kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Наурыз- думан" интеллектуалды ойын

Нажмите, чтобы узнать подробности

Наурыз думан ителлектуалды ойын  сайыс сыныптан тыс іс шара 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Наурыз- думан" интеллектуалды ойын»

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 5. Табиғат құбылыстары

Күні :

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 4

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: Орманды аймақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

4.​4.​1.​1* шағын сюжетті комикс/буклет/
коллаж/жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру

4.​4.​5.​1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу

Сабақтың мақсаты :

Оқушылардың барлығы: шағын сюжетті комикс/буклет/
коллаж/жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтырады,

мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ертеңгілік шеңбер.

«Мен саған тілеймін» Қызығушылықты ояту

«Сөзжұмбақшылар» сайысы


Үй тапсырмасын тексеру

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және

мақсатымен таныстыру.

Барлық оқушылар бір-біріне шеңбер бойы жақсы тілек айтады.

Мысалы: Саған денсаулық тілеймін! Саған жақсы көңіл күй тілеймін!

104 бет 6-тапсырма

Қолпаштау







Сабақтың ортасы

























1.Тыңда. Қайтала.
Сөздікпен таныстыру:

Жаңа сөздер:

Бу, булан – пар, испаряться

Құтқару-спасать

Өрт-пожар

Сарғаю-желтеть

Қашу-убегать

Ауысу-поменять

Қылқан-жапырақты- хвойные, лиственные

Сөндіру-тушить

Жаңа сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру жаттығуы:


2. Айтылым.Тыңдалым

1-тапсырма

Орманды аймақты сипаттап айт. Ол жер қандай болады?


3. Айтылым. Ойланайық.

2-тапсырма

Қарсы мәндес сөздерді тауып айт.

құрғақ

пайдалы

таза

жиі

терең











4. Айтылым. Жазылым

3-тапсырма.

Мәтіннің мазмұнын түсініп оқы. Әр азатжолға сәйкес тақырыптарды анықта.

а) Орман – адам мен жануарлар үшін қолайлы орта.

ә) Орман өсімдіктерінің пайдасы.

б) Орманға төнетін қауіп.

в) Орман топырағының құрамы.

1. Орманды аймақтың табиғаты өте таза болады.

Ормандағы өсімдіктердің тамыры өте тереңде жата-

ды. Олар минералды заттарды жерден мол алады. Сол

себепті олардың көбін емге қолданады.

2. Орман өсімдіктері суды көп буландырады, осы-

лайша жан-жануарларға қолайлы орта жасайды. Мы-

салы, қылқанжапырақты ағаш хош иіс бөледі. Ол

өте пайдалы. Ауадағы зиянды микробтарды жояды.

Адамдар сол себепті демалыс орындарын орманның

қасына салады.

3. Орман топырағы ылғалды, құнарлы болады.

Оның құрамында жапырақ шіріндісі бар. Күзде жа-

пырақтар алдымен сарғаяды, одан соң қоңыр түске

боялады. Кейін шіриді, қара топыраққа айналады.

4. Орманның ағаштары өте тығыз орналасады.

Олар күн сәулесіне ұмтылып, өте биік өседі. Өрт болған

жағдайда ұшақ, тікұшақтар өртті сөндіреді.

Тыңдалым,айтылым.

Сөздерді оқиды, қайталайды, сөз тіркесін құрастырады. Мысалы:

Өрттен құтқардық.



2. Айтылым.Тыңдалым

1-тапсырма

Орманды аймақты сипаттап айтады. Ол жер қандай болады?


Ойланып, берілген сұрақтарға жауап береді.

2-тапсырма

Қарсы мәндес сөздерді тауып айтады.

құрғақ

пайдалы

таза

жиі

терең

дымқыл

зиян

лас

сирек

Терең есес


4. Айтылым. Жазылым

3-тапсырма.

Мәтіннің мазмұнын түсініп оқиды. Әр азатжолға сәйкес тақырыптарды анықтайды.

а) Орман – адам мен жануарлар үшін қолайлы орта.

ә) Орман өсімдіктерінің пайдасы.

б) Орманға төнетін қауіп.

в) Орман топырағының құрамы.

1. Орманды аймақтың табиғаты өте таза болады.

Ормандағы өсімдіктердің тамыры өте тереңде жатады. Олар минералды заттарды жерден мол алады. Сол

себепті олардың көбін емге қолданады.

2. Орман өсімдіктері суды көп буландырады, осылайша жан-жануарларға қолайлы орта жасайды. Мысалы, қылқанжапырақты ағаш хош иіс бөледі. Ол өте пайдалы. Ауадағы зиянды микробтарды жояды. Адамдар сол себепті демалыс орындарын орманның

қасына салады.

3. Орман топырағы ылғалды, құнарлы болады.

Оның құрамында жапырақ шіріндісі бар. Күзде жапырақтар алдымен сарғаяды, одан соң қоңыр түске

боялады. Кейін шіриді, қара топыраққа айналады.

4. Орманның ағаштары өте тығыз орналасады.

Олар күн сәулесіне ұмтылып, өте биік өседі. Өрт болған

жағдайда ұшақ, тікұшақтар өртті сөндіреді.




«Бас бармақ»






Дескриптор:

- Орманды аймақты сипаттап айтады.

ҚБ: «Табыс сатысы: Алғашқы қадам».


Дескриптор:

Қарсы мәндес сөздерді тауып айтады.

ҚБ: «Табыс сатысы: Екінші қадам».








Дескриптор:

Мәтіннің мазмұнын түсініп оқиды. Әр азатжолға сәйкес тақырыптарды анықтайды.

ҚБ: «Табыс сатысы: Үшінші қадам»

Слайд







Слайд

Оқулық 105 бет



















Слайд

Оқулық

106 бет














Оқулық

106 бет


Сергіту сәті



6. Тыңдалым.Жазылым. Айтылым.

4-тапсырма: Үлгі бойынша жаз. Пайдалы – пайдасыз сөздерінің бірін

пайдалан.

Үлгі: Мынау – өсімдік тамыры. Одан дәрі жасайды. Ол өте

пайдалы.

1. Сарғайған жапырақ шіріп, топыраққа айналады. Бұл

өте ______ .

2. Ағаштарды өрттен құтқару керек. Өртті тез сөндіру

керек. Олар ______ болып қалады.

3. Өртенген ағаш ______. Одан ештеңе жасай алмайсың.

4. Орманнан өрт шықса, жануарлар орнын ауыстырады.

Ол жер _______, тіршілік етуге қолайсыз.

5. Жануарлар мен өсімдіктер ______ жерде тіршілік ете

алмайды.


! Назар аударайық

Қолайлы – қолайсыз. Пайдалы – пайдасыз.

Сулы – сусыз. Құнарлы – құнарсыз.

Иісті – иіссіз. Орманды – ормансыз

Дескриптор:

Үлгі бойынша жазады. Пайдалы – пайдасыз сөздерінің бірін

пайдаланады.

ҚБ: «Табыс сатысы: Мәре»

Оқулық

107 бет

Сабақтың соңы

Үйге: 107 бет 5-тапсырма, орманда жүру ережесін шығарып жазып кел.



Рефлексия «Табыс сатысы: қорытынды».

«Мен ........................................білемін», «Мен....................................түсінемін»,

«Мен ..........................жасай аламын».




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Наурыз- думан" интеллектуалды ойын

Автор: Избасарова Молдир

Дата: 29.03.2022

Номер свидетельства: 603663
