Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жазықтықтағы векторлар | Мектеп: №45 ЖОББМ |
Күні: 17.09.2019 | Мұғалімнің аты-жөні: Буранова Г.Т |
Сынып: 9А | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: Векторлар. Векторлардың қосындысы |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.4.1 вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу; 9.1.4.2 векторларды қосу ережелерін білу және қолдану; |
Сабақ мақсаттары | - вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу және тапсырмадан анықтау; - векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және есеп шығаруда қолдану. |
Жетістік критерийлері | - векторларды қосу ережелерін біледі: - үшбұрыш және параллелограмм әдістері; - сызбадан коллинеар және коллинеар емес векторларды таба біледі; - дайын сызбада векторларды қосуды орындай алады; - векторлар қосындысы сызбасын орындай алады; - векторлардық алгебралық қосындысын орындай алады. - векторлардың қарама-қарсы болу шарттарын біледі; |
Тілдік мақсаттар | Вектор түрлеріне “болғанда/егер” сөздерін қолданып ауызша анықтама бере алады. Қажетті терминдерді қолдана отырып, математикалық тілді дамытады. Пәнге тән лексика мен терминология: вектор, коллинеар векторлар, тең векторлар нөлдік вектор координаттар, жазықтық, арақашықтық, бұрыш, вектордың координаттық осьтердегі проекциясы бірлік векторлар Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Егер векторлар бағыттас және абсолют шамалары тең болса, олар тең векторлар деп аталады. Егер вектордың басы мен ұшы беттесетін болса нөлдік вектор деп аталады. Егер екі вектор бір түзудің бойында немесе параллель түзулердің бойында жататын болса, онда бұл векторларды коллениар векторлар деп атайды. |
Құндылықтарды дарыту | - Құрмет құндылығын - бір-бірін тыңдау, түсіну, ой бөлісу арқылы; - Ынтымақтастық құндылығын - жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; - Еңбек және шығармашылық құндылығын - өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асыру. |
Пәнаралық байланыстар | Физика |
Бастапқы білім | Декарт координаттар жүйесі ұғымын түсіну. Түзудің теңдеуін, олардың қайдан алынатынын білу. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру бөлімі: сыныппен амандасу, түгелдеу, зейіндерін сабаққа аудару. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыпқа шолу Вектор дегеніміз не ... Нөлдік вектор дегеніміз ... Бағыттас, коллинеар, қарама – қарсы бағытталған векторлар деп ... Вектордың ұзындығы дегеніміз не? Қандай векторлар тең деп аталады ... ҚБ: «Мұғалімнің мадақтауы «Жарайсың!» «Керемет!»» Мұғалім бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады. | |
Тақырыпты ашу | https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/9-synyp/vektorlarha-qoldanatyn-amaldardyng-geometriyalyq-turde-oryndaluy?mid=e56f9ce0-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe | |
Сабақтың ортасы | |
Сабақтың соңы | Кері байланыс : «Бес саусақ» әдісі арқылы 1. Маған ұнағаны 2. Маған қиындық тудырған 3. Мен үшін маңызды ақпарат 4. Білгім келеді 5. Ұсынысым | |