Білім беру ұйымының атауы | №247 орта мектеп | |||||
Пәні: | Қазақ тілі | |||||
Бөлім: | Көлік және жол белгілері | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Нуртазаева К.С. | |||||
Сынып:5 «А» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Жол белгілерін білеміз бе? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.ӘТН4.3.Сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есім орнына қолдана білу. 5.О 5.Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауған бағытталған сұрақтар құрастыру. | |||||
Сабақтың мақсаты | Мәтін бойынша негізгі ойды анықтау үшін сұрақтар құрастырып, анықталған ойды талқылайды.Жетекші сұрақтар арқылы анықталған ойға байланысты өз пікірін білдіреді. Сын есімдердің көркемдік ерекшелігін таниды. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру | Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптасады. Сабақ басында шаттық шеңберін құру «Жылы лебіз» тәсілі арқылы оқушылар жол, сапарға байланысты тілектер айтқызады. Тақырыпқа байланысты топ атауларын үш тілде жазып, 3 топқа бірігеді. 1-топ: Жаяу жүргіншілер жолы 2-топ: Бағдаршам 3-топ: Аялдама | «Жылы лебіз» тәсілі арқылы оқушылар жол, сапарға байланысты тілектер жолдайды. Оқушылар сандықша дағы жүрекшелерді таңдау арқылы 3 топқа бірігеді. | ҚБ. «Қол шапалақтау» ҚБ. «Бас бармақ» әдісі | |||
Өткен білімді еске түсіру | Үй тапсырмасымен жұмыс «Серпілген сауалі» әдісі. Үй тапсырмасын түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін оқушылардың арасында өткен сабаққа байланысты жоғары деңгейлі сұрақтар қойылады. 1.Зат есім дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді? 2.Дара зат есім дегеніміз не? Мысал келтір. 3.Күрделі зат есім дегеніміз не?Қандай жолдармен жасалады? 4.Нақтылы тануға болатын зат атаулары қалай аталады? 5.Сын есім дегеніміз не?Мысал келтір. 6.Сын есімдер құрамына қарай нешеге бөлінеді? Оларды аты. | Сұрақтарға жауап береді. | ҚБ. Мадақтау «Жарайсың, керемет, жақсы» | |||
Жаңа білім | Жаңа сабақтың тақырыбы,оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тақырыпқа байланысты бейнежазба көрсетіп, мазмұнды өзара талдайды. Т/Ж.«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша тапсырмалар беріледі. Оқулықтағы 7-тапсырма бойынша оқыған мәтін бөлігінің мазмұнын бірігіп талдап, мәтіннен сын есімдерді тауып, бір-біріне сұрақтар қояды. Жаяу жүргіншілер жолы тобы: 1-бөлігі Бағдаршам тобы:2-бөлігі Аялдама тобы:3-бөлігі Дескриптор: - мәтіндегі нақты ақпараттарды анықтайды; - анықталған ақпараттарға қатысты сұрақ құрастырады. -Мәтіндегі сын есімдерді табады. Ж/Ж. «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі бойынша артефактімен жұмыс. Жол белгілеріне байланысты суреттер таратып беріп, суретте берілген жол белгісін тауып мазмұндау. Ж.Дәптермен жұмыс. Оқулықтағы 10-тапсырмада берілген сөйлемдердегі көп нүктенің орнына қажетті сөзді қою. | Мазмұнды өзара талдайды. Оқулықтағы 7-тапсырма бойынша оқыған мәтін бөлігінің мазмұнын бірігіп талдап, мәтіннен сын есімдерді тауып оларға қояды. Сурет бойынша мазмұн- дайды. Сөйлемдердегі көп нүктенің орнына қажетті сөзді қояды. | ҚБ. Мадақтау «Жарайсың, керемет» ҚБ. Дескриптор ҚБ.«Бағдаршам» ҚБ.Монеталар арқылы ҚБ.Мадақтау. Жарайсың, керемет | |||
Бекіту Кері байланыс Үйге тапсырма | «Менің түйгенім» әдісі Қай көшеге, қай қалаға барсаңыз да, Осы өлең шумағындағы сын есімді табу. Шульманның үш көмекшісі: Бүгінгі сабақта миыма тоқып алдым. Жүрегіме жақын болды. Қолыммен жасай аламын. 12-тапсырма. Жолға байланысты мақал-мәтел, нақыл сөздер жазып келу. | Өлең шумағындағы сын есімді табады. Кері байланыс орнатады. | ||||