Просмотр содержимого документа
«Астана (ашы? саба?)»
Сабақтың тақырыбы: Астана Күләш Ахметова
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды еліміздің астанасы Астана қаласымен және тарихымен таныстыру. Оқушының дүниетанымы, Отанға, туған елге деген сүйіспеншілігін қалыптастыру. Оқушылардың сөздік қорын, тілін және ойлау, көру, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Елжандылыққа, туған жерін сүюге, түсінгенінен нәтиже шығара білу.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II Психологиялық дайындық
Мұгалім Балалар (хормен)
Әрбір адам? Туысым, досым, жұрағат
Әрбір сабақ? Үйрену, ұғу, ұлағат
Әрбір ісің? Тірлік, тірек, адамдық
Әрбір сөзің? Шындық, бірлік, адамдық
- Олай болса, балалар бүгінгі сабағымызды бастаймыз, әрбір ісімізге мұқият болайық. Бүгін бізге қонақтар келіпті, ендеше білімімізді, тәрбиемізді жақсы жағынан көрсетейік.
Топқа бөлу. III – топ. Орынбор, Алматы, Астана
Үй тапсырмасын тексеру.
«Кімнің мекені жақсы?» Мәтінін оқып, рөлге бөліп ойнай білу және «Менің туған жерім» эссе жазып келу. Мәтін III бөліктен тұрады. 3 топ әр бөлімді сахналайды.
I – топ – 1 бөлім
II – топ – 2 бөлім
III–топ – 3 бөлім
Сұрақ-жауап
Мәтін неше бөлімнен тұрады?
Мәтіннен көкейіңе не түйдің?
Сонымен бізге таныс үш кейіпкер жақсы мекен, жайлы қоныс тапты ма?
Осы тақырыпқа байланысты қандай мақал білесіңдер?
Енді әр топтан 1 оқушы эсселерін оқысын 1 топ, 2 топ, 3 топ
Дүниедегі ең жақсы мекен, әркімнің өз мекені, туған жері екен. Ендеше туған жерімізге, елімізге бір-бір тілек жазып, тақтадағы «Білім ағашына» ілейік.
Жаңа сабақ: видео-слайд. Астана қаласын көрсету.
Балалар, қазір қай қала туралы көріп отырмыз?
Оны қайдан білдіңдер?
Бәйтерек
ҚР Президентінің резиденциясы
Парламент үйі
Үкімет үйі
Нұр-Астана мешіті
Ребус шешу.
1. Астана
2. Алматы
Еліміздің қандай әсем қалалары шықты?
Балалар біздің елордамыз қалай аталады?
Ендеше бүгінгі біздің тақырыбымыздың аты да Астана
Слайд. Күләш Ахметованың суреті. Астана өлеңінің авторы Күләш Ахметова.
Өмірімен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс.
Слайд. (Бейнеэкраннан өлең оқылады)
Ал, балалар өлең не туралы?
Енді өлеңді өздерің іштей оқып шығыңдар
I – топ 1 шумағына
II – топ 2 шумағына
III–топ 3 шумағына талдау жасайық. (Оқушыларға оқытып, өлең шумақтарының мағынасын түсіндіру)
Сергіту сәті. Қалалардың атын айтып, сыйлықты алады.
Дәптермен жұмыс. Сабақтың тақырыбын жазыңдар.
Енді мына сөздерді дәптерімізге жазып алыңдар.
Слайд. (сөздік көрсетіледі)
Саф ауа – таза ауа
Ұлылық – күштілігі
Шоғырлану – бірігу (түсіндіру)
Ал енді мына сызбаға қарайық
Слайд. 1. Сарыарқа 2.Алатау 3.Алматы
Есіл Алматы Астана
Астана
Бәйтерек
Постермен жұмыс: (оны қорғау)
Сабағымызда Астана, Алматы деп жатырмыз
Ал, енді Венн диаграммасы арқылы осы екі қаланың ұқсастығын, айырмашылығын, ортақ қасиеттерін табайық. (плакатқа жазу)
1 топ. Астана қаласының әсем жерлерін айтайық және жазайық
2 топ. Алматы қаласының да әсем жерлерін жазайық
3 топ. Екі қаланың ортық қасиетін жазаындар.
Сабақты қорыту: Алтынай Жорабаеваның «Астана» әні
Бағалау.
Үйге. Мәнерлеп оқу, 83 б суретке қарап алған сезіміңді өлеңмен жазып келу.