Cабақтың тақырыбы: Қыc
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың білімділік мақсаты: Модуль бойынша өткен әр түрлі тапсырмалар арқылы грамматикалық ережелерді пысықтау.
Дамытушылық мақсаты: «Қыс» тақырыбы бойынша сөздерді пысықтап, меңгерту, ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, оқушылардың ойлау қабілеттерін, белсенділігін, қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік мақсаты : жылдың әр мезгілі өзінің әсемдігі, қажеттілігі бар бар екенін таныту.
Сабақтың типі: жалпылау сабағы
Сабақтың түрі: интерактивті
Жұмыс түрінің формалары:
Интерактивті тақта
Тұсаукесер
Музыка
Оқыту әдістері:
Диалогтық қарым-қатынас
Көрнекілік тәсілдер
Оқушылардың жұмыстарын ұйымдастыру формалары:
Ақпаратпен жұмыс
Жеке жұмыс
Фронталды
Жұптық
Топтық
Ұжымдық
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
Қызығушылықтарын ояту
– Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен сендермен жүздескеніме қуаныштымын.
Бүгінгі көңіл- күйлерің қалай?
ІІ. Жаңа сабақ
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Қыс»
Сабағымыздың мақсаты: Қыс тақырыбын жалғастырып, алдынғы сабақта алған білімдерімізді жинақтау.
Мен бүгінгі сабағымды Абай Құнанбаевтың «Қыс» өлеңімен бастағым келіп тұр.
Тыңдаймыз. Бұл өлеңмен балалар алдағы сабақтарда жақынырақ танысып, жатқа білетін боламыз.
IIІ. Жан-жақты тексеру
1. Қазір қай жыл мезгілі?
2. Қыс айларын атаңдар.
3.Қыс та күндер қандай болады?
4.Қыста адамдар қалай киінеді?
5. Қыста қандай мерекелер тойланады?
6. Біздің елімізде жаңа жыл неше рет тойланады?
Осыған байланысты оқушыларды екі топқа бөлеміз (ЖЕЛТОҚСАН – НАУРЫЗ)
ІҮ. Біз шыршаны безендіріп қояйық. Әр ойыншықтың өз тапсырмасы бар. Біз ойланып, бірге орындайық.
Мәтінді тыңда.
Мәтінді оқып, түсін.
Мәтінге ауызша 5 сұрақтар құрастырыңдар.
Бір –біріне сұрақтар қойындар.4 мин.
Септеу - шырша.
Фонетикалық талдау - шаңғы.
Сергіту сәті. Ойын «Кім көп біледі?»
Күнделікті сөздер.
Ү. Қараңдаршы, балалар, бізге аққалалар да қонаққа келіп қалыпты.
Олар шыршаны айналып, бізбен бірге Жаңа жылды қарсы алғысы келеді екен.
Олар да сендерге өз тапсырмаларын алып келіпті.
Тақтада деңгейлік тапсырмалар.
Кім бірінші таңдайды?
1.Сын есімнің тірек-сызбасын толтырыңдар. 3мин.
2.Дауыссыз дыбыстар қалай бөлінеді?
3. Аққала деген сөзде неше буын? Қандай?
4. Қыс мезгілінде қандай ойындар ойнайды?
5. Жуан дауысты дыбыстар қандай? 5 жуан сөзге мысал келтір.
6. Қыста қандай киім киеді? Мысалы.
7. Қыста не жауады? Ол қандай сым есіммен айт.
8. Сан есім қандай сұрақтарға жауап береді? Мысалы.
9. Көптік жалғау жалға: шана..., шаңғы..., шырша..., аяз..., боран...
10. Желтоқсан айы неге былай аталады?
ҮІ. Капитандар сайысы: «Қыс» тақырыбы бойынша бір-біріне диалог ретінде сұрақтар қою. Егер қарсыласы жауап бере алмаса, жеңіледі.
Оқушылар тақтаға шығып, немесе орындарынан сұрақтарға
жауап береді.
ҮІІ. Рефлексия.
Егер сабақ ұнаса, қызыл түсті стикерді алып, өз тілегін жазып жапсыру.
Егер сабақ ұнамаса, сары түсті стикерді алып, өз тілегін жазып жапсыру.
ҮІІІ. Бағалау. Оқушылардың сабаққа қатысып, жауап бергендеріне баға қою.
ІХ. Үй жұмысы: «Қыс» тақырыбы бойынша эссе жазып келу.