Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8-бөлім 5-сағат | Мектеп:35 Х.Ерғалиев атындағы мектеп-гимназиясы |
Мұғалімнің аты-жөні:Ысқақова Ұлмекен Құрақбайқызы |
Күні: 20.04.2018ж | Сынып:5 | Қатысқандар:26 | Қатыспағандар:0 |
Сабақтың тақырыбы | Мінез-ақылдың сауыты |
Оқу мақсаттары | 5.Ж3 Сюжетті суреттердің (фотосуреттер)желісі бойынша әңгіме құрастыру. 5.ӘТН4.3 Сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу. |
Сабақ мақсаттары | 1.Мінез туралы сюжетті суреттердің (фотосуреттер)желісі бойынша әңгіме құрастырады. |
2.Cын есімнің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін ажыратады, сын есімді зат есім орнына қолданады. 3.Тақырыптың өзектілігін айқындайды және көзқарасын білдіріп, өмірмен байланыстырады. |
Ойлау дағдылары | Жоғары деңгей дағдылары |
Бағалау критерийі | Суреттер желісі бойынша әңгіме құрастырады. Сын есімдердің,шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін ажыратады. Сын есімді зат есімнің орнына қолдана алады көзқарасын білдіреді, өмірмен байланыстырады. |
Тілдік мақсат | Салыстырмалы шырай Күшейтпелі шырай |
Құндылықтарға баулу | « Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының үшінші құндылығына сәйкес оқушыларды өмір бойы білім алуға, құрметтеуге, ынтымақтастыққа, ашықтыққа тәрбиелеу (зайырлы қоғам және жоғары руханият). |
Пәнаралық байланыс | Оқушының ой ұшқырлығын дамытуда әдебиет пәнімен, өзін-өзі реттеу, тәрбиелеу, дүниетанымын кеңейту мақсатында өзін-өзі тану пәнімен байланыстырдым. |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Адамның сыртқы келбеті, мінезі туралы ұғым қалыптасқан. |
Сабақ барысы | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурастар |
Сабақтың басы 5 минут | С.Қызығушылықты ояту «Сұрақты қағып ал» әдісі 1)Адам мінездері қандай болады? 2) Сенің досыңның бойында осы қасиеттердің қайсысы бар? 2) Досыңның өзіңе ұнайтын мінезін ата. 3) Досың сенің өзіңе ұнамайтын қандай мінезіңді жоюға көмектесті? 4) Досыңның сырт келбетінен қандай ерекшеліктерді байқайсың? Ендеше,біздің бүгінгі өткелі отырған сабағымыздың тақырыбы не жайында болады деп ойлайсыздар? Сұрақтарға жауап алынғаннан соң, «Жайсаң», «Байсалды», «Шыдамды» сөздері арқылы 3 топқа бөлінеді. Сабақтың тақырбы мен мақсатын таныстыру. | Карточкалар |
Ортасы 30 минут | Ж. Жазылым алды тапсырма Үнтаспа. Мінез-ақыл сауыты Оқушылар үнтаспаны тыңдайды. Тыңдап болған соң, берілген ақпаратты зерделей отырып, өз ойын жүйелеп жазады. «Сұрақ-жауап» әдісі Жүсіп Баласағұн бабамыз бақытқа жеткізетін қандай пайдалы үш нәрсені атап көрсетті? Мінезі бар адамның ұяты бар дегенді қалай түсінесің? Дана Абайдың адамның мінезін өзгертуге болады деген пікіріне келісесің бе? ТЖ. Жазылым тапсырмасы. Сюжетті суреттер желісі бойынша әңгіме құраңдар. Әңгіме құрау барысында кейіпкерлердің мінез-құлқын сипаттауда сын есімді, оның шырай түрлері мен сын есімді зат есімнің орнына қолданып жазыңдар. ТЖ.Жазылымнан кейінгі тапсырма. Әр топ өз жұмысын қорғау барысында төмендегі бағалау парағын басшылыққа алады. Р/с | Бағалау критерийі | І топ | ІІ топ | ІІІ топ | 1 | Сюжет желісі бойынша әңгіме құрастырады. | | | | 2 | Кейіпкерлердің мінез- құлқын сипаттайды. | | | | 3 | Кейіпкерлердің мінезін сипаттауда сын есімді қолданады. | | | | 4 | Кейіпкерлердің мінезін сипаттауда сын есімнің шырайларын қолданады. | | | | 5 | Әңгімеде заттанған сын есімдерді қолданады. | | | | Дескриптор Білім алушы суреттер желісі бойынша әңгіме құрайды. кейіпкерлердің мінез-құлқын сипаттайды сын есімді, оның шырайлар түрлері мен сын есімді зат есімнің орнына қолданады. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі | 5-сынып Қазақ тілі Авторлары: Ж.Дәулетбекова, Г.Қосымова 5-6 сабақ, 4-тапсырма |
| С. Ширату жаттығуы Үнемі көңілді жүру адам денсаулығы мен көңіл күйіне, мінезінің жақсы болуына көмектеседі (ақжарқын, ашық). Үнемі көңілсіз жүру адам денсаулығы мен көңіл күйіне, мінезіне кері әсерін тигізеді (тұйықтық, ашушаңдық т.б.) | Интербелсенді тақта |
Ж. 2–тапсырма. Өз досыңның мінезі мен сырт келбетін сәйкестендіріп сурет салыңыз. Тірек сөздерді пайдаланып, «Мінез – ақыл сауыты» тақырыбында мәтін құраңыз. Сыныптасыңның бірінің мінезіне сипаттама беру барысында сын есімді, оның шырай түрлерін қолданыңыз. «Мен өмірде қандаймын?» тақырыбында ойтолғау жазыңыз. «Менің таңдауым» әдісі. /оқушы өз таңдауы бойынша тапсырманы орындайды./ «Көпіршелер» әдісі. Мәтін құрауға арналған тірек сөздер: өте сабырлы, ашық, салмақты, ашушаң, жайсаң, тұйық, қырсық, жайлы. Дескриптор Білім алушы Досының суретін салады. Тірек сөздерді пайдаланып, мәтін құрады. Досының мінезіне сипаттама береді. Сын есімді, оның шырай түрлерін қолданады. Ойтолғау жазады. ҚБ «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі | |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут | «3-2-1»әдісі 3-Бүгінгі сабақта сіз үшін маңызды ақпаратты не болды? 2-Қызықты ақпарат деп нені айтар едіңіз? 3-Менің ұсынысым | |
| Үйге тапсырма: Отбасы мүшелерінің бірінің мінезіне сипаттама беріңіз. | |