kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мемлекеттік рәміздер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мақсаты: Оқушыларға алаштың бес арысын таныстыра отырып, адамгершілік, рухани тәрбиеге тәрбиелеу. Қазақ автономиясының құрылуын насихаттау. Тәуелсіздігімізді айқындау.

Түрі: ауызша журнал, сайыс

Көрнекілігі, керекті құралдары: Фо

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мемлекеттік рәміздер»


Сабақтың тақырыбы

Адамдар саяхатқа не үшін шығады?

02.02.22

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

– туризмнің мәнін түсіндіру;

– туристердің негізгі мақсаттарын анықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

«туризм», «турист» ұғымдарының мәнін түсіндіретін болады;

туризмнің мақсаттарын атайды;

туризм денсаулықты нығайту мен салауатты өмір салтын қалыптастыруға ықпалын тигізетінін түсінетін болады.

Көптеген оқушылар:

өз туристік сапарлары туралы әңгімелеп, өмірлік тәжірибенің өзектілігін көрсетеді;

адамдар не үшін саяхатқа шығатынын түсіндіретін болады;

өз пікірлерін дәлелдеп, оны қорғау үшін аргументтер мен мысалдар келтіреді;

Кейбір оқушылар:

туризм мақсаттарының картасын құрастырып, әр мақсатқа таңба ойлап табады;

туризм түрлерін бейнелейтін коллаж жасайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы


5 мин

Жұмысқа оң психологиялық көңіл күй қалыптастыру.

Мұғалім: – Балалар, бір-

бірлеріңе қарап, өздеріңе және барлық адамдарға іштеріңнен (ойша) денсаулық, тыныштық және жақсылық тілеңдер.

Қолдарыңды жүрек тұстарыңа қойып, менің артымнан қайталаңдар:

Мен махаббатпын, Мен еркіндікпін, Мен күш-қуатпын, Мен жақсылықпын, Мен әдемілікпін, Мен Адаммын.

Барлығы маған байланысты, барлығы менің қолымда.

Мақсаттық тұжырымдау

Мұғалім:Жаз келді жадырап, Ойын-сауық құратын.

Бір-біріне қарап, өздеріне және барлық адамдарға іштерінен (ойша) денсаулық, тыныштық және жақсылық тілейді.


Қолдарын жүрек тұстарына қойып, мұғаліммен бірге қайталайды.





ҚБ. Әңгімелеуді «Қол шапалақтау» тәсілінің көмегімен бағалау.


Ортасы

Далаларға, тауларға Саяхатқа шығатын.

Саяхаттап келеміз, Туған жердің төрінде. Көкке жетіп төбеміз, Ән келеді көңілге.

Мұғалім:

– Қалай ойлайсыңдар, біз бүгін не туралы айтатын боламыз?

Сабақты оқушылар бірлестігі бойынша жұмыстың екі нұсқасының бірін пайдалану арқылы жалғастыруға болады: 1-нұсқа.

«Оқушы дәптеріндегі» А1-2 тапсырмаларын орындаймыз.«Туризм» , «турист» деген сөздерді естігенде нені елестетесің, солардың суретін сал.

Парталас көршіңе суретіңді көрсет.

Оның жұмысын көріп, баға бер.

2-нұсқа.Мұғалім: – «Туризм» сөзін

естіген кезде сендердің естеріңе не түседі? («Ассоциативті бұта» тәсілі).

Мұғалім тақтаға немесе ватманға жауаптарды бірте-бірте «ұлғая»беретін «бұта» түрінде бейнелеп жазады.

Мұғалім: – Жарайсыңдар, балалар! Сендер көптеген

сөздерді атадыңдар, оның ішінде

«саяхат» деген сөз бар. Балалар, естеріңде болсын, «туризм»французша «тур» – «саяхат» деген сөзінен шыққан.

Туризмнің негізгі мақсаты –адамның тұрақты мекенжайынан басқа жерлерге саяхаттап

баруына байланысты. Бір жерден екінші жерге мақсатты түрде орын ауыстырмайынша туризм мүмкін емес.Орын ауыстырудың туризм белгісі ретінде үш ерекшелігі бар:орын ауыстыру мәжбүрлеусіз, ерікті түрде, міндетті түрде емес, адамның өз шешімі бойыншажүзеге асырылады;

туристік орын ауыстыруқызметтік міндеттерден, оқудан тыс уақытта жүргізіледі;туристік орын ауыстырууақытша болып табылады, турист белгілі бір мерзімнен соң тұрақты мекенжайына қайта оралады.



Оқушылар:

Туризм туралы. Адамдардың неге саяхатқа шығатынын білетін боламыз.


Сабақты оқушылар бірлестігі бойынша жұмыстың екі нұсқасының бірін пайдалану

арқылы жалғастырады, әр нұсқа бойынша тапсырманы

орындайды.


















Оқушы дәптері

7 мин

5 мин

Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға тапсырма; туризм туралы жазу



10 мин

Бұл қорытындыларға оқушыларды «Көзқарасыңды ұстан» шағын-пікірсайыс арқылы әкелуге болады.

Тақтада «Үйінен басқа жерге шыққан әрбір адам турист болып есептеледі» деген сөйлем

жазылған.

Мұғалім оқушыларға

«Келісемін» немесе«Келіспеймін» деген көзқарастарды ұсынып, өз көзқарасын қорғау үшін дәлелдер ойластыруға уақыт (1 мин)береді.

Одан соң мұғалім: сөйлемге келісетін оқушыларды сыныптың оң бұрышынан, келіспейтіндерін сол бұрышынан орын алудыұсынады (тек өз еріктерімен).

Ал кезектесіп 1-2 сөйлеммен өз көзқарасыңды білдіріңдер.

Мұғалім шағын-пікірталасты қорытындылайды:

Балалар, демалыс немесе каникул уақытында басқа қалаға (аумаққа, ауылға, елге) жолға шығып, біраз уақыт болғаннан кейін мекенжайына қайта оралатын адамды турист деп атайды.

Бұл қорытындыларға оқушыларды «Көзқарасыңды ұстан» шағын-пікірсайыс арқылы әкелуге болады.

ФТ. «Көзқарасыңды ұстан» шағын-пікірталас.

Оқушылар жауаптарының нұсқалары:




5 мин

ашып көргенде, басы орнында екендігі анықталған». (Болат Жандарбеков «Томирис»: – Алматы: Жалын, 1998.)Сол себепті, біздің айтуымызша аңыздың бұл тұсы әсерлірекболғанымен, балаларға бұны тәптіштеп баяндаудың қажеті жоқ.

Мұғалім: – Балалар! Сендер

бүгін сақтардың өмірі туралы, олардың өз патшайымдарының басшылығымен жерлерін парсы басқыншыларынан қалай қорғағаны туралы көптеген

жағдайларды білдіңдер. Сендер жаңа білімдеріңмен бөлісуге асығып отырсыңдар. Жұптаса отырып, бір-бірлеріңе Томирис патшайым туралы айтып

беріңдер. («Өзара білім алмасу» тәсілі).

Мұғалім: Оқушы дәптеріндегі С. тапсырманы орындауды ұсынады.

«Ой жүгіртеміз және бағалаймыз» тәсілі.

Мұғалім оқушыларға стикерлер таратып беріп, оларға Томирис патшайымның ұнайтын қасиеттерін жазуды сұрайды.жаққа және не үшін баруға кеңес берер едіңдер?

Мұғалім: – Кімнің «туристік» әңгімелері мен кеңестері сендерге ұнады?

Балаларды тыңдағаннан кейін мұғалім:

«Жолдастарыңды қолдау үшін 3 рет бір кісідей қол соғайық»дейді («Үш рет қол шапалақтау» тәсілі).

– Міне, біздің отырысымызда аяқталды. Қызықты әңгімелерің мен пайдалы кеңестерің үшін

барлықтарыңа рақмет. Олар біз үшін болашақта өте қажетболады деп ойлаймын.

Сергіту сәті

Қолымызды көтеріп, тербелеміз, Бұл – ормандағы ағаштар.Қолдарды бүгіп, саусақтарды сілкеміз,

Жел ұшырған бұл – шықтар.

Қолды жайып, жаймен бұлғаймыз,

Бұлар – бізге ұшып келген құстар,

Көрсетеміз қонғанын, Қанатын артқа жиғанын.


Ж. Оқушылар материалды жұптасып талдайды.

Оқушы дәптеріндегі

В. тапсырманы орындау.

Оқушы дәптеріндегі

С. тапсырмасын орындайды.

ФТ. Балалар стикерлерге

жазып, оларды үлкен жүрек формасында тақтаға

жапсырады.







Оқушы дәптері










Оқушы дәптері

5 мин
















Сергіту жаттығуын орындайды.





Жолдастарыңды қолдау үшін 3 рет бір кісідей қол соғайық» дейді («Үш рет қол шапалақтау» тәсілі).


Соңы

5 мин

Мұғалім: – Қалай ойлайсыңдар, адамдар неге саяхатқа шығады? Бұл сұраққа жауап беру үшін топтарға бөлінеміз.

Топтарға бөліну. Мұғалім оқушыларға туристік құрал-жабдықтарының (шатыр, рюкзак, тұсбағдар, қазан, кішкентайбалта) суреттерін (жазуы бар

табличкалар) таңдауды ұсынады.Бірдей суреттерді таңдаған балалар бір топта отырады.«Туризм мақсаттары» кластерін құрастырамыз.Кластердің жобалық нұсқасы Туризм мақсаттары: демалу, жаңа қалалармен танысу, жаңаны білу, бой жазу, жаңа нәрселерге үйрену, емделу, спортпен айналысу.

Мұғалім топтардың ең қызық пікірлеріне «Жарайсыңдар!Ақылдысыңдар!» деп баға береді.





Т. Топпен жұмыс істеп, оқушылар «Туризм мақсаттары» кластерін құрастырады.











ҚБ. Сөзбен баға беру.





Ватман, маркер

3 мин

1-нұсқа. Балалар, берілген

(рефлексиялық экрандағы немесе ватмандағы) тізімнен фразаның

бөлігін таңдап алып, айналым бойынша өз ойларыңды

білдіріңдер. («Рефлексиялық экран» тәсілі):

1. Мен бүгін ... білдім.

қызық болды.

түсіндім.

Енді мен орындай аламын.

Мен үйрендім. жасай алдым.

Мен. жасап көремін.

Мені таңғалдырды.

Сабақ менің өмірім үшін ...берді.

Менің жасағым келді.

2-нұсқа. «Оқушы дәптеріндегі» С. тапсырмасын орында.

Сыныптасына қай жаққа сапарға шығуға болатыны жөнінде кеңес береді. Ол жақты таңдау себебін түсіндіреді.

Сабақ соңында көңіл күйіне сәйкес келетін суретті белгілейді.

«Оқушы дәптеріндегі В. тапсырмасын орындау:

Гүлдің күлте жапырақшаларына туризм сөзін жазыңдар.

ФТ. Оқушылар айналым

бойынша фразаның бөлігін таңдап алып, бір сөйлеммен өз ойларын білдіреді.












«Оқушы дәптеріндегі»

С. тапсырмасын орындайды.

Мадақтау

Оқушы дәптері












Оқушы дәптері



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Мемлекеттік рәміздер

Автор: Мырзамадина Жұпаргүл Жоламанқызы

Дата: 30.03.2022

Номер свидетельства: 603715
