Разработка нетрадиционного урока по украинскому языку. Предлагается вниманию творческим учителям, особенно тем, кто преподаёт украинский язык в средней школе
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«"Фразеологія. Джерела української фразеології"»
5 клас
Тема . Поняття про фразеологізми. Джерела української фразеології.
Ознайомлення з фразеологічним словником
Мета: дати п ятикласникам уявлення про фразеологізм, його лексичне
значення та функціонування в мові, познайомити із джерелами
українських фразеологізмів, з фразеологічним словником,
виробляти навички доречного вживання стійких сполучень в усному та писемному мовленні;
сформувати вміння пояснювати значення фразеологізмів, розвивати
культуру мовлення, спостережливість, образне мислення;
виховувати в учнів бажання здобувати знання, збагачувати словниковий запас
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи і прийоми: інтерактивні вправи «Мозковий штурм», «Мікрофон», робота в парах і групах, спостереження над мовним матеріалом, робота з підручником.
Основні поняття: фразеологізм, фразеологічний зворот, фразеологічний словник.
Хід уроку
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація опорних знань учнів.
1) Колективна робота.
Прослухайте гумореску П.Глазового і скажіть, чому хлопчик не зрозумів дідуся.
-Лягай спати вже, онучку,-
Дід говорить басом,-
Я як був таким маленьким,
Лягав з курми разом.
А онучок здивувався:
-Як же ви там спали?
Як ви з сідала, дідусю,
Додолу не впали?
2) Інтелектуальна вправа
- Дати стислу відповідь на запитання. За записаними відповідями прочитаємо назву розділу про мову.
* 25 літера українського алфавіту.
* Іменник, який складається із трьох букв, входить до складу прислів я, перша частина якого:сім разів відміряй,а … відріж.
* Як вимовляється 7 буква алфавіту?
* Орфограма, яка зустрічається у слові молоко.
* Частина слова магія, яку можна записати при переносі в наступному рядочку.
Відповідь: фразеологія.
ІІІ Оголошення теми та мети уроку.
ІV Мотивація навчальної діяльності школярів.
Проблемні запитання:
Діти, що ви очікуєте від вивчення розділу «Фразеологія»?
Навіщо нам потрібні знання з фразеології?
V Сприйняття і усвідомлення учнями нового матеріалу
Робота з дошкою.
(На дошці записані фразеологізми. Учням пропонується шляхом проголошення ідей вивести правило про те, що називається фразеологізмом)
Знайти спільну мову (домовитися), хоч око вийми (темно), брати ноги в руки (тікати), зробити з мухи слона (перебільшити), прикусити язика (замовкнути), море по коліна (байдуже).
«Мозковий штурм»
(В результаті бесіди вивести правило)
Бесіда
Відповіді
- Подумайте і скажіть, чи можна передати значення фразеологізму одним словом?
- За смислом фразеологічний зворот часто дорівнює одному слову.
- Чи можна сполучення слів у фразеологізмі поширювати або замінювати окремі слова, не порушивши при цьому смислу звороту?
- Фразеологізм – стійке, нероздільне сполучення слів.
- Скласти речення з фразеологізмом «знайти спільну мову». Розберіть за членами речення. Чи одним членом речення виступає фразеологізм?
- Стійке сполучення слів виступає одним членом речення.
- Отже, хто дасть визначення фразеологічного звороту?
- Порівняємо зроблені нами висновки з матеріалом підручника (с.165).
3) Робота з підручником.
- Вправа 396 (підручник, с.165) – усно.
4) Пояснення вчителя «Джерела української фразеології»
( Перед учнями картка-таблиця з теоретичним матеріалом )
Ознайомлення з фразеологічним словником української мови.
Слово вчителя. Основною одиницею словникової статті є фразеологізм. Фразеологізми розміщені за алфавітом. У статті дається тлумачення фразеологізму, його варіанти,синонімічний ряд. Найпоширеніші фразеологічні звороти є і в тлумачних словниках, де позначаються значком ромб.
Практикум у групах (учні вибирають за словником статтю і пояснюють значення фразеологізму).
VІ Закріплення знань, умінь, навичок
1.Вибіркова робота (картки на столах).
- Прочитати речення,виписати фразеологізми. Пояснити їх значення за допомогою фразеологічного словника.
2.Робота в малих групах. (Кожна група одержує картку із завданням. Спікер зачитує завдання, організовує порядок виконання,заохочує групу до роботи, визначає доповідача).
(Картка із завданням додається)
3.Творча робота (картки на столах).
- Закінчити речення за допомогою фразеологізмів,поданих у довідці.
4. Пошукова робота (картки на столах).
- Який із поданих фразеологізмів відповідає слову (тестові завдання)?
5. Взаємоперевірка ( в парах).
VІІ Підсумки уроку. Оцінювання.
Опитування – інтерв ю
(Використовується інтерактивний метод «Мікрофон»)
- На цьому уроці я для себе відкрив (відкрила) … …
VІІІ Домашнє завдання.
1) Повторити «Групи слів за значенням». Опрацювати параграф 54, виконати вправу 399.
2) Пояснити значення прислів я «Маленька праця краща за велике безділля» .