18)
It is dark blue at night
In the morning it is white
The snowflakes are falling.
Pupil 12: And I’mFebruary. (Приложение№1. Слайд №19)
This cold and frosty day
The sun is bright the snow is right!
IV. Chant with King cat
I: Now it’s time to chant with our friend King Cat! You are welcome!
Поют песню.
January is before February
March is after that
March is before April
But what comes after that?
May!
May is before June
July is after that
July is before August
But what comes after that?
September!
September is before October
November is after that
November is before December
But what comes after that?
January!
V. Игра-соревнование.
A: А сейчас время для викторины. Слушайте вопросы и поднимайте руку, если знаете ответ. Вам помогут картинки.
I: A little old man with 12 children, some short, some long, some cold, some hot. What is he? (Приложение №1. Слайд № 20-21)
Cl: A year.
A: What is without hands and without feet, without a head or a body, but can open a door? (Приложение№1. Слайд №22-23)
Cl: The wind.
I: What is that can catch me in the garden and make me wet? (Приложение№1. Слайд №24-25)
Cl: Rain.
A: It is white, it is cold. We can skate on it. What is it? (Приложение№1. Слайд №26-27)
Cl: Ice
I: What man cannot live inside the house? (Приложение№1. Слайд №28-29)
Cl: A snowman
A: What goes up when the rain comes down? (Приложение№1. Слайд №30-31)
Cl: An umbrella.
I: Итак, теперь черед следующих вопросов, вспоминаем, как мы пишем названия месяцев.
Which months have got only four letters?
June, July
Which months have got only five letters?
April, March
Which month has got only three letters?
May
Which months end in “ber”?
September, October, November, December
Which months have got the letter “r” in them?
October, November, April, December, January, March, September, February
Which months start with the letter “M”?
May, March
VI. The song “Whoosh..”
A: Now, boys and girls, you are welcome with your song “Whoosh! I can hear the wind”
Дети поют песню.
Whoosh! I can hear the wind
Whoosh! I can hear the wind
Let’s run to the house!
Let’s run to the house!
Let’s run to the house!
Ssss! I can hear the rain!
Ssss! I can hear the rain!
Let’s run to the house!
Let’s run to the house!
Let’s run to the house!
Crack! I can see the storm!
Crack! I can see the storm!
Let’s run to the house!
Let’s run to the house!
Let’s run to the house!
Listen! I can’t hear the wind!
Listen! I can’t hear the rain!
Look! I can’t see the storm!
Look! I can see the sun!
Let’s go out to play!
Let’s go out to play!
Let’s go out to play!
Let’s go out to play!
VII. The game “Word Bingo”
I:Word Bingo! And now let’s play bingo! Word bingo! Each pupil has a grid with six rectangles. Write one month in each rectangle. Choose six months you like, but don’t repeat them. I shall say a month and you will cross them. If all off the words are crossed, say Bingo!
August
October
June
November
April
December
January
July
March
September
February
May
Ведущие проверяют карточки и награждают победителя.
VII. Итогурока.
I: Every season is good! (Приложение№1. Слайд №34) Our lesson is over.