4- топ:" Адамгершілік -е? жо?ар?ы ?асиет "та?ырыбына эссе жазу
?орытынды. Та?тада белгілі адамдар с?зі:
Ма?жан не жазса да сырлы, к?ркем, с?нді жазады. О?ушыны? ж?регіне ?сер ете алатындай ??р?а? ?ле?ді, жабайы жырды Ма?жаннан таба алмайсыз. Суретті, кестелі к?ркем с?з Ма?жаннан табылады.Ма?жан а?ынды а?ынды? жа?ынан с?зсіз суретші деп айту?а болады. Ма?жанды Пушкинге те?еуге ауыз барады.
(Ж. Аймауытов)
Абай - а?ылды? а?ыны, ал Ма?жан - а?ынны? а?ыны, сонды?тан біз Ма?жаннан ?йренуіміз керек.
(М. ?уезов)
Мен шы?ыс поэзиясын жо?ары ьа?алаймын. ?йткені шы?ыс поэзиясы хал?ы сия?ты мол тынысты, ке? ??лашты, с?здері саф алтындай.
Абай ?ле?дерін о?и отырып, ?зіме к?п н?рсені ?абыл алдым, ал Ма?жан поэзиясынан оны? хал?ы, ту?ан жері туралы к?п н?рселер білдім. А?ынны? "Т?ркістан", "?аза? тіл"," ?аза?ым" т.б. ?ле?дерін айтар едім.
(А. Кристи)
С?ра?: Айтыл?ан даналы? ойлардан ?андай ой т?юге болады? Ма?жан кім? Ол ?андай а?ын?
Просмотр содержимого документа
«Мені? отаным ?аза?стан »
Сабақтың тақырыбы: М. Жұмабаевтың" Сүйемін" өлеңі
Сабақтың мақсаты: оқушыларды қазақ халқының ұлы ақыны Мағжан Жұмабаевтың өмірі, шығармашылық жолымен таныстыру, білімдерін толықтыру. "Сүйемін "өлеңінің мазмұны мен идеясын меңгерту; оқушылардың ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту, шығармашылыққа баулу, оқушыларға "Сүйемін "өлеңінің мазмұнын талдата отырып, оқушылар бойында адамгершілік қасиеттер мен Отанын, елін , жерін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: мәнерлеп оқу, ой қозғау стратегиясы, кейіпкерге хат.
Сабақтың көрнекілігі: М. Жұмабаевтың портреті, шығармалар жинағы, интерактивті тақта, қосымша материалдар.
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
2.Үй тапсырмасын тексеру
Жаңа сабақ:
Үнтаспадан:
Арыстанмын , айбатыма кім шыдар?
Жолбарыспын , маған қарсы кім тұрар?
Көкте- бұлт, жерде- желмін гулеген,
Жер еркесі- желдің жөнін кім сұрар?- деген ақын өлеңі оқылады.
Сұрақ: кімнің өлеңі ?
М. Жұмабаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы оқулық мәтінімен танысу.
Қызығушылықты ояту
Оқушыларға сұрақ: Қалай ойлайсыңдар, ақынның" Сүйемін "өлеңі кім, не туралы?
Ақын кімді сүйеді?
Оқушылар жауабы тақтаға жазылады.
Өлеңді мәнерлеп оқу
Топпен жұмыс
1-топ: өлеңнің бірінші шумағын оқып, мазмұнын сурет арқылы түсіндіру, жоспар құру, сатылай талдау жасау.
2- топ:өлеңнің екінші шумағын оқып, , мазмұнын сурет арқылы түсіндіру, жоспар құру, сатылай талдау жасау.
3- топ: өлеңнің үшінші шумағын оқып, , мазмұнын сурет арқылы түсіндіру, жоспар құру, сатылай талдау жасау.
4- топ: өлеңнің төртінші шумағын оқып, мазмұнын сурет арқылы түсіндіру, жоспар құру, сатылай талдау жасау.
Оқулық материалдарын пайдаланып, шығармашылық тапсырмалар орындау:
1-топ: Ақынды сипаттайтын сын есімдерді жазу;
2- топ: Ақын шығармашылығы туралы кластер құру, 5 жолды өлең құрастыру;
3- топ: Өздерінің сүйетін адамдарына қолданылатын теңеулерді жазу;
4- топ:" Адамгершілік -ең жоғарғы қасиет "тақырыбына эссе жазу
Қорытынды. Тақтада белгілі адамдар сөзі:
Мағжан не жазса да сырлы, көркем , сәнді жазады. Оқушының жүрегіне әсер ете алатындай құрғақ өлеңді, жабайы жырды Мағжаннан таба алмайсыз. Суретті, кестелі көркем сөз Мағжаннан табылады.Мағжан ақынды ақындық жағынан сөзсіз суретші деп айтуға болады. Мағжанды Пушкинге теңеуге ауыз барады.
(Ж. Аймауытов)
Абай - ақылдың ақыны, ал Мағжан - ақынның ақыны, сондықтан біз Мағжаннан үйренуіміз керек.
(М. Әуезов)
Мен шығыс поэзиясын жоғары ьағалаймын. Өйткені шығыс поэзиясы халқы сияқты мол тынысты, кең құлашты, сөздері саф алтындай.
Абай өлеңдерін оқи отырып, өзіме көп нәрсені қабыл алдым, ал Мағжан поэзиясынан оның халқы, туған жері туралы көп нәрселер білдім. Ақынның "Түркістан", "Қазақ тіл"," Қазағым" т.б. өлеңдерін айтар едім.
(А. Кристи )
Сұрақ: Айтылған даналық ойлардан қандай ой түюге болады? Мағжан кім? Ол қандай ақын?
Оқушылар білімін бағалау
Үй тапсырмасы:
Ақынның өздеріне ұнаған өлеңін жаттап келу.
11.Рефлексия кезеңі:
"Сабақтан алған әсерім"(оқушылар өз ойларын жазады)