| Абайтану 9- сынып |
Сабақтың тақырыбы: | Абай әндері /«Сегіз аяқ», «Көзімнің қарасы», «Айттым сәлем, Қаламқас»/ |
Сабақтың мақсаты: | Қазақтың ұлы ақыны, әрі ойшылы Абай Құнанбаевтың әндерінің ерекшелігін таныту, әндері өмірмен байланысты туғандығына оқушылардың көзін жеткізу. Шебер де шешен, өткір сөйлей білуге машықтандыру. Абай Құнанбайұлының өмірі, шығармашылығы туралы білімдерін бекіту, әндерінің тақырыбы мен идеясын көркемдік ерекшелігін меңгерту, әнді түсініп, айта білуге дағдыландыру.Оқушылардың білім, білік дағдыларын кеңейту арқылы шығармашылыққа баулу. |
Нәтижесі | Әндердің мағынасын түсінеді. Құрылысын меңгеріп, талдау жасай алады. Тарихын біледі. |
Сабақтың әдіс – тәсілі: | Топпен, сыныппен, жұппен және жекелей жұмыс, сын тұрғысынан ойлауға баулу. |
Сабақтың көрнекілігі: | Ақын портреті, шығармалар жинағы, жазылған рефераттар, слайдтар. Постер, маркер, қима, кесте, сызғыш, т.б. |
Ақпарат көздері | Абай энциклопедиясы. Қазақ тілі мен әдебиеті журналдары. Әдістемелік нұсқаулық, электронды оқулық, ғаламтор желісі, қосымша материалдар. |
Кезең | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру | 1. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. Абай өлеңдері немесе әндерінің екі жолын айту (3-5 мин) 2.Топқа бөлу 1-топ: «Сегіз аяқ» 2-топ: «Көзімнің қарасы» 3-топ: «Айттым сәлем, Қаламқас» | Дәптерлерін, қаламдарын алып сабаққа дайындық жасайды. Топқа бөлінеді. Бағалау критерийлерімен танысады. |
Білім | Тақырыпты сөзжұмбақ арқылы тауып, мақсат қою /слайд/ | Сөзжұмбақты шешіп, жаңа сабақтың тақырыбымен танысады. Сабақтың мақсатын қояды. |
Түсіну | Кіріспе сөз. Электронды оқулықтан мәлімет көрсету | Көру, тыңдау, түртіп алу. |
Сергіту сәті 2 мин | «Желсіз түнде жарық ай» әнін орындату | Әнді орындайды |
Қолдану | «Топпен зерттеу» стратегиясы. Постермен жұмыс 1-топ: «Сегіз аяқ» 2-топ: «Көзімнің қарасы» 3-топ: «Айттым сәлем, Қаламқас» Жеке тапсырма. /Үлестірме беру/ | Ғаламтор желісінен Абай әндерін алып, постер қорғауға мәліметтер жинақтайды. Әннің жасалу жолымен танысады. |
Талдау | «Ойлан- жұптас- бөліс» стратегиясы. Өлеңге лингвистикалық талдау жасату, өлеңнің мағынасын ашқызу. | «Жұппен, топпен талдау» стратегиясы. Өлеңге талдау жасайды, мағынасын түсіндіреді. Әр топ өз топтарының әнін орындайды. Постерді қорғайды. Қорғаған топқа басқа топтар «Екі жұлдыз, бір тілек» айтады. |
Синтез | «Топпен зерттеу» стратегиясы. «Өрмекші торы» арқылы алған білімдерін жинақтау. | «Топпен зерттеу» Әр оқушы алған білімін көрсетеді, тұжырым жасайды. |
Келесі оқылым | Үйге тапсырма:Абай әндерін жаттау, жинақтау. Эссе жазу. | Портфолиосын Абай әндерімен толықтыру |
Бағалау | Топ ережесінің сақталуы Топ мүшелерінің белсенділігі Топ мүшелерінің өз бетінше ізденуі Постермен жұмыстың эстетикалық талапқа сай болуы Сөйлеу мәдениеті, тақырыпты түсінуі | Топ басшысы өз критерийлері бойынша бағалайды. |
Рефлексия | Стикерлер тарату | Өз пікірлерін білдіреді |
«Қарабұлақ орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» мемллекеттік мекемесі