kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Арифметикалық прогрессия, 9 класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Арифметикалық прогрессияның  айырымын табуды біледі;

Арифметикалық прогрессияның  n-мүшесінің формуласын біледі;

Арифметикалық прогрессияның  мүшелерін табад

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Арифметикалық прогрессия, 9 класс»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.3А бөлім: Тізбектер

Мектеп: Пригород орта мектебі

Күні: 20.11.19ж

Мұғалімнің аты-жөні: Жалгасова Лиза Акылбаевна

Сынып: 9 а

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Арифметикалық прогрессия

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.3.3

арифметикалық прогрессияның анықтамасын және сипаттамалық қасиетін біледі, сан тізбектерінің арасынан арифметикалық прогрессияны таниды;

9.2.3.4

сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;

Сабақ мақсаттары

  • берілген тізбектердің ішінен арифметикалық прогрессияны таниды;

  • тізбектердің ортақ мүшесін табады;

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

Сандық тізбектердің берілу тәсілдері туралы біледі;

Арифметикалық прогрессияның айырымын табуды біледі;

Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласын біледі;

Арифметикалық прогрессияның мүшелерін табады.

Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаты

Оқушылар:

  • бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын есеп шешуде қолданады;

  • арифметикалық прогрессияны есеп шығаруда қолданып дәйектейді;

Пәндік лексика мен терминология

  • сандық тізбектер;

  • тізбектің берілу тәсілдері;

  • тізбектің бірінші мүшесі және т.с.с.,тізбектің n-мүшесі;

  • тізбектің n-мүшесінің формуласы;

  • өспелі, кемімелі тізбек;

  • арифметикалық прогрессияның айырмасы;

  • арифметикалық ортасы;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • тізбектің n-мүшесінің формуласын … түрде беруге болады;

  • тізбектің келесі элементі … болады;

  • прогрессияның ... мүшесін табу үшін ... ;

  • тізбек кемімелі/өспелі болып табылады, себебі …;

  • ... прогрессияның алғашқы ... мүшесінің қосындысын табу үшін ... ;

  • ... саны арифметикалық прогрессияның мүшесі болып табылады, себебі …

Құндылықтарды дарыту


Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады

Пәнаралық байланыстар

геометрия, физика

Оқытудағы әдіс-тәсілдер

«Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі, топпен жұмыс, интербелсенді тақта, слайдтар

Бастапқы білім

Сандық тізбектер, дәрежесі бар тізбектер түсініктері. Бүтін көрсеткішті дәрежесі бар тізбектің заңдылығын анықтау және жетіспейтін мүшесін таба білу. Пайыз, санның пайызын табу, пайызы бойынша санды табу, пайыздық қатынас түсініктері. Сандардың бөлінгіштігі, бөлінгіштік белгілері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3-4 мин

Оқушылармен сәлемдесу. Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: «Бүгінгі сабағымызға жақсы көңіл-күймен келген оқушылар оң қолын көтерсін, мемлекетімнің патриотымын дегендер сол қолын көтерсін. Екі қолды қос ұрып, бойға шабыт шақырып, сабағымызды жақсы көңіл-күймен бастайық».

Оқушыларды тақырыпқа сай топқа бөлу: «Өспелі тізбек» тобы, «Кемімелі тізбек» тобы, «Шекті тізбек» тобы, «Шексіз тізбек» тобы. Осы топ аттарынан байқағандай мұндай тізбектің түрлерімен байланысты біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбын шығаруға болады. Және «Абай Құнанбаевқа биыл .... жыл» кеспе қағаздағы жазуды айналдырғанда бүгінгі сабағымыздың тақырыбы шығады. Онда биыл неше жыл болды Абай атамыздың туылғанына? (174 жыл / 1845-1904) Онда сабағымыздың тақырыбы «Арифметикалық прогрессия».



Үй тапсырмасын тексеру (слайд арқылы)

№383 а) 147, ә) -18 және үйге арифметикалық прогрессияға өмірмен байланысты мысал келтіру керек болатын.

Кері байланыс:

1. Үй тапсырмасын шешуде қандай қиындықтар болды?

2. Тапсырмалардың қайсысы ең қиыны болды?









Топ аттары



Кеспе қағаздар






Слайд

Сабақтың ортасы

28 мин

Білу


Өткен материалдарды қайталау және тапсырмаларды орындау



Түсіну


«Нені білеміз» бөлімі

Дискрипторын құрады, 3баллмен бағаланады.

1-топ

1. Прогрессия деген сөзі нені білдіреді? Арифметикалық прогрессия анықтамасын айтып бер.

2. 3; 9; ... арифметикалық прогрессияның алғашқы 7 мүшесін табыңдар

2-топ

1. Қандай санды арифметикалық прогрессияның айырымы деп атайтынымызды түсіндір.

2. Арифметикалық прогрессия (аn) тізбек түрінде берілген : -50; -30;… табыңдар d,а11.

3-топ

1. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын тұжырымда және формуласын жаз.

2.

4-топ

1. Арифметикалық прогрессияның өзіне тән қасиетін тұжырымда және формуласын жазып көрсет.

2.14; ...; 26; ... арифметикалық прогрессияның белгісіз мүшелерін тап





Кеспе қағаздары






Қолдану


Постер қорғау. Тапсырманы постерге орындап, тақтаға шығып түсіндіреді. Тапсырманың дискрипторын құрады. Тапсырма 3 баллмен бағаланады.

1-топ

n) арифметикалық прогрессияның екі мүшесі берілген а5 = 8,2 және а10 =4,7. Табыңыздар а1 және d.

2-топ

Тізбек бірнеше алғашқы мүшелерімен берілген. Олардың қайсысы – арифметикалық прогрессия?

а) 1; 2; 3; 5;…

б) 1; 2; 4; 8;…

в) 1; 3; 5; 7;…

г) .

3-топ

Арифметикалық прогрессияның n – ші мүшесінің формуласын жазыңыздар: -5, -7, -9,…

4-топ

Арифметикалық прогрессияның асты сызылған мүшесінің реттік санын табыңыздар 4, 16, 28, …, 748

постер



Талдау

«Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі. К ітаппен жұмыс. Тапсырманың дискрипторын құрады. Тапсырманы орындап болғаннан кейін әр топ бірін бірі тексеріп бағалайды. Дұрыс болса 2 баллмен бағаланады.

1-топ № 366 есеп (а)

2-топ № 366 есеп (ә)

3-топ № 370 есеп (а)

4-топ № 370 есеп (ә)

оқулық

Жинақтау









«Карусель» әдісі. Тапсырма 2 баллмен бағаланады

Тапсырма: Бос орындарды толтырыңыз. Тапсырманы орындап, топ өз үлестірмесін келесі топқа тексеруге береді, осылайша, үлестірме дөңгелене ауысады. Тексеретін топтар плюс немесе минус таңбасын қояды. Үлестірме өз иесіне қайта келгенде, топтар өз қателерін түсінеді.




Кеспе қағаздары


Қалыптастырушы бағалау

3 минут

Тапсырма 1. – арифметикалық прогрессия. Оның бірінші мүшесі 17-ге, айырымы -5-ке тең. Осы прогрессияның 21 ші мүшесін табыңыз.

Тапсырма 2. – арифметикалық прогрессия. Оның екінші мүшесі 2-ге, ал төртінші мүшесі 6-ға тең. Осы прогрессияның алтыншы мүшесін табыңыз.

Бағалау критерийлері:

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын біледі;

Берілген элементтер бойынша арифметикалық прогрессияның

кез келген мүшесін табады.


Сабақтың соңы

5 мин

Бағалау

«Прогрессия біздің өмірде»

Берілген мысалдар қандай прогрессияға сәйкес келеді

1. Ауа ваннасын қабылдауды бірінші күні 15 минуттан бастайды және оны қабылдауды әр күн сайын 10 минутқа арттырып отырады.

2.Депозиттегі салымшылардың ақшалары қандай да бір процентке жыл сайын артып отырады.

3.Физикада нейтрон уран ядросымен соқтығысқанда, оны еекі бөлікке бөледі. физикада нейтрон уран ядросымен соқтығысқанда, оны екі бөлікке бөледі.Нәтижесінде екі нейтрон пайда болады. Пайда болған екі нейтрон екі нейтронмен соқтығысқанда оны тағы да 4 бөлікке бөледі және т.с.с қайталана береді.

4. Екі жұмысшы аулаға плитаны төсеуі керек. Өздеріне күнделікті тәжірибе жинақтай келе жұмысшылар екінші күннен бастап әр күнде алдыңғысына қарағанда 2 м2 артық плита төседі.



Кеспе қағаздары

Үйге тапсырма

№384 есеп, 114 бет. «Арифметиккалық прогрессия»-ға 5 жолды өлең құрастыру

слайд

Рефлексия

«Білім теңізіне желкенді кеме жіберіңіз»

Тақырыпты меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады. Ал сабақты түсінбедім, өзіне сенімсіз оқушылар жағаның шетіне орналастырады. Кеме желкендерінің арт жағына есімдерін жазады.




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Топта сұрақтар құрастыуда оқушылар әр деңгейде сұрақтар құрастырады.

Жұппен жұмыста қабілеті жоғары оқушы жұбына көмектеседі (Жұппен жұмыс орындаудың алдында қабілеттерін ескере отырып өзім жұпқа бөлемін).

Құрастырылған критерийлер бойынша бірін бірі, өздерін бағалайды. Сонымен қатар жетістік критерийі арқылы бағаланады.

Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі.

Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





1. Ауа ваннасын қабылдауды бірінші күні 15 минуттан бастайды және оны қабылдауды әр күн сайын 10 минутқа арттырып отырады.



2.Депозиттегі салымшылардың ақшалары қандай да бір процентке жыл сайын артып отырады.



3.Физикада нейтрон уран ядросымен соқтығысқанда, оны еекі бөлікке бөледі. физикада нейтрон уран ядросымен соқтығысқанда, оны екі бөлікке бөледі.Нәтижесінде екі нейтрон пайда болады. Пайда болған екі нейтрон екі нейтронмен соқтығысқанда оны тағы да 4 бөлікке бөледі және т.с.с қайталана береді.



4. Екі жұмысшы аулаға плитаны төсеуі керек. Өздеріне күнделікті тәжірибе жинақтай келе жұмысшылар екінші күннен бастап әр күнде алдыңғысына қарағанда 2 м2 артық плита төседі.












1-топ

n) арифметикалық прогрессияның екі мүшесі берілген а5 = 8,2 және а10 =4,7.

Табыңыздар а1 және d.


2-топ

Тізбек бірнеше алғашқы мүшелерімен берілген. Олардың қайсысы – арифметикалық прогрессия?

а) 1; 2; 3; 5;…

б) 1; 2; 4; 8;…

в) 1; 3; 5; 7;…

г) .

3-топ

Арифметикалық прогрессияның n – ші мүшесінің формуласын жазыңыздар:

-5, -7, -9,…


4-топ

Арифметикалық прогрессияның асты сызылған мүшесінің реттік санын табыңыздар 4, 16, 28, …, 748




1-топ

1. Прогрессия деген сөзі нені білдіреді? Арифметикалық прогрессия анықтамасын айтып бер.

2. 3; 9; ... арифметикалық прогрессияның алғашқы 7 мүшесін табыңдар


2-топ

1. Қандай санды арифметикалық прогрессияның айырымы деп атайтынымызды түсіндір.

2. Арифметикалық прогрессия (аn) тізбек түрінде берілген : -50; -30;… табыңдар d,а11.


3-топ

1. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын тұжырымда және формуласын жаз.

2.


4-топ

1. Арифметикалық прогрессияның өзіне тән қасиетін тұжырымда және формуласын жазып көрсет.

2.14; ...; 26; ... арифметикалық прогрессияның белгісіз мүшелерін тап








3;5;7… 14;16;18.



15;20;25;…, 45;50;55.



150;250;300;… 120;140;160.



34;40;46;… 33;44;55.



0;1;2;3… 19;21;23.



45; 47; 49;… 0,5; 0,8; 1,1.




18; 16; 14;… ; ; …



33;23;13;… ; ;…



9;5;1;… ; ;…



13,5; 11,5; 9,5;… ; ;… 9,1: 6,1; 3,1;…



87; 80; 63;… ; ;. . . ; ;…



..
































«Өспелі тізбек» тобы


«Нені білеміз» бөлімі


Постер қорғау


«Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі


«Карусель» әдісі










«Кемімелі тізбек» тобы



«Нені білеміз» бөлімі


Постер қорғау


«Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі


«Карусель» әдісі








«Шекті тізбек» тобы



«Нені білеміз» бөлімі


Постер қорғау


«Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі


«Карусель» әдісі







«Шексіз тізбек» тобы



«Нені білеміз» бөлімі


Постер қорғау


«Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі


«Карусель» әдісі








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Алгебра

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Арифметикалық прогрессия, 9 класс

Автор: Жалгасова Лиза Акылбаевна

Дата: 10.05.2020

Номер свидетельства: 549190
