Просмотр содержимого документа
«8сынып Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі»
Мектеп: Қазыбек бек орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Исахан Арай
Күні:
Сынып: 8 Қатысқандар:Қатыспағандар:
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі
Сабақтың тақырыбы: Жазықтықтағы координаталар әдісі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес):
8.1.3.18 берілген теңдеуі бойынша шеңбер салады
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар: Тікбұрышты координаталар жүйесін білед нүктені координаталар жүйесінде белгілей алады шеңбер салуға қарапайым есептер шығара алады
Оқушылардың басым бөлігі:
Координаталар басы арқылы өтетін шеңбердің теңдеуі арқылы шеңбер сыза алады
Кейбір оқушылар: Шашыраңқы түрде берілген шеңбердің теңдеуі арқылы шеңбер сала алады
Бағалау критерийі: Берілген теңдеу бойынша шеңбер сала алады
Тілдік мақсаттар: Сабақ барысында академиялық тілді қалыптастыру мақсатында, топтық жұмыс барысында оқылым, тыңдалым, айтылым жүреді..
Радиус,диаметр,хорда ,диалог
Құндылықтарға баулу: - Өзіндік бақылау мен бағалауды шешім қабылдауды үйрену;
-Басқаларды құрметтеуге, оларды сыйлауға баулу. Топтық жұмыс барысында оқушыларды ынтымақтастыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу
Пәнаралық байлаыс: Технология,сызу
Алдыңғы білім: Екі нүктенің арақашықтығын анықтау, Координаталық осьтерге перпендикуляр түсіру
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы 4минут
1Ұйымдастыру кезеңі. (Тілектер жазылған қағаздар)
Оқушылармен сәлемдесу.Түгендеу
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру .Оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында «Ыстық лебіз» әдісін пайдалану.Оқушылар шеңбер болып тұрады.Әр оқушы қасында тұрған оқушыға тілек айтады.
«Сұрақтар шеңбері» әдісі арқылы алдыңғы сабақты қайталау.Бұл әдіс бойынша оқушылар үш топқа бөліп шеңбер болып тұрады.Әр топқа бөлек алдыңғы тақырыптар беріледі.Оқушылар топқа бөлініп сол тақырып туралы білетіндерін теорема немесе анықтама айтады
Қалыптастырушы бағалау (4мин)
«Мадақтау»әдісі бойынша бағалау. «Бәрекелді, жарайсың, жақсы, тағы да ойланып көрші» сөздерімен ауызша түрде жүзеге асырылады
Топтастыру. . Оқушыларды түрлі-түсті карточкалар арқылы «Үшбұрыш.Төртбұрыш.Шеңбер» деп үш топқа бөлемін.Үш топқа жекелеген
Сабақтың ортасы 3 минут
Үлгі ретінде бір есептің шығару жолын көрсетемін.Есеп шығару үлгісі
1-есеп . х2+у2=4 теңдеуі арқылы шеңбер салу керек
Шешуі: Шеңбердің жалпылама теңдеуі
(x+a)2+(y+b)2=R2 мұндағы R радиус Е(a;в) болғандықтан
а =0,b=0 болғандықтан центрі координаталар басында жатады R=2
«Конверт» әдісі бойынша топтық жұмыс орындалады.Конверт ішінде жасырылған есептерді топ басшылары келіп алады.Әрбір топқа деңгейлері әр түрлі 3 есептен тапсырылады. Және сызба нәтижесінде алынған шеңберді постерге сызу арқылы қорғайды
1 –топ(Үшбұрыш)
Центрі О координаттар басында жататын ал радиусы R=5 ,болатын шеңбердің теңдеуін жаз
Шеңбер х2+у2=9 теңдеуімен берілген.Шеңбердің центрін табыңдар және оХу жазықтығында сызыңдар
А(3:-4)В(10:3)С(3:4)Д(2:3) нүктелерінің қайсысы х2+у2=25 нүктесіне тиісті нүктелер
2-топ(Төртбұрыш)
1. Х2+у2-64=0 шеңберінің радиус болатын тап
2. Радиусы 2 ,ал центрі Е(2; 5) болатын шеңбердің теңдеуін жаз
3. Абциссасы Ох осьінде,ординатасы -6 нүктесінде жататын ,радиусы 8 ге тең шеңбердің теңдеуін жазыңыз және шеңбер салыңыз
3-топ(Шеңбер)
(x-1)2+(y+1)2=1 шеңберінің координаталарын анықта және шеңберін сал
Қ.Б: «Екi жұлдыз бiр тiлeк» (топтaр бірін-бірі «Екi жұлдыз бiр тілeк» әдiсi aрқылы бaғалaйды)
2-тапсырма.Жеке жұмыс. Саралау тапсырмасы 5 минут
Шашыраңқы түрде берілген теңдеуі арқылы шеңбер сызу
X2+2x+y2-2у=2 (х-8)2+(у-7)2=2
ҚБ.«Бағдаршам » арқылы әдісі арқылы өзін өзі бағалайды
Дискриптор
-теңдеуді екі өрнектің айырымының квадратына келтіреді
-теңдеуді екі өрнектің қосындысының квадратына келтіреді
-қосымша тұрақты енгізеді
-шеңбердің центрін анықтайды
-радиусын тауып шеңбер сызады
Қосымша тапсырма ; Координаталық осьтерде жанайтын және F(2;4) нүктесінен өтетін шеңбердің теңдеуін құрыңдар
ҚБ. «қ» бағалау жүргізіледі.Жұптар бір-бірін смайликтер арқылы бағалайды.
3-тапсырма .Жеке тапсырма.Сәйкестендіру 6мин
Теңдеу
Шеңбер
X2+y2=4
(x-2)2+
(y-2)=4
(x-2)2+
(y+2)2=4
1
(x+2)2+
(y+2)2=4
ҚБ: Қалыптастырушы бағалау жазбаша түрде жүргізіледі. Оқушылар1 бірін-бірі бағалау арқылы, жанындағы оқушының кестесіне кері байланыс жазады.
Сабақтың соңы 3минут
Рефлексия.. Сабақты қорытындылау «БББ» әдісі арқылы жүргізіледі. Оқушылар топ ішінде жұптарға бөлініп, бүгінгі сабақты талқылайды.Оқушыларға кесте таратып беремін. Оқушылар сол кестені толтырады
Білемін
Білдім
Білгім келеді
Үйге тапсырма: Оқушыларға шеңбердің күрделі теңдеуі арқылы шеңбер сызу