2-апта | Күні 12 қыркүйек 1-сабақ | Пән Қазақ әдебиеті | Мұғалім аты-жөні Кенжетаева Құралай Кенжебайқызы | Солтүстік Қазақстан облысы, Мамлют ауданы, Бексейіт орта мектебінің 7-сыныбы Оқушы саны-9 Жас ерекшелігі: 12-13 жас |
Сабақтың тақырыбы: "Қозы-Көрпеш - Баян сұлу" жыры |
Сілтеме: | 7-сынып оқулығы |
Сабақтың мақсаты: | "Қозы - Көрпеш - Баян сұлу" жырының көне дәуір мұрасы , оның ерекшелігімен, батырлар жырынан айырмашылығы, жыр варианттарымен, жырды зерттеушілермен таныстыру, мазмұнын игету |
Нәтиже: | Лиро-эпостық жыр мен батырлар жырының айырмашылығын айыра білді; Лиро-эпостық жырларының түрлерін топтастырды, мазмұнын түгел сынып игерді |
Түйінді идеялар: | Жырдағы көтерілген проблемаларды аша отырып, құрылысына талдау жасау. |
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ. 1-сабақ |
Әдіс-тәсілдері: | СТО (ЖИГСО-1, Венн диаграммасы, топтастыру), АКТ, Білім берудегі жаңа тәсілдер, Көшбасшылық, ОүБ |
Пәнаралық байланыс: | Әдебиет, қазақ тілі |
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Сәлемдесу. Ұйымдастыру. Топқа бөлу. Сабақ барысымен таныстыру. 5. Топ басшыларының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. 6. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру | Сәлемдесу Өздерін ретке келтіру Топқа бөліну Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындашын дайындыққа келтіру |
Үй тапсырмасын тексеру 15 мин 1. Лиро-эпостық жырларға қандай жырлар жатады? /топтастыру жасау/ 2. Лиро-эпостық жырлар мен батырлар жырын салыстыр. /Венн диаграмма/ 3. Жырды зерттеген ғалымдарды кестеге толтыру, қосымша мәлімет беру |
Қызығушылықты ояту 2 мин ББҮ |
ББҮ-ны толтыру | ББҮ бойынша актив студиода жазу |
Білемін | Білгім келеді | Үйрендім | | | | |
Мағынаны тану 20 мин (Сабақтың негізгі бөлімі) |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
1-тапсырма: "Жигсо" әдісі бойынша жырды екі бөлімге бөліп, оқып топта мазмұнын айтып, талдау және екі топ бір-бірлеріне барып түсіндіру (С.Тұрысбектің «Көңіл толқыны» күйі баяу орындалып тұрады.) Сергіту сәті 2-тапсырма: Семантикалық карта . Жырдан алынған үзіндінінің қай кейіпкердің сөзі екенін белгілеу және сөз таптарына талдау | Оқушылар белсене қатысады. Мазмұнын толық игереді. Семантикалық карта толтырады, дәптерлеріне таплдау жұмысын жүргізеді. |
Ой толғаныс 6 мин |
Бекіту. Күтілетін нәтиже 4 мин. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
ББҮ Сабақты қортындылау | ББҮ кестесінің 3-бағанын толтырып, не білді? үйренгенін айтады. |
Бағалау 2 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Топ көшбасшысы бақылап, бағалау парағының әр бөлімге смайликтер жабыстырып, қорытынды баға шығару топ басшысына тапсырады.. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды . | Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтау. Топ көшбасшысы бақылайды, бағалау парағына смайликтер жабыстырып, қорытынды баға шығарады |
№ | Оқушының аты | Үй жұмысы | Жаңа сабақ | Қорыту | Баға | | | 1-т | 2-т | 3-т | 1-т | 2-т | | | 1 | | | | | | | | | 2 | | | | | | | | | 3 | | | | | | | | | 4 | | | | | | | | | Үйге тапсырма 1 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Үйге: “Махаббат – дүние көркі” Әр топ өзіне ұнаған эпизод бойынша сахналық көрініс дайындау | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу. Стиктерге сабақтың ұнаған жақтары мен ұнамаған жақтарын жазады |