Мігель де Сервантес Сааведра і його роман «Дон Кіхот» ( І частина)
Мігель де Сервантес Сааведра і його роман «Дон Кіхот» ( І частина)
познайомити учнів з основними подіями життя і творчості Сервантеса, історичними передумовами Іспанії XVI ст., коли був написаний роман; виховувати в учнів інтерес до постаті письменника
та його твору; розвивати читацькі смаки та любов до літератури.
Обладнання: портрети Сервантеса різних років, художні біографії митця.
Хід уроку:
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Мігель де Сервантес Сааведра і його роман «Дон Кіхот» ( І частина)»
Тема . Мігель де Сервантес Сааведра і його роман «Дон Кіхот»
( І частина)
Епіграф: «А нам твоє життя - понад усі поеми» (П.Верлен)
Мета: познайомити учнів з основними подіями життя і творчості Сервантеса, історичними передумовами Іспанії XVI ст., коли був написаний роман; виховувати в учнів інтерес до постаті письменника та його твору; розвивати читацькі смаки та любов до літератури.
Обладнання: портрети Сервантеса різних років, художні біографії митця.
Хід уроку:
І. Мотивація навчальної діяльності.
1. Слово вчителя.
Цей твір має дуже давню історію. Його герой спорядився в мандрівку ще 400 років тому. І з тієї сивої давнини торує свій шлях до нас через країни і століття мандрований рицар Дон Кіхот. Напевне, кожному відомий цей премудрий гідальго, його кінь Росинант та зброєноша Санчо Панса. Недарма ж Ілля Еренбург сказав: «Немає, здається, у світі книги, котра міцніше об'єднала б різноплеменних і різномовних людей, аніж «Дон Кікот». Ще задовго до того, як стали звичними навколосвітні подорожі, бідний іспанський рицар на своєму худому Росинанті та його відданий джура на мулі об'їхали земну кулю».
То як же народився цей шедевр? Хто його автор? Що це була за людина? Спробуймо підняти завісу часу.
2. Вивчення нового матеріалу.
1. Лекція.
У ході лекції вчитель використовує уривки з творів про Сервантеса, ілюстрації до його роману, відео з фільму «Дон Кіхот» сприятиме активізації увафі 8-класників, створенню емоційного настрою, пробудженню інтересу до особистості митця.
Як народжуються книги? Як і коли у письменника виникає й визріває творчий задум? Напевне, якогось точного рецепту немає. Але з упевненістю можна стверджувати, що роман Сервантеса «Дон Кіхот» унікальний не лише за глибинним змістом, а й за умовами написання. Він народився в тюрмі.
Спробуймо ж уявити, як це було. Тож силою уяви перенесімося в Іспанію початку XVII століття. Осінь 1602 року. Севілья. Королівська в'язниця. Камера в першому поверсі з крихітними віконцями, тіснотою і смородом. Тут, серед брудних тіл тюремних завсідників, біля хиткого столу скоцюрбився вже немолодий чоловік, колишній комісар по закупівлі провіанту для флоту його величності короля Філіпа II. Він утрапив до буцегарні випадково й несправедливо, оскільки банкір, через якого переводилися зібрані податки, збанкрутів.
Мігель Сервантес надіявся довести свою безвинність і писав прошения про помилування. Його рука вже старанно вивела: «Пану Президенту Королівської вищої лічильної палати в Мадриді», але далі справа не посувалася... Випадково погляд ув'язненого вперся в дзеркало, котре висіло в кутку камери. Воно було виготовлене не із скла, а з полірованої жерсті, тому дуже викривляло зображення.
Сервантес вдивився в себе. Сили небесні, так ось він який! Чи давно ще золотилася його борідка та довгі вуса? Тепер вони стали темно-сріблястими. А ці дві глибокі зморшки біля носа? А зуби? Добре, якщо залишилося вісім чи десять, та й ті не бажали зустрічатися попарно, при жуванні, кожен волів бути в гордовитій самотності. Відбиток у поганому дзеркалі до того ж занадто видовжувався — виходило жалісно й сміховинно.
Так ось що залишило йому життя! Майже підсвідомо Сервантес на листочку з прошенієм почав робити замальовки побаченого. Він накидав своє обличчя, худе й незграбне, перебільшено довге й незмірно горбоносе. Надіслати цей портрет пану президенту палати було б виразніше всіляких слів. Потім домалював коня — вийшов убогий, худющий кінський скелет. На ньому по-царському восідав виснажений верхівець.
...Сервантес так захопився своїм малюнком, що не чув, як сторож приніс нужденну вечерю, як в'язні лаштувалися на нічліг, як брязкотіли ключами наглядачі. Він подумки блукав по своїх роках і з прикрістю зізнався, що не було в його житті жодного дня, коли вдалося б піднятися на колесо Фортуни. В уяві 56-літнього бідолахи спливло давнє дитинство. Він — нащадок родини, котра нараховувала 500 літ рицарського служіння Іспанії та королю. Сааведри — славний давній дворянський рід, колись жив у горах Північної Іспанії, але з XI століття, приєднавшись до боротьби з маврами, пройшов через весь Піренейський півострів. У літописах його предки оточені такою славою та почестями, яким могла б позаздрити будь-яка знатна династія Європи.
Сервантес був ніби запрограмований самою долею на славний шлях, навіть народився 29 вересня 1547 р., в день Святого Михайла, на честь якого найменований «Мігель» — «рівний Богові». Та й атмосфера в родині не давала забути рицарські традиції: батько хлопчика, лікар за фахом, хоч і був за своїм становищем збіднілим, позбавленим маєтності та матеріальних статків гідальго, але виховував у синів культ високого служіння батьківщині, учив мужньо долати труднощі. А їх у сім'ї не бракувало: постійні переїзди в пошуках,заробітку, вічні позички й навіть боргова тюрма.
Відтак Мігелеві не вдалося отримати систематичну освіту, але він завжди праг знань, був закоханий у книги, поезію, театр. Навчався в різних містах Іспанії— Вальядоліді, Севільї та Мадриді. Саме тут здібному юнакові всміхнулося щастя: він познайомився зі знаменитим педагогом-гу- маністом Хуаном Лопесом де Ойосом, котрий мав великий вплив і на початок його творчості. Можливо, за порадою цього вчителя, папський посол в Іспанії кардинал Аквавіва в 1568 р. взяв Сервантеса за камерарія в Рим. Вічне місто подарувало йому зустріч з титанами італійського Відродження: живописом Леонардо да Вінчі, фресками Мікеланджело, сонетами Петрарки, новелами Боккаччо.
Та життя знову круто змінюється по смерті патрона: в 1570 р. Мігель вступає на службу до італійського війська. Це сталося в розпал воєнних подій, коли турецька ескадра захопила Кіпр. 15 вересня 1571 р. на битву з нею був відправлений союзницький флот. На одній з галер серед вояків був і молодий іспанець. Але сталася несподіванка: наелектризований загальною напруженою атмосферою, він захворів на нервову лихоманку й під час плавання перебував у тяжкому стані. Та коли 8 жовтня у відкритому морі в смертельному герці зійшлися ворожі кораблі, хворий Сервантес теж став до бою, ігноруючи поради друзів зважити на недугу. Він відповідав: «До цих пір я був добрим воїном, і тепер, яким би хворим не був, я би волів померти, стинаючись за Бога та короля, замість того, щоб ганебно ховатися в безпечному місці».
Відчайдух був тяжко поранений у груди й ліву руку, що назавжди залишилася паралізованою («для більшого прославлення правої» — як гірко іронізував Сервантес). Після одужання були ще роки військової служби: битви, похідне життя й поневіряння по містах Італії. Усе частіше Мігель відчував ностальгію за батьківщиною та рідними (хоча поряд з ним воював брат Родріго). Кріпло бажання покинути військо, і у вересні 1575 р. вчорашні солдати відпливли на рідну землю. Та їхній галері під світлою назвою «Сонце» судилася похмура доля: вона була захоплена алжирськими піратами.
Полонені не мали грошей, найбільшою цінністю були рекомендаційні листи командуючого іспанським військом дона Хуана Австрійського до короля Філіпа II, що засвідчували відвагу та бойові заслуги Сервантеса. Наївний Мігель надіявся, що вони допоможуть влаштуватися в цивільному житті, а вийшло навпаки: ці листи прирекли його на 5 років рабства. Пірати думали, що взяли в полон дуже поважну особу, за яку дадуть великий викуп. За час неволі сміливець 4 рази намагався втекти й тільки чудом уникав кари на смерть, відбуваючись закуттям у кайдани. Легенди про нескореного Однорукого поширювалися серед невільників Алжиру. Навіть у нелюдських умовах Сервантес допомагав іншим, організувавши товариство по сприянню викупу полонених, таким чином першим звільнився брат Родріго. Самому ж Мігелю вдалося вийти на волю лише 15 вересня 1580 p., завдяки грошам, зібраним родиною та меценатами.
Батьківщина зустріла колишнього воїна непривітно. Рекомендаційні листи нічого не допомогли, відтак Сервантес не отримав ніякої посади. Сім'я жила на межі злигоднів, оскільки всі кошти витратили на викуп Мігеля та Родріго. Не дало статків й одруження з донною Каталіною Воцмедіана. Вона теж була зі старовинного шляхетного, але вкрай збіднілого роду. Про це засвідчує хоча б той факт, що в реєстрі приданого нареченої, окрім інших дрібних речей, зазначалося півдюжини курей. Проте Сервантес обирав не матеріальні статки, а любов. Зі своєю дружиною вони прожили ЗО щасливих літ.
Дуже скоро, по смерті батька, Мігель стає єдиним годувальником великої родини, що складалася з матері, двох сестер, дружини й позашлюбної доньки. Задля цього Сервантесу довелося змінити чимало занять, зокрема побути збирачем податків. До своїх обов'язків він ставився дуже ревно, не минаючи маєтностей можновладців і католицької церкви, за що священики у своїх відправах проклинали його ім'я. За брехливим звинуваченням у розтраті Мігеля запроторили до в'язниці. Саме там 55-літній Сервантес, осмислюючи своє минуле, почав писати «Дон Кіхота».
Крок за кроком він ніби знову пройшов свій життєвий шлях, повний бурхливих устремлінь, невдач, тривог та боротьби. Підвівши підсумок, у кінці поставив слово — «розчарування». «Кожен сам винен у своїх удачах і невдачах», — каже Сервантес вустами Дон Кіхота. Отже, і він сам винен у тому, що життя обмануло його, не виправдало надій і поривань. Вони були пов'язані з Іспанією і тоді, коли Мігель безстрашно воював у лавах експедиційного корпусу в Італії, і тоді, коли ревно та чесно збирав податки до королівської казни, і тоді, коли намагався своїми творами вплинути на душі й серця іспанців. Чому ж його мрії так і не втілилися в життя?
Сервантес доходить висновку, що не лише він пережив гірке розчарування, що гонитвою за химерами заражено все суспільство, з його надуманим міфом про світову велич Іспанії. Письменник бачить, що він і його співвітчизники стали жертвами цього.
2. Історичний коментар.
У короткому історичному коментарі, підготованому учнем, подається характеристика Іспанії XVI ст. Можна скористатися також картами, що наочніше покажуть тодішню політичну та економічну ситуацію країни.
«У 1547 p., коли з'явився на світ автор «Дон Кіхота в Європі не було могутнішої від Іспанії держави. Її території простягалися на півсвіту, і король Філіп II з гордістю заявляв: «У моїх володіннях ніколи не заходить сонце». Іспанія вела безперервні війни: з 711 p., після затоплення маврами Піренейського півострова, протягом семи століть вона була на воєнному положенні — йшла Реконкіста. За часів правління Карла V Іспанія завоювала Перу, Мексику та інші землі Центральної та Північної Америки, а також право називатися імперією, а за Філіпа II приєднала ще Нідерланди, Неаполь, Мілан, Сицилію та неокраї простори в Новому Світі. Цей король мріяв про створення всесвітньої монархії.
З підкорених земель по «золотому» Гольфстріму попливли до метрополії каравани кораблів, навантажених золотом, сріблом, перлинами і смарагдами. Конкістадори грабували скарби ацтеків, інків та інших аборигенських племен. Наприклад, у столиці інків їм у руки потрапила пластина діаметром 10 метрів з білого металу — дорогоцінного сплаву золота, срібла й платини, із зображенням богині Місяця. Не знайшлося терезів, аби зважити цю реліквію, тоді її розпиляли на шматки — виявилося 920 кг! Історики підрахували, що за період з 1503 по 1680 р. в Іспанію з Нового Світу вивезено 181 333 кг золота та 16 886 815 кг срібла.
Однак ці багатства не послужйли економічному й соціальному прогресу країни. Феодально-абсолютистська диктатура була перепоною розвитку національної економіки та промисловості. Усі дорогоцінності осідали в кишенях іспанських можновладців — грандів та священиків. В одного лише герцога Альбукерського в палаці нараховувалося 17 тисяч золотих тарілок і кілька сотень срібних драбин, за допомогою яких слуги діставали посуд з буфетів.
Такою була країна в XVI ст., котре назване золотим віком Іспанії. Це був час її карколомного піднесення і швидкого занепаду. Спустошливі війни Філіпа II забрали в неї силу і престиж, безмірне збагачення верхівки кричуще дисонувало із зубожінням низів: ідальго, селяни й ремісники жили за межею бідності. Красномовним є такий факт: в'язальниця мережив за день заробляла 8 мараведі, а одна хлібина коштувала вчетверо дорожче — 34 мараведі.
Різко зросла (за рахунок села) кількість міських жителів, котрі не бажали працювати. їхні настрої висловив тодішній історик Альтаміра-і-Кревеа: «працювати — недостойно іспанця, оскільки завойовувати нові землі, відкривати золоті розсипи, збагачуватися за рахунок чужої праці було більш заманливо й потребувало менше часу, аніж заробляти на життя в Іспанії. По країні ходили юрби жебраків, на великих шляхах промишляли розбійники, селяни покидали свої ниви, а ремісники — майстерні. У країні запанував дух авантюризму, зневаги до праці й морального занепаду. Діяльність святої інквізиції породила в народі страх і покірність, жорстокі розправи з бунтівниками культивували приниження й покірливість владі.
Храм іспанської величі було зруйновано, проте в характері іспанців залишилася надмірна самовпевненість, феодальна пиха, гонитва за авантюрними пригодами, невміння правильно оцінити ситуацію. Ці риси знайшли вияв у середньовічній літературі, зокрема в рицарському романі.
Отож, Сервантес поставив собі за мету знищити хибні риси іспанського суспільства й висміяти їхнє втілення в рицарських романах, які вважав отрутою для своїх співвітчизників.
3.Літературознавчий коментар.
Рицарські романи з'явилися в Іспанії у II половині XIV ст., занесені трубадурами із Франції. Це були твори про Карла Великого та його 12 перів, про короля Артура та рицарів Круглого столу. Іспанці з цікавістю сприйняли новий жанр, оскільки він заповнив існуючу нішу між старовинними романсами, поширеними серед простолюду, та історичними хроніками, зрозумілими лише освіченим читачам. Роман став популярним серед широких читацьких мас, бо, як твердять літературознавці, у XVI ст. виражав відкриту героїку й захоплюючу авантюрність реального життя величезних мас людей, проте в кінці століття й на початку XVII ст. його зміст уже втратив життєве підґрунтя*.
Тепер рицарські романи переносили читачів у світ фантазій, химерних ілюзій, котрі відволікали від насущних проблем життя, налаштовуючи на пошуки пригод задля самих авантюр та фальшивої слави. Отже, Сервантес вважав, що рицарські романи вже віджили своє і стали шкідливими для іспанського суспільства, тому й задумав свій твір як пародію на цей жанр.
4.Виразне читання.
Доцільно познайомити учнів з 1 розділом 1 частини роману. Прочитати його має цчитель, котрий передасть почуття автора, його ставлення до описуваних подій. Варто також попередньо провести словникову роботу, пояснивши імена героїв: Кіхот — від іспанського «настегенник», частина рицарського обладунку, Панса - черево, Дульсінея — солодка, ніжна. Росинант — від слів «росин» — шкапа, і «анте» — попереду чогось, те, що було колись шкапою або шкапа, котра йде попереду всіх.
III. Закріплення.
1. Бесіда.
Зверніть увагу на початок оповіді. Який фольк- лорний жанр він нагадує?
Як описано головного героя?
Чим він щоденно займався?
Як читання рицарських книжок вплинуло на бідного гідальго? Як автор оцінює його мрії?
Як герой споряджався в мандрування? Як виглядали його обладунки?
Як пройшли випробування міцності шолома?
Що розповідає автор про вибір гідальго імені для себе, коня й дами серця?
Як Сервантес ставиться до Дон Кіхота та описаних подій?
2.Перегляд відео уривку з фільму «Дон Кіхот» (10 хв)
Питання:
-Яким ви ви уявили собі Дон Кіхота?
- Яким є характер зображення його подвигів?
- Чому він навчає нас сучасників?
IV. Підсумок.
1. Слово вчителя.
Сьогодні ви познайомились з дивакуватим гідальго Дон Кіхотом та його мрією. Уявивши себе рицарем, він прагне жити за героїчними законами минулого, не бачачи, що довкола сіра, нудна й нікчемна дійсність початку XVII ст. Ця невідповідність створює комічний і водночас трагічний ефект: з одного боку, мандрований рицар викликає сміх, а з другого, роздуми про долю благородних ідей у несправедливому суспільстві.
У своєму романі Сервантес хотів показати співвітчизникам, що жити міфами XVI ст. про ве- личність Іспанії вже недостойно. В образі Дон Кіхота, наче в кривому дзеркалі, демонструються хиби іспанців: надмірна самовпевненість, феодальна пиха, гонитва за авантюрами й відірваність від реалій життя.