Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 9 | Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Модульдың аты | Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні- Тәуелсіз Қазақстан-ның айбынды мейрамы |
Сабақтың тақырыбы | Болашаққа бағдар |
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау. 9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну. 9.2.1.1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау. *Есте сақтау қабілетін дамыту. |
Сабақтың мақсаты | *Барлығы: тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжайды. Көбісі: әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсінеді. Кейбірі: берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрайды. |
Бағалау критерийі | - Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): мәтіннің мазмұнын түсінеді, мәтіндегі негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді табады, тақырып жайлы ақпарат береді. Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): қазақ тілінде тірек сөздерді пайдаланып, мәтін мазмұнын айтады, сипаттайды. Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): тақырып бойынша өз ойын айтады, сыныптастарымен пікір алмасады. |
Тілдік мақсаттар | Дағдыларды дамыту: жеке, жұпта жұмыс жасау, қойылған сұраққа толық жауап беру, диалог құрастыру, мәтіннен жаңа сөздер мен сөз тіркестерін таба алу, түсіну, мәтінге қатысты өз ойын айта алу. |
Құндылықтар | Заң, құқық пен халық біртұтастығы. |
Сабақ барысы |
Кезеңдер | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, психологиялық ахуал орнату. Өткенді қайталау: Сұрақ-жауап. Үй жұмысын тексеру: алған білімдері қай дәрежеде меңгергенін тексеру. *Ережені қайталау: *Үстеу- қимылдың мезгелін, мекенін, себебін, мақсатын, мөлшерін, амалын білдіретін сөз табы. (Наречие- самостоятельная часть речи, обозначающая признаки действий, признаки признаков). Үстеу түрлері (Виды наречия): Құрамына қарай: Дара (простое- один корень) Мысалы: ертең. Күрделі (сложное - несколько корней) Мысалы: бүгін, биыл, таңертең. Тұлғасына қарай: Негізгі (непроизводное - нет суффикса) Мысалы: ерте. Туынды (производное- есть суффикс) Мысалы: қыстай, осыншама, жемейінше. Мағынасына қарай: Мекен (место) Қайда? Мезгіл (время) Қашан? Себеп-салдар (причинно-следствие) Неге? Не себепті? Неліктен? Қимыл-сын (действие) Қалай? Қалайша? Мөлшер (размер) Қанша? Күшейткіш (усиление) Қалай? Қандай? Мақсат (цель) Қалай? Қандай мақсатпен? | Менің жетістігім: Мен ... білемін. Мен ... түсінемін. Өзім ... орындаймын. | Өлең жолдары Үлестірме-лі парақтар |
Сабақтың ортасы | Қызығушылықты ояту: ақпаратпен жұмыс. * Прагматизм- іс, қызмет, әрекет деген мағыналарды береді. Популизм- жасанды халықшылдық. Сабақ тақырыбын ашу және бағалау критерийлерімен таныстыру. Оқушылар мақсатты айтады немесе жазады. Менің жетістігім: Мен ...............білемін. Мен .............. түсінемін. Өзім .......... орындаймын. Сөздікпен жұмыс: хормен қайталайды, сөз тіркес құрастырады. Тапсырмалармен жұмыс: Т.ж.- 5тапсырма: мәтінді тізбектеп оқу, мағынасын түсіндіру, сұрақтарды құрастыру, шағын диалогқа қатысу. Ж.ж.- 7тапсырма: Фишбоун әдісін пайдаланып, өз ойларын дәлелдеу. *Ж.ж.- 8тапсырма: берілген сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіндіру. | мәтін кесте дәптер |
Сабақтың соңы: | Рефлексия: Менің жетістіктерім: Мен .............. білдім. Мен .............. түсіндім. Өзім .............. орындаймын. Үй тапсырмасы: жаңа сөздерді жаттау, ережені қайталау, 6т(ж)- екі тер-миннің мағынасын ашу, БЖБ-ға дайындық. | Сызба күнделік |