Просмотр содержимого документа
««Спорт - денсаулы? кепілі!» »
Ашық сабақ
(оқу орыс тілдерінде жүретін мектептердегі қазақ тілі)
Пән: қазақ тілі
Сынып: 7
Сабақтың тақырыбы: «Спорт - денсаулық кепілі!» Сабақтың мақсаты: Білімділік : оқушыларға спорттың маңызы туралы мәлімет беру; тақырып бойынша білімдерін жүйеге келтіріп пысықтау, тиянақтау,грамматикалық ұғымдарды сауатты әрі дұрыс қолдану дағдыларын қалыптастыру. Пәнге қызығушылығын арттыру. Дамытушылық :оқушылардың ойлау, естесақтау, көру, қабілеттерін дамыту; ой түйіндеуге, шығармашылық пен жұмыс істеуге жұмылдыру, ауызекі сөйлеуге дағдыландыру, ой-өрісін кеңейту. Тәрбиелік: оқушылардың туған жерге, Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, салауаттылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: қайталау Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемтсіздер ме!
Бүгін сіздерге сабақты мен жүргізетін болам. Менің есімім Мусин Бахыт Алпысбайұлы.
Ал сіздермен танысып қояйық, Сенің есімің кім ? (допты лақтыру арқылы танысу)
Айдың қай күні?
Аптаның қай күні?
ІІ Үй тапсырмасын тексеру:
ІІІ Жаңа сабақ:
Оқушыларды екі топқа бөлу
Сабақтың тақырыбын ашып алу үшін бейнеролик көрсету. Ал балалар біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай екен? (спорт)
Спортшылар білектің күшімен жеңіске жетіп медаль алса, Біз білімнің күшімен жеңіске жетеміз.
Оқушылар сабағымыздың ережесі бойынша бүгін сабақта таза қазақша сөйлеуіміз қажет, егерде бір оқушы абайсыздан орысша сөз айтып қалса ұпайларыңыз кемиді. Әр кезең медальдармен бағаланады. Сабақтың соңында қай топтың медаль саны көп болса, сол топ жеңімпаз атанады.
1 кезең: «Кім жылдам?» ойыны. Бір топспорт түрлерін, екінші топ атақты спортшыларды тақтаға жазу (теннис ракеткасымен допты тақтаға дейін түсіріп алмай ұрғылап бару, сөзді жазып болған соң жай келу). Содан соң барлығы жазылып болғаннан кейін топ капитандары шығып біреуі спорт түрін, біреуі спортшы жайлы білгенін айту.
1 топ: Спорт түрлері 2 топ: Атақты спортшылар
Атақты спортшылар
Спорт түрлері
2 кезең: «Суретті сөйлет» ойыны. Оқушыларға интерактивті тақтада сурет көрсетіледі, оқушылар сол жайлы әңгімелеу қажет. (Мысалы: Мынау конькиші. Басында бас киім, Үстінде спорт киім. Аяғында коньки.......)
3 кезең:«Асық» ойыны. Оқушылар ортаға отырып асық ойнайды. Асық сандармен белгіленген. Сол сандар арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады:
Денсаулық – сөзіне фонетикалық талдау жаса.
Д –дау\ссыз, ұяң.
Е – дау\ты, жіңішке, ашық, езулік.
Н – дау\ссыз, үнді.
С – дау\ссыз, қатаң.
А – дау\ты, жуан, ашық, езулік.
У – дау\ссыз, үнді.
Л – дау\ссыз, үнді.
Ы – дау\ты, жуан, қысаң, езулік.
Қ – дау\ссыз, қатаң.
Сын.е қатыстырып кабинетке сипаттама бер. ( М\ы: жарық, кең сынып.)
3. Қарсыласыңмен қарсыласпай сұрағына жауап бер. (Қарсылас жеке сұрақ қояды)
4. Қазақ тілінің алфавиті неше әріптен тұрады? (42 әріп)
5. “Тоғызқұмалақ” сөзін буынға бөл. Оның түрлерін анықта.
6. Қазақ тілінің төл дыбыстарын ата. (9) : ә,ө, ү, ұ, і, қ, ғ ң, Һ.
4 кезең:«Кім алғыр?» ойыны. Берілген спорт түрлерін жазғы, қысқы ойын түрлеріне байланысты екі бағанға бөліп жазып шығыңдар.
5 кезең: «Кім тапқыр?» ойыны. Оқушыларға слайдта спортшылар мен спорт түрлері көрсетіледі. Оқушылар болса сол суретте спортшының еісімін және қай спорт түрімен айналысатынын анықтау қажет.
6 кезең:«Сандарды сөйлет» ойыны. Оқушылар болса берілген есепті шығарып, қазақша айтады.