ЖАҢА ӘЛЕМДЕГІ – ЖАҢА ҚАЗАҚСТАН
----------------------------------------------------------------------------------
І- модуль
ЛЕКСИКАЛЫҚ ТАҚЫРЫП: Жаңа Қазақстандағы тілдердің мәртебесі.
ГРАММАТИКАЛЫҚ ТАҚЫРЫП: Сөйлем мүшелерін қайталау.
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: 1.Білімділік.
Cөйлем мүшелерін еске түсіру.
Тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді
ажырату.Сөйлемдерді дұрыс талдай білуге
дағдыландыру.
Оқушылардың мемлекеттік
тілді қалай меңгергенін
тексеру,оларды белсенді
ойлауға үйрету.
2. Дамытушылық:
Оқушылардың зейінін, есте сақтау
қабілетін дамыту,танымдық қабілетін дамыту.
3. Тәрбиелік:
Отаншылдық сезімдерін арттыру,
ұйымшылдыққа,тәртіпке баулу.
ПӘНАРАЛЫҚ БАЙЛАНЫС: Орыс, ағылшын тілдері және
тарих, география пәнімен.
САБАҚ ТҮРІ: аралас.
САБАҚ ӘДІСІ: баяндау, диолог,салыстыру.
САБАҚ БАРЫСЫ:
І. ҰЙЫМДАСТЫРУ: -Сәлеметсіңдер ме!Бүгінгі сабағымызға көптеген
қонақтар келді, өйткені сабағымыз дәстүрлі емес
ашық сабақ. Осы сабақтың мақсаты---
Осы сабақта біз сөйлем мүшелерін,
олардың түрлерін еске түсіреміз.
Лексикалық тақырып бойынша жұмыс жасаймыз.
Сабақтың эпигрофы:
Биігімде аңсаған-арман елім,
Бақытымсың сен менің,
Туған жерім.
Мәңгілікке бас ием,киелім-ау.
Қазақстан деп, туым,төрім!
ҮЙ ЖҰМЫСЫН ТЕКСЕРУ: Алдынғы сабақтарда өтілген
материал бойынша тест арқылы
білімдерін тексереміз.Тестке
берілетін уақыт 5 мин аспау
керек.Енді кілт бойынша бір-біріңізді тексеріндер.
Бағалау кретерий бойынша баға қойып шығасыңдар.
ЖАҢА САБАҚ: Қымбатты оқушылар!
Тәуелсіздікке қолымыз жет-
кен алғашқы күннен бастап
барлық Қазақстандықтар қажыр
жігерлерін жұмсап,еңсесін ас-
қақтатқан Жаңа қазақстанның
алдағы дамуы,кемел келешегі
экономикалық,әлеуметтік,
саяси жағдайы сараланып
жаңа кезенге батыл қадам
басты.
Жаңа айтылған жағдайлардың
Барлығы жас үрпақтың
сапалы білім алуға
мүмкіндік жасап тұр. Жас ұрпақ
жастар,Жаңа Қазақстанның бо-
лашағы сендердің қолдарыңыз-
да! Бүкіл Қазақстандықтар ба-
қытты жандар,өйткені біздің
елімізде қаншама ұлт тұрса да
өзара тату тұрып жатыр.
Ал бейбіт – барлық жақсылық-
тың кепілі!
-Балалар, Қазақстан
республикасының мемлекет-
тік тілі қай тіл?
-ИӘ, дұрыс 1989ж.қабылданған
«Тіл туралы»заңында былай
делінген: «Қазақстан Респуб-
ликасында тұратын әрбір аза-
мат ұлтына қарамастан мемлекеттік тілді білуі қажет.
Республикадағы қоғамдық қа-
тынастарының барлығы қазақ
тілінде жүргізілуі тиіс.»
тілге құрмет – елге құрмет.
Қазақ тілін меңгеру – туған
жерді,елді,ОТАНДЫ сүю деген
сөз.Ал біздің Отанымыз-?
Таблода «Жаңа әлемдегі-Жаңа Қазақстан»
деген жазу шығады.осы жазуға назар аудартамын.
-Балалар,бұл кімнің сөзі?
- ---------------------------------
-Дұрыс енді осы Жаңа Қазақстан дегенді дәлелдейікші
Тақтаны ашамыз тақтада «Жаңа Қазақстан»
Деген жазу шенберге алынған
Сонымен қатар бүгінде
Ел басымыз айтқандай
Бір тіл білу аз, кемінде
3 тіл білу керекпіз. Бүл- ең
1-ші мемлекеттік тіл білу,
өз ана тілін білу және халықар
ағылшын тілін білу керекпіз.
Президентттің талабы қазіргі
өмір талабына сай 50 өркениет
ті ел қатарына ену үшін осы
талаптарды орындау қажет.
Сабақ барысында кей жерде
Ағылшынша да сөйлейміз.
СӨЗДІКПЕН ЖҰМЫС: Енді мына сөздікке назар ау-
дарындар:
АЗАТТЫҚ – СВОБОДА
ҚОЛ ЖЕТКІЗДІ - ДОСТИГ
ТЕҢ ҚҰҚЫҚТЫ – РАВНОПРАВНЫЙ
МҮДДЕ – НУЖДА
ҚАУІПСІЗДІК – БЕЗОПАСНОСТЬ
НЫҒАЙТУ – УКРЕПЛЯТЬ
ӨЗАРА – МЕЖДУ СОБОЙ
Сөздікті оқушыларға оқытқызамын,
дәптерлерін аштыртып,бүгінгі
күннің жадын жазып,сабақ тақы
рыбын жаздыртамын. Сөздікте-
гі сөздермен сөйлем құратып,
жаздыру,қазақша-ағылшынша.
Енді мәтінмен танысайық.
МӘТІНМЕН ЖҰМЫС: Таблоға назар аударындар.
Таблода дыбысталған мәтін
шығады.мәтінді бір тындатқыза
мын да, балаларға оқытқызып,
мәтінге ат қойып,түсінгенде
рін екі тілде айтып шыққаң соң,
бес шумақты толтырамыз.
СЫН ТҰРҒЫДАН ҚАРАУ: НЕ?
ҚАНДАЙ?
НЕ ІСТЕЙДІ?
СӨЙЛЕМ
СИНОНИМ
ЖАТТЫҒҰ ЖҰМЫСЫ: Таблоға назар аударту.
Тапсырманы түсіндіремін
Балалар, көп нүнктенің орны
на тиісті сөзді кілттен тау
ып, қоясындар, түсіп қалған
сөз қандай сөйлем мүшесі еке
нін анықтап түсіндіресіндер.
Ағылшын тіліне аударамыз.
1. Қазақстан Республикасының
тәуелсіздігін ... таныды.
2. Жаңа Қазақстан ... әлемге қа
дам басты.
3. Қазақтар достықты,татулық
ты ... .
4. ... ақсақал адамдар айтады.
5. Киіз үй ... ,... ,... тұрады.
6. Қазақстан – ынтымақ ... .
Кілт: дүние жүзі, жаңа, қадірле
йді, батаны, шаңырақ, кереге,
уықтан, мекені.
ДИАЛОГ: Ал енді балалар бугінгі тақы
рып бойынша бір-бірімізбен
сөйлесейік. Оқушылар диолог
құрастырып Қазақстан туралы
алған мәлеметті пысықтайды.
МАҚАЛ-МӘТЕЛДЕР: Сендер Отан туралы біртал
мақ-мәт білесіндер бүгін жаңа
мақалдарды беремін екі тілде
1. Оқу негізі - қайталау.
2. Ғасыр өмір сүрсең, ғасыр үйрен.
3. Өз үйім - өлең төсегім.
4. Біреуді үйреткенде,
Өзін де үйренесің.
5. Кең сарайым – боз үйім.
Мақалдарды түсініп оқимыз.
Осы мақалдарды үйге жаттауға
беремін.
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ: 1. Мақал-мәтелдерді жаттау.
2. Сөйлемдерге толық синтаксистік талдау жасау.
3. «Қазақстанға саяхат» атты
тақырыбына әңгіме жазып келу
Балалар үйге берілген тапсыр
маны мұқият жазып алындар.
БАҒАЛАУ: Бүгін балалар бәрін де жақсы
Қатысқансындар. Әсіресе...
Оқушыларға алған бағаларын айтамын.
САБАҚТЫ ПЫСЫҚТАУ: Сонымен, балалар бүгін біз
Не туралы сөйлестік?
Қазір өмір талабы қандай?
-------------------------------------------------
Отан туралы кім жатқа өлең
біледі?
Ортаға шығып айтындар.
Осымен Жаңа Қазақстандағы
тілдердің мәртебесі атты ашық
сабағымыз аяқталды, қонақта
рымызға рахмет айтып қошта-
сайық.
уәдемізді ұмытпайық:
Оқушылар:-
Ертенгі барыс болуға
Уәде береміз аяулы Отаным!
Таблода «Атамекенім» деген жазу шығады .
-Балалар, осымен бүгінгі «Жаңа Қазақстандағы
тілдердің мәртебесі» атты ашық сабағымыз
аяқталды.Белсенді қатысқандарың үшін
көп,көп рақмет!
Туларымызды көтеріп, «Атамекен» өлеңін орындайық.