Цели урока: Совершенствовать умение учащихся использовать в речи предлоги места, утвердительные, вопросительные и отрицательные структуры с модальным глаголом can.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Внеклассное мероприятие на тему "Animals"»
Тема: “Animals”
Цели урока:
1. Совершенствовать умение учащихся использовать в речи предлоги места,
утвердительные, вопросительные и отрицательные структуры с модальным глаголом can.
2. Совершенствовать умение учащихся составлять связное описание животного.
3. Развивать умения в чтении, говорении и аудировании.
3. Воспитывать интерес к изучению фауны мира.
Оборудование урока:
ПК, проектор, раздаточный материал (открытки с изображением животных), магнитофон.
Тип урока: урок-игра.
План урока:
I Организационный момент
II Речевая и фонетическая зарядка
III Беседа по карте зоопарка
IV Повторение грамматических структур с модальным глаголом can
V Игра «Угадай животное»
VI Самостоятельная работа учащихся
VII Выступление учащихся
VIII Релаксационный момент
IX Посещение зоомагазина
X Заключительный этап урока
Ход урока:
1. Организационный момент (2 мин.)
Вступительное слово учителя
Today we are going to visit one of those places where children like to go very much. Guess what it is.
A riddle. This is a place where there are a lot of animals from Africa, Americas, Australia, Russia and so on. They are in the cages (клетки).
The key: the zoo.
II Речевая и фонетическая
зарядка (3 мин.)
Do you like to go to the zoo?
Possible answers: Yes, I do. No, I don’t.
Let’s go to the zoo by bus. I’m a conductor. Boys come here and take your tickets. Girls come here and take your tickets. Find your pair and take your seats together. Now read what is written on your tickets, the others continue a tongue- twister. You are ready to travel. Let’s sing a bus song.
The tongue- twisters. (билеты)
Silly Sally
sells sentences.
Clover cleverly closed
the closet clasp.
Pary picked
a pretty penny.
Swan swam
over the sea.
The Bus Song.
The wheels on the bus go round and round,
Round and round, round and round
The wheels on the bus go round and round,
All through the town.
The wipers on the bus go “Swish, swish, swish,
Swish, swish, swish, swish, swish, swish”,
The wipers on the bus go “Swish, swish, swish”,
All through the town.
The horn on the bus goes “Beep, beep, beep,
Beep, beep, beep, beep, beep, beep, beep,”
The horn on the bus goes “Beep, beep, beep,”
All through the town.
The gas on the bus goes “Glunk, glunk, glunk,
Glunk, glunk, glunk, glunk, glunk, glunk,”
The gas on the bus goes “Glunk, glunk, glunk,”
All through the town.
The money on the bus goes “Clink, clink, clink,
Clink, clink, clink, clink, clink, clink,”
The money on the bus goes “Clink, clink, clink”,
All through the town.
Do you know any poems or tongue- twisters with the word “zoo”?
Possible answers:
I like to go to the zoo,
To the zoo, to the zoo.
Come with me to the zoo,
To the zoo, to the zoo.
Zany zebra is my favourite animal in the zoo.
III Беседа по карте зоопарка (6 мин.)
1) Сборинформации
What animals are there in the zoo?
(Possible answer: There are kangaroos, zebras, cheetahs, crocodiles, tigers, monkeys, lions, pumas, …)
2) Работапоцепочке.
P1.What’s your favorite animal?
P2. My favorite animal is… What’s your favorite animal?
1 Беседапокартезоопарка
Look at the map of the zoo and answer my questions.
1.Look at llama. What animals are there on the right?
2.Look at the zebra. What animal is there on the left?
3.What animal is there between the lion and the elephant?
4.What animals are there near the pandas?
Possible answers:
1.There are kangaroos on the right.
2.There is the lion on the left.
3.There is the zebra between the lion and the elephant.
4.There are penguins near the pandas.
IV Повторение грамматических структур с модальным глаголом can. (5 мин.)
1) Знакомство с обитателями зоопарка
Let’s go to kangaroos’ cage. You can read about them here.
Kangaroos live in Australia. They are big animals but they are not dangerous. They can jump very well. They can’t fly. Kangaroos are funny.
Let’s translate.
Possible answer:КенгуруживутвАвстралии. Это большие животные, но они не опасны. Они умеют очень хорошо прыгать. Они не могут летать. Кенгуру забавны.
2) Повторение грамматического материала.
Давайте вспомним как переводится модальный глагол can, в каких случаях он используется.
Possibleanswers:
Can- могу, умею.
Рассказать о том, что можешь или умеешь делать, тебе поможет глагол can.
I can ride a bike.
Чтобы рассказать о том, что ты делать не можешь или не умеешь, используй cannot=can’t.
I can’t swim.
Ты можешь также спросить о том, что может или умеет делать, например, твой одноклассник.
Can you play chess?
V Игра «Угадай животное» (4 мин.)
Let’s play. One of you will take a card with the name of the animal from the zoo, look at it but won’t name it. The others will guess what it is. You may ask only Yes/No questions.
Possible questions:
Is it grey/ brown/ black/ …?
Is it big/ small/ wild/ …?
Is it good at swimming/ running/ …?
Can it go/ climb/ swim/ run/ hunt/ fly/ jump/ …?
The key:a zebra, an elephant, a lion, a monkey.
VI Самостоятельная работа учащихся (3 мин.)
Учащиеся получают открытки с изображением животных и дополняют загадки о ниx.(См. приложение №5)
Now you can make your own riddles about animals. Take your cards and complete the blanks. 3 minutes for you.
VII Выступлениеучащихся (5 мин.)
Read tour riddles and others guess what animal it is.
VIII Релаксационный момент (3 мин.)
Встреча с гостем. Дети поют и танцуют с осликом.
Today we have a guest. This is a small donkey called Tingalayo. He invites us to sing and dance with him.
Tingalayo.
Chorus: Tingalayo
Come, little donkey, come
Tingalayo
Come, little donkey, come.
Me donkey fast, me donkey slow
Me donkey come and me donkey go
Me donkey hee, me donkey haw
Me donkey sleep in a bed of straw
Me donkey dance, me donkey sing
Me donkey wearing a diamond ring
Me donkey swim, me donkey ski
Me donkey dress elegantly.
Chorus: Tingalayo
Come, little donkey, come
Tingalayo
Come, little donkey, come.
IX Посещениезоомагазина (7 мин.)
I know that you have got pets at home. What pets have you got? Where did you buy them?
Would you like to go to the Animal Store now?
It isn’t far from here. Come in. Look at the list of the animals which are on sale.
Animal Store.
1. Jullie (a multicoloured parrot) 123 pounds
2. Kittie(a giraffe) 167 pounds
3. Cleopathra (a baby elephant) 1000 pounds
4. Dela (a dinosaur) 333pounds
5. Leo (tamed lion) 723 pounds
6. Boo-boo (untamed lion) 13 pounds
7. Harvey Hippo (hippopotamus) 95 pounds
8. Pussy (a white cat) 19 pounds
9. Chitta (a monkey) 86 pounds
10. Mr. Piggy-Wig (a generous pig) 487 pounds
11. Jack (a pickinese) 153 pounds
What animal would you like to buy?
What is the price? Have you got money?
You can earn money to buy any animal you like. You should do a task from the Low Price List and the pet is yours.
Low Price List.
1. Recite a poem.
2. Sing a song.
3. Say hello in three languages.
4. Spell the word “elephant’.
5. Name five vegetables in 2 minutes.
6. Close your eyes and name 20 relatives.
7. Tell three tongue-twisters.
8. Name five countries.
9. Name traffic rules.
10. Dance and sing “Chuga”.
X Заключительный этап урока (2 мин.)
1) Подведениеитогов.
We have been to the zoo, sung songs, danced, played games and bought pets.
2) Выдачапризов.
I really hate to say goodbye but it’s time to do it. I have small and unexpected gifts for you. Take them. Thank you and goodbye.
Получено с http://www.tgl.net.ru/wiki/index.php/%D0%92%D0%BD%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B5_%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B8%D0%B5_%D0%BF%D0%BE_%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%83_%D1%8F%D0%B7%D1%8B%D0%BA%D1%83_%22%D0%92_%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B5_%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BD%D1%8B%D1%85%22_%D0%B2_5_%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%81%D0%B5