kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

9 класс ашық сабақ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«9 класс ашық сабақ»

Баяндама

Мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару сабағына қысқаша баяндама.


Мен, Айткулова Гульфия Насибуллиевна, ЖББ Қ.Мырзалиев атындағы орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі. Сіздердің алдарыңызда 9-сынып алгебра пәнінен құрылған қысқа мерзімді жоспарымды ұсынамын.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1.В Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері

Сабақ тақырыбы: Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері (2 сабақ)

Оқу мақсаттары: 9.4.2.2 Мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару

Сабақ мақсаттары оқу мақсаттарынан сараланып алынды.

Оқу мақсатына сүйене отырып сабақ мақсаттарын құрдым.

    1. мәтінді есептерді шешуде екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін құрады

    2. мәтінді есепті екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесінің көмегімен шығарады

    берілген сурет бойынша мәтінді есептер құрастырады және оны жүйе құру арқылы шығарады.

Сабақ мақсатына сәйкес «Бағалау критерийін» құрдым

Бағалау критерийі:

  1. есептің шарты бойынша математикалық моделін құрады

  2. екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесінің көмегімен мәтінді есепті шығарады

берілген сурет бойынша жүйе құрып шығарады



Қойған мақсатыма жетуде төмендегідей белсенді оқыту тәсілдерін жоспарлы түрде жүзеге асырдым. Әдіс-тәсілдерді сабақ барысында тиімді пайдалануға тырысамын. Белсенді оқу-оқушыны, енжар тыңдап қана қоймай, белсенді жұмысқа тартылуын көздейтін оқыту және оқу әдістерінің бірі болып табылады.

«Төртбұрыш», «Серпілген сауал»,

Зерделеу жəне зерттеу. Әдісі: «Ойлан, жұптас, бөліс».

Әр оқушы өзі ойластырып, жұбымен ақылдасып, бөлісіп, тақтадан дұрыс жауабын көру арқылы жүргізіледі.

Қорытынды шығару жəне есте сақтау. Әдіс: ««Пилот-штурман»»

Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы. «Мәтінді есептерді теңдеулер жүйесі арқылы шешу» тақырыбын оқу мақсатына байланысты топта жұппен меңгеруге мүмкіндік беріледі

Бекіту және қолданысқа енгізу. Әдісі: «Балық қаңқасы»

(Балықтың басына: зерттелетін , қаралатын, талқыланатын есептер жазылады. Оң жақ қабырға сүйектеріне: анықтаған проблема себептері, тақырыптың негізгі мазмұндары мен түсініктері жазылады. Сол жақ қабырға сүйектеріне: проблемаларды шешу жолдары, қарама-қайшылық тудырушы кедергілер жазылады. Балықтың құйрығына: анықталған жұмыстың нәтижесі мен талданған тақырыптың қорытындылау сұрағына жауап жазылады.)Постер арқылы қорғайды

Тиімді оқыту тәсілдерінің бірі – саралау тәсілі. Саралау жұмысы – сабақ мақсаттарына сүйене құрылған. Оқу мақсатына сүйене отырып Тапсырма, Қарқын, Жіктеу жұмыстарын жүргіздім.

Саралау тәсілдері

Тапсырма Әдіс: ««Диалог және қолдау көрсету» »

«Жіктеу». Топқа бөлу әдісі «Төртбұрыш»

Сабақтың басында оқушыларға бір есеп беріледі, шешімін тапқан соң үстелдің үстінен карточка суыру арқылы төрт бұрышта жазылған дұрыс жауапқа барып тұрады. Оқушылар 4 топқа.

Саралап оқыту оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, жеңілден қиынға қарай орындату. Төмен оқитын балалар баяу әрекет етеді, кейде балаларға ілесе алмайды. Сондықтан саралау тапсырмаларының осы оқу үдерісінде қолданылатыны Қарқын.

Қосымша тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолданамын, яғни тапсырманы басқалардан бұрын орындап болған оқушыларға есеп беремін.

Екі бригадаға астық қамбасына 60 тоннадан бидай қабылдау тапсырылған еді. Бірінші бригада екінші бригадаға қарағанда сағатына 3 тонна бидай астық қабылдап, тапсырманы 1 сағатқа ерте орындады. Бірінші бригада сағатына неше тонна бидай, қабылдады және неше сағатта орындады?

Шешуі: Бірінші бригада сағатына х тонна бидай қабылдап, тапсырманы t сағатта орындаған болсын.Сонда екінші бригада сағатына (х-3)тонна бидай қабылдап, ( t+1) сағат жұмыс істеген. Есеп шартына бойынша теңдеулер жүйесін құрамыз.

,

X2-3x-180=0, x1,2==, x1=15, x2=-12 (x2 есептің шартын қанағаттандырмайды) Сонда . Жауабы: 15тонна, 4 сағат

Дескриптор:білім алушы

- айнымалыларды енгізеді;

  • есептің шарты бойынша теңдеулер жүйесін құрады;

  • теңдеулер жүйесін шешу әдісін таңдайды;

  • теңдеулер жүйесін шешеді;

  • теңдеулер жүйесі түбірлерінің есеп шартына сай екендігін тексеріп, жауабын жазады.

ҚБ:«Өзін-өзі бағалау»

ҚБ. «Кері байланыс бутерброды»

Бұл алдымен жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіру арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

Критерийалды бағалау

Критерийалды бағалау оқушыға танымдық қабілеті мен ойлау деңгейін арттыратын оқытудың әртүрлі әдістерін пайдалануға, табысқа жетелейтін бағалау критерийлерін түсінуге, өзін және өзгелерді бағалау арқылы кері байланысқа түсуге, сыни ойлауына, еркін ойын айтуына, өзінің білімін көрсетуге мүмкіндік береді.

Мен осы сабағымды бекітуге қолданатын қалыптастырушы бағалау тапсырмалары мен сабақтың әр кезеңінде тапсырмалар соңында берілетін қалыптастырушы бағалау әдістерімен таныстырып өткім келеді.

Сабақ мақсатына жету үшін бағалау критерийлерінің орындалуы өте маңызды. Сондықтан бағалау критерийіне сай қалыптастырушы бағалау тапсырмалары беріледі.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

 ҚБ. «Мұғалім тарапынан мадақтау: Жарайсың! Жақсы жұмыстандың!»

Әр тапсырманы орындаған оқушы міндетті түрде бағаланып, қошемет, мадақтау естуі, сезінгені өте маңызды. Сондықтан осы сабақта қолданылған қалыптастырушы бағалау әдістерімен таныстырайын.

ҚБ. «+, -, қызықты» Жұпаралық бағалау.

ҚБ «От шашу» бірін бірі бағалайды

ҚБ. «2 жұлдыз, 1 тілек» Әр топ бір-бірін бағалайды.

ҚБ. «Кері байланыс бутерброды» Бұл алдымен жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіру арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

ҚБ. «Мұғалім тарапынан мадақтау: Жарайсың! Жақсы жұмыстандың!»

Рефлексия. «Рефлексия пирамидасы»

Сабақ соңында сабақ мақсатына жеткенімізді рефлексия орындау арқылы, яғни «Рефлексия пирамидасы» арқылы оқушылар сабақты қаншалықты меңгергендерін көрсетеді.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Алгебра

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
9 класс ашық сабақ

Автор: Айткулова Гульфия Насибуллиевна

Дата: 07.06.2019

Номер свидетельства: 513789
