Сынып : 7 сынып
Саба?ты? та?ырыбы: Спорт киімі
Саба? ма?саттары:
Білімділік : киім туралы білімдерін ке?ейту, киім т?рлерімен таныстыру, с?здік ?орларын толы?тыру.
Дамытушылы? : та?ырып туралы ойларын ке?ейту, эстетикалы? тал?амын дамыту, ауызекі с?йлеуге, ал?ан білімдерін шы?армашылы??а ?олдана білуге да?дыландыру.
Т?рбиелік : ?аза? тіліне ?ызы?ушылы?ын ояту, о?ушыларды жас ерекшелікке с?йкес киінуге, киіну м?дениетіні? ?ыр-сырын ??ынатын эстетикалы? т?рбие беру, ?семдікке, с?лулы??а, ?йымшылды??а баулу.
Саба?ты? т?рі: жа?а саба?
?діс-т?сілдер: с?ра?-жауап, ассоциация стратегиясы, инсерт стратегиясы, постер, тест, тірек сызба, семантикалы? карта, т?жырымдылы? карта.
Дерекк?з: Интербелсенді та?та немесе (моноблог), суреттер, маркер, фломастерлер, стикер, скотч
Просмотр содержимого документа
«Спорт киімі »
Сынып : 7 сынып
Сабақ мақсаттары:
Білімділік : киім туралы білімдерін кеңейту, киім түрлерімен таныстыру, сөздік қорларын толықтыру.Дамытушылық : тақырып туралы ойларын кеңейту, эстетикалық талғамын дамыту, ауызекі сөйлеуге, алған білімдерін шығармашылыққа қолдана білуге дағдыландыру.Тәрбиелік : қазақ тіліне қызығушылығын ояту, оқушыларды жас ерекшелікке сәйкес киінуге, киіну мәдениетінің қыр-сырын ұғынатын эстетикалық тәрбие беру, әсемдікке, сұлулыққа, ұйымшылдыққа баулу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, ассоциация стратегиясы, инсерт стратегиясы, постер, тест, тірек сызба, семантикалық карта, тұжырымдылық карта.
Дереккөз: Интербелсенді тақта немесе (моноблог), суреттер, маркер, фломастерлер, стикер, скотч
Сабақтың
кезеңдері
уақыт
Мұғалімнің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
3 мин
Амандасу, түгелдеу.
Психологиялық дайындық.
Гүл өсерсең терлеп-мұның аты еңбек.
Кесте тіксең зерлеп-мұның аты еңбек.
Сабағынды жөндеп, әзірлесең-еңбек.
Қиындықтың бәрін еңбек қана жеңбек.
Киім суреттері арқылы топқа бөлу.
Топ ережесін еске түсіру.
1-топ – жейде суреттері
2-топ – көйлек суреттері
Операциялық кезеңі. Қызығушылықты ояту.
5 мин
Сөзжұмбақты шешу.
Презентация «Киім түрлері».
Ассоциация стратегиясы
Головной убор невесты.
Тюбетейка.
Красивый.
Обувь – казахская национальная.
Түсіну.
10 мин
Мәтинді моноблоктан тыңдау.
Жаңа сөздермен таныстыру. (таныс және таныс емес сөздерді ажыратып кестені толтыру.)
Картішкелердегі сөздерді
таңдап алып, баламасын тауып, сөз тіркестерін кұрастыру. Тізбекпен мәтінді оқып шығу.
Түсінгенің басқа топқа айтып береді, басқа топқа сұрақтар құрастырады
3 мин
Дұрыс-бұрыс стратегиясын өткізу.
Әр топ жауап беріп, бағалау парағын толтырады.
Талдау
5 мин
Семантикалық карта
99 бет, 4 тапсырма. Сабақтың тақырыбына қатысты тұйық етістік-
терді таңдап алып, ашық райға қойяды.
Қолдану
3 мин
Тірек сызба « Кіим түрлері»
Сұрақтарға жауап беру.
Сергіту сәті
1 мин
Сергіту сәті. Жданов әдісі бойынша өткізіледі.
Көзді алақанмен жабу.
Төртбұрыш сызу және керісінше – 3 рет
Көзді жапылықтату.
Сағат тілі – 3рет
Жылан – 3 рет
Синтез
10 мин
Постер салу.
Тұжырымдылық карта
толтыру.
Сабақтың тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап беріп, тұжырымдылық карта толтыру.
Бағалау
Үй тапсырмасы
5 мин
Тест.
Не білдім? Не білемін? Не білгім келеді?
Жаңа сөздер. 99 бет, 5 тапсырма (әңгіме )
Сұрақтарға жауап береді.
Спикер топ мүшелерін бағалайды, топ мүшелері топ басшысын бағалайды.
Стикерге өз ойларын жазып, қағазға жапсырады.
Семантикалық карта
Оқушының аты-жөні __________________________________
Ашық рай
ұйықтау
ескеру
кию
санау
Осы шақ
Өткен шақ
Келер шақ
Семантикалық карта
Оқушының аты-жөні __________________________________
Ашық рай
тігу
жүру
қарау
сатып алу
Осы шақ
Өткен шақ
Келер шақ
Тест
1. Берілген сөйлемдегі етістіктің шағын анықтаңдар. Мен кеше анама көйлек сатып алдым.
А) осы шақ В) өткен шақ С) келер шақ
2. Көп нүктенің орнына керекті сөз тіркесін таңдаңдар. Түнгі киімді........................ киеді.
А) ас ішкенде В) жуынғанда С) ұйықтағанда Д) таранғанда
3. Етістіктің райы нешеге бөлінеді?
А) 2 В) 3 С) 5 Д) 4
4. Жазғы киімдер қандай матадан тігілуі тиіс?
А) түрлі түсті жүнді матадан В) қалың матадан С) былғарыдан Д) жеңіл матадан
5. Ресми орындарға төмендегінің қайсысын киюге болмайды?
А) костюм В) көйлек С) шорты Д) юбка
6. Ұлттық киімге қайсысын жатқызуға болады?
А) сәукеле В) костюм С) галстук Д) халат-көйлек
7. Үйде киетін киім.
А) тоқыма киімдер В) жібек матадан тоқылған киім С) әдемі халат-көйлек Д) былғарыдан тігілген киім
8. Қандай киімдер адамды жасартып, ажар береді?
А) көне киімдер В) жаңа киімдер С) үйде киетін киімдер Д) спорттық киімдер
Функционалдық — мағыналық кесте. (Тәжірибелік карта)
Жыл мезгіліне байланысты киімдердің қандай түрлері болады?
Қысқы киімдер қандай болуға тиіс?
Жазғы киім қандай матадан тігіледі?
Сырт киімді неге байланысты кию керек?
Саған қандай киім ұнайды?
Қысқы
Жазғы
Қызықты
Әдемі
Ашық
Қолайлы
Жылы
Суық
Қымбат матадан
Оңай жуылатын
Жеңіл матадан
Жүннен тоқиды
Үйдегі ауа райына байланысты
Даланың ауа райына байланысты
Адамдарға байланысты
Функционалдық — мағыналық кесте. (Тәжірибелік карта)
Киім кигенде қандай ерекшеліктерді аңғару керек?
Күнделікті киім деген не?
Сәнді киімді қандай матадан тігеді?
Ресми орындарға қандай киіммен баруға болады?
Саған қандай киім ұнайды?
өз тұлғасының ерекшеліктерін
жас ерекшеліктерімен санасу керек.
Жұмысқа, мектепке, көрмеге т.б. барғанда киеді.
Той-думанға барғанда
Сапарға шыққанда киетін
Қалың матадан
Қымбат, әдемі маталардан.
Жылтырауық маржанмен әшекелейді.
Қысқа шалбармен
Костюммен
юбкамен