Просмотр содержимого документа
«Етістікті? рай категориясын ?айталау »
Сабақтың тақырыбы: Етістіктің райларын қайталау
Сабақтың мақсаты: Етістікті мағынасына қарай,құрамына тұлғасына қарай ажырата білу,оқушылардың алған білімдерін жан-жақты тексеру;ойлау,қабылдау,меңгеру қабілеттерін дамыту.Сөйлеу мәдениетін қалыптастыру , өз ойларын ашық айта білуге дағдыландыру үшін қосымша тапсырмалармен жұмыс жасау. Оқушыларды халықтық педогогика тұрғысында тәрбиелеу,сөз өнерін қадірлей білуге үйрету.
Сабақтың түрі: білімді жинақтау сабағы
Сабақтың әдісі: Жеке және топтық жұмыс жасау, «Кубизм» стратегиясы, «Мозайка» ойыны, Кеңейтілген тапсырмалар, «Бір тамшы ой» әдісі, ойтолғау, оқушы мен оқушы арасында диалог орнату.
Сабақтың кезеңдері
Кезеңнің мақсаты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау түрі
Уақыт
Қызығушы лықты ояту
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптас тыру, «Мозайка» ойыны бойынша сыныпты үш топқа бөлу, бір-біріне тілек айту.
Оқушылардың топта, ынтымақтастықта жұмыс жасауына ықпал етемін.
Топтық жұмыс жасауға даярланады, бір-біріне тілек айтып, ыстық ықлас білдіреді.
Мадақтау
6
Мағынаны тану
1.Берілген мәтінді оқыта отырып, мағынасына талдау жасату, құрамындағы етістіктердің жасалуын, мағынасына қарай жұмсалуын анықтау.
2. «Кубизм» стратегиясы арқылы етістіктің райларын еске түсіру, мысалдар келтіру.
3. Дарынды және талантты балалармен жұмыс жасау мақсатында кеңейтілген тапсырмалармен жұмыс жасау.
5. «Бір тамшы ой» әдісі бойынша «Етістіктің райлары» тақырыбын постер бетіне жинақта тып, «Кластер» жасату.
Оқулықтан және оқулықтан тыс даярлаған тапсырмаларды беру арқылы оқушылардың «Етістіктің райлары» тақырыбын меңгеру деңгейін анықтаймын.
Жеке оқушымен, дәптермен, тақтамен, постермен жұмыс жасатамын.
Берілген тапсырмаларды орындау арқылы өздерінің білімдерін тексереді, жинақтап, қорытынды жасап отырады.
Жеке жұмыс жасайды.
Топтық жұмыс жасайды.
Өзара бағалау
Бағдар -шам арқылы бағалау.
34
Ой толғаныс
Кері байланыс парақшаларын толтырту.
Оқушылардың сабақтан алған әсерін байқаймын.
Өздерінің сабақтан алған әсерін парақшаға жазып береді.
Суммотивті және формативті бағалау
5
Мұғалім жазбалары:
І. Бұйрық райлы етістікті тауып, қалай жасалғанын айт.
Жүз сом ақшаң болғанша, жүз жолдасың болсын. Назыкеш әжем: "Бәрі де біздің үйге келіп түссін", - деді. (Ғ. Мүс). Жапырақ-жүрек, жас қайың, Жанымды айырбастайын. Сен адам бола бастасаң, мен қайың бола бастайын. Келісесің бе, жас қайың? (М. Мақ). Кел, балалар, оқылық. Оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық. (Ы.А). "Бетің қисық болса, айнаға өкпелеме" дегенді білетінмін. (Ғ.Мүс).
ІІ. «Кубизм» стратегиясы
1.Сипаттаңыз: Рай дегеніміз не? 2.Салыстырыңыз: Рай түрлерін бір бірімен салыстырыңыз. 3.Зерттеңіз Райдың жасалу жоддарындағы кей жұрнақтардың басқа да қызметтерін атап көрсетіңіз. 4.Талдау жасаңыз: Райдың жасалу жолдарын түсіндіріңіз. 5.Қолданыңыз Рай түрлеріне сөйлем құрап көріңіз.
6. Дәлелдеңіз:
Етістіктің шақ категориясының рай категориясымен байланысы барын дәлелдеңіз.
ІІІ. Кеңейтілген тапсырмалар:
А) Берілген етістіктерді үлгі бойынша түрлендіріңіз.
Ақ сүтіңді ақтап өту арманым» сөзімен аяқтағым келеді. Ана біздің баға жатпес асыл байлығымыз. Осы баға жетпес асылымызды қадірлеп, көңіліне кірбің түсірмей аялай білейік, достар!