: Ознайомити учнів з життям і творчістю Мольєра, історією написання комедії «Міщанин- шляхтич», поглибити знання учнів з теорії літератури (поняття «комедія»); визначити творчі принципи письменника; виховувати почуття гумору і здорового глузду.
Епіграф: «.Мольєр мав величезний вплив на сучасне йому суспільство і високо підняв французький театр, що змогла зробити не просто талановита людина, а геній. Французи мають повне право гордитися комедіями, або, краще сказати, театром Мольєра, бо Мольєр дав їм цілий театр».
В.Бєлінський
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Мета: Ознайомити учнів з життям і творчістю Мольєра, історією написання комедії «Міщанин- шляхтич», поглибити знання учнів з теорії літератури (поняття «комедія»); визначити творчі принципи письменника; виховувати почуття гумору і здорового глузду.
Епіграф: «...Мольєр мав величезний вплив на сучасне йому суспільство і високо підняв французький театр, що змогла зробити не просто талановита людина, а геній. Французи мають повне право гордитися комедіями, або, краще сказати, театром Мольєра, бо Мольєр дав їм цілий театр».
В.Бєлінський
Структура уроку:
1.Організаційний момент.
2. Бесіда за запитаннями вчителя (перевірка домашнього завдання).
3. Нова тема:
а) розповідь вчителя про Мольєра;
б) робота з епіграфом;
в) визначення творчих принципів Мольєра; опрацювання статті підручника (с. 137-138);
г) словникова робота: комедія;
д) робота в зошитах: тема, ідея твору.
4. Підсумки уроку.
5. Домашнє завдання:
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Бесіда за запитаннями вчителя:
Що означає слово «класичний»?
Які ідеали утверджувало мистецтво класицизму?
Чому воно так називалося?
Художні принципи класицизму. Які вони?
Які жанрові форми використовували письменники-класицисти?
Кого з французьких класицистів ви знаєте?
ІІІ. Нова тема.
1.Розповідь вчителя. Творчість Мольєра збіглася з періодом розквіту абсолютизму у Франції. Він — комедіограф. Справжнє ім'я Мольєра — Жан-Батіст Поклен. Він був сином процвітаючого буржуа, що володів шпалерною майстернею і крамницею. Це давало йому право на титул «королівського оббивальника» і посаду кімнатного слуги короля. Коли у Поклена народився первісток, він передав йому своє ім'я, а в майбутньому мав намір передати титул і професію. Хлопчик навчався в Клермонському коледжі, де одержав ґрунтовні знання давніх мов і основ інших наук. Професія батька не приваблювала юнака. Не став він і юристом, хоча склав в Орлеанському університеті екзамен на знання адвоката. Ще хлопчиком Жан-Батіст захопився театральними видовищами, мріяв про сцену. І мрія перемогла.
Подолавши опір рідних, він відрікся від усього, до чого його готували, і організував невелику трупу «Блискучий театр». Не було ні даху над головою, не було досвіду. Не вистачало грошей і підходящих п'єс, які могли б привернути увагу публіки. Театр закрили, а Мольєр опинився в борговій в'язниці, звідки його викупив з відповідними повчаннями батько. Невдалий початок не зупинив Мольєра. Він склав на фургон театральний скарб і поїхав шукати щастя в провінцію, де пробув 13 років. Спочатку і тут Мольєра чекала невдача. Глядачів не приваблювали трагедії, які він ставив зі своїми друзями-акторами. І тоді Мольєр почав сам писати п'єси-комедії в народному стилі. Провінція збагатила художника слова досвідом. Тут він «відкрив» у собі артиста, режисера, драматурга. На 13-му році поневірянь його запросили на королівську сцену. Ставили «Любовну досаду». Спектакль мав великий успіх. Театр визнав сам король і надав право ставити вистави в одному з королівських театральних приміщень. Незабаром Мольєр дав сценічне життя комедії «Смішні манірниці», в якій висміяв звичаї, пихату мову, химерні манери аристократок. Вистава викликала невдоволення і навіть ворожнечу високопоставленої публіки, але прихильність ко-рдля була незмінною, оскільки він хотів примусити театр Мольєра служити своїм витівкам.
У 1664 р. Мольєр написав комедію «Тартюф» — злу сатиру на лицемірне французьке духовенство, святенників, нероб. Церковники оголосили Мольєрові війну і вимагали спалити його на вогнищі. Але автор комедії не здавався.
Кінець 60-х років XVII ст. став періодом розквіту творчих сил драматурга. У цей час написані найкращі комедії Мольєра — «Тартюф», «Дон Жуан», «Мізантроп», «Скнара», «Міщанин-шляхтич». Вороги і далі пильнували за ним. Вони скаржилися королеві, розпускали всілякі плітки. Але Людовик, який любив веселі, дотепні вистави Мольєра, осаджував декого з свого оточення. Мольєр продовжував плідно працювати як драматург і актор. У 1673 р. він написав «Удаванохворого», де блискуче виконав роль Аргана. 17 лютого ц. р. під час вистави «Удаванохворий» виконавцю головної ролі стало погано. Публіка була в захваті. Так природно зображав Мольєр страждання Аргана. Але це вже була не гра. З театру Мольєра винесли на руках темної ночі. Шукали лікаря, але не знайшли. Кров, що ринула горлом, обірвала життя драматурга. 4 дні церковники не давали доз
волу поховати безбожника-актора. І тільки завдяки втручанню короля вдова одержала дозвіл поховати його^за огорожею цвинтаря. А через 119 років останки Мольєра перенесено до мавзолею. В знак пам'яті про великого комедіографа і актора кожен рік у день його смерті театр французької комедії ставить «Удаванохворого» — лебедину пісню Мольєра.
Публіка вшановує його пам'ять хвилиною мовчання. «Для його слави нічого не потрібно, але для нашої потрібен - ВІН», — гласить надпис на пам'ятнику Мольєру. що стоїть у залі урочистих засідань Французької академії.
Дуже високо цінували Мольєра творці російської драматургії Фонвізін, Грибоедов, Гоголь, Островський.
2.Робота з епіграфом уроку.
3.Творчі принципи Мольєра (опрацювання статті підручника):
1.Введення в комедії елементів драматичної дії.
2.Поєднання комічних характерів з комічними обставинами.
3.В основі комізму лежить невідповідність реальних подій тому, як вони сприймаються персонажем.
4.Головна риса будь-якого головного персонажа — комічна пристрасть, манія.
5.Творчий метод — гармонія серця та здорового глузду.
6.Тематика комедій:
- висміювання дворянства;
- висміювання бюргерського середовища;
- висміювання лікарів;
- висміювання представників католицької церкви.
Висновок: Мольєр — майстер і творець «високої комедії».
4.Словникова робота.
Комедія (грецьк. — весела процесія і ода.-пісня) — драматичний твір, у якому засобами гумору та сатири розвінчуються негативні суспільні та побутові явища, розкривається смішне в навколишній дійсності чи в людині.
Комедія як жанр зародилася в Стародавній Греції. Одним із найвидатніших драматургів тієї пори був Аристофан. Вершиною комедійнцх здобутків епохи Відродження стали твори Шекспіра. У XVII ст. великою популярністю користувалися комедії Лопе де Вег? та Кальдерона де ла Барка. Найвищого розквіту в добу класицизму комедія досягла в творчості Ж.-Б. Мольєра.
Витоки української комедії — в інтермедійній частині шкільної драми та вертепу XVII — XVIII ст. У центрі уваги національних авторів опиняється родинне життя героїв, їх побутові взаємини: «Москаль-чарівник» І.Котляревського, «Сватання на Гончарівці» Г.Квітки - Основ'яненка та ін. У XIX — XX ст. комедія набуває більш соціального, критичного звучання, що характерно як для західноєвропейських, так і української літератур.
Слово вчителя про твір «Міщанин-шляхтич» У спадщині великих художників дорогий кожен рядок, цінне все написане ними, але навіть у геніїв бувають 2-3 твори, які принесли їм найбільшу славу і котрі впливають на наступні покоління з найбільшою силою. У Мольєра ними стали «Тартюф» і «Міщанин-шляхтич». Суспільне значення обох комедій надзвичайно велике — у них драматург розвінчав головні кумири сучасного йому суспільства: авторитет церкви і плазування перед аристократами. У «Міщанині-шляхтичі» ореол станової зверхності, який здавна сяяв над класом дворян і осліплював решту нації, проявився у всій мізерності своїх фальшивих вогнів, і стало зрозуміло, що дворянське звання може служити прикриттям для вельми непорядних вчинків. Але сатира Мольєра націлена не тільки проти вищих верств суспільства, вона боляче зачіпала і ту частину 3-го стану, яка стала жертвою чужих для свого класу уявлень.
Повідомлення учня:
Історія написання комедії.
У 1669 р. король Людовик XIV приймав у своїй резиденції у Версалі турецьких послів на чолі з Солиманом-Агою. Турків змусили чекати, а потім прийняли їх у галереї Нового Палацу, що була прибрана надзвичайно розкішно. Король сидів на троні, а на вбранні короля було діамантів не менш як на 14 млн. ліврів. Однак Солиман-Агд ніяк не виказав свого захоплення. У нього був такий вираз обличчя, начебто в Туреччині всі носять костюми з діамантами. Поведінка турецької делегації не сподобалася королю. І він наказав придворним композитору і драматургу написати п'єсу, що висміювала б турків. Так був створений «Міщанин- шляхтич».
Прем'єра вистави відбулася 14 жовтня 1670 р. в Шамборі.
7.Робота учнів в зошитах.
Жанр твору — комедія-балет;
Тема — 1. Зображення прагнення пана Журдена, потрапити у вище товариство, стати шляхетним дворянином; 2. Викриття лицемірної моралі аристократії.
Ідея — насмішка над невіглаством буржуазії і сатира на дворянство.
ІУ. Перегляд відео уроку з фільму «Міщанин – шляхтич» (10 хв)
Питання:
Чому Мольєра називали майстром і творцем комедії?
Які враження залишилися у вас в душі після перегляду уривку комедії?
Яку роль хотіли б виконати?
Підсумки уроку.
1.Дайте відповідь на запитання:
Чому ми називаємо Мольєра майстром «високої комедії»?
В чому проявилася його любов до театру?
Назвіть творчі принципи комедіографа. В чому їх новизна?
Який факт лежить в основі написання «Міщанина-шляхтича»?
2. Випишіть в зошити найвідоміші комедії Ж.Б.Мольєра.
Домашнє завдання: опрацювати с. 132-139 підручника; прочитати комедію «Міщанин-шляхтич».