kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мәтін туралы түсінік

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қызығушылығын ояту

Б.Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа»повесінен үзінді оқиды

    Қоңырау соғылды, сабақ басталды. Тізім шақырылып болғаннан кейін, Майқанова сумкасын ашып, қол орамалын суырып алды. Сол кезде кішкентай қара сұр бақа қол орамалмен қоса секіріп шығып, секемшіл мұғалімнің қолының дәл үстіне қонбасы бар ма. Майқанованың шаңқ еткен даусы бір-ақ шығып үлгерді. Өңі құп-қу болып, сылқ етіп құлап бара жатыр.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мәтін туралы түсінік»

Сабақ:3

Мектеп: Манашы орта мектебі

Күні:20.09.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні: Мамытова Бақыт Ғайыпбаевна

Сынып: 9

Қатысқан оқушы саны: 15 Қатыспаған оқушы саны:2

Тақырыбы

Мәтін және оның көрінісі

Мақсаты

Оқушыларға әдеби тіл және оның нормалары жайлы мәлімет бере отырып ой- пікір қалыптастыру.Ой-өрісін,ойлау белсенділігін,сөйлеу шеберлігін,тіл мәдениетін дамыту,сөздік қорын молайту.

Күтілетін нәтиже

Мәлімет ала отырып мәтін туралы ой-пікірі қалыптасады,сөйлеу белсенділігі артады

7 модульдің қолданылуы

АКТ, «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық»

Қолданылатын әдіс -тәсілдер

Миға шабуыл,ойтүрткі,ВЕНН диаграммасы,эссе жазу

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт,маркер,интерактивті тақта,стикерлер

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезең

Психологиялық ахуал туғызу.Сандарды үш тілде айту арқылы топқа бөлу

І топ:Жазушылар

ІІ топ: Тілшілер

ІІІ топ: Ғалымдар

Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады,сандарды орыс ,қазақ ,ағылшын тілінде айтып үш топқа бөлінеді

Білім

Қызығушылығын ояту

Б.Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа»повесінен үзінді оқиды

Қоңырау соғылды, сабақ басталды. Тізім шақырылып болғаннан кейін, Майқанова сумкасын ашып, қол орамалын суырып алды. Сол кезде кішкентай қара сұр бақа қол орамалмен қоса секіріп шығып, секемшіл мұғалімнің қолының дәл үстіне қонбасы бар ма. Майқанованың шаңқ еткен даусы бір-ақ шығып үлгерді. Өңі құп-қу болып, сылқ етіп құлап бара жатыр...

Оқушылар мәтінді тыңдайды.Сұрақтарға түсініктері бойынша жауап береді.

Түсіну

1.Мәтін дегеніміз не?

2.Мәтіннің түрлерін атаңыз?


Оқушылар жаңа тақырыпты өздері табады

Қолдану

Топтық жұмыс

І топ:Жазушылар

Мәтін дегеніміз не,мәтін қандай мақсатта құрылады? (ауызша)

ІІ топ: Тілшілер

Мәтіннің формалары

ІІІ топ: Ғалымдар

Мәтіннің құрылымдық түрлері

Оқушылар ауызша жауап береді

Сергіту сәті

Дәйексөз

Адамда жақсы қасиет болмаса,

Оған бақ та, бақыт та қонбайды

Ж.Баласағұни

Қысқа әуен тыңдалады

Оқушылар әуен тыңдап ойларын сергітеді

Талдау

Топтық жұмыс

1.Гимназияның жапсарлы есіктері айқара ашылған, екі босағада екі діңгек салтанатпен сән беріп тұр. «Сен кімсің» деп тексеріп жатқан ешкім жоқ. Ішіне кіріп көрмекші де болдым. Бірақ аттар әлденеден үркіп, қашар деп сескенді. Сақалы беліне түсен, басында жез оқалы фуражкасы бар қарт кісі баланың басындай жез қоңырауды қағып, есіктің алдына дейін шықты. Бірлі-жарым кешіккен шәкірттер жүгіре басып ішке енді.

2. Бес институттық реформаны жүзеге асыру бойынша 100 нақты қадамды орындаудың іс жүзіндегі кезеңі өткен жылдың қаңтарынан басталған болатын. Осыған дейін мемлекетті, экономика мен қоғамды дамыту үшін қағидатты жаңа құқықтық орта қалыптастыратын 59 заң күшіне енді. Бұл 2015 жылдың 30 қарашасында жарияланған Елбасының Қазақстан халқана Жолдауында айтылған міндеттерді межелеудің негізгі бағыт-бағдары.

3. Қиысу — синтаксистік байланыстың жиі қолданылатын түрі, сөйлемдегі бағыныңқы мүше басыңкы мүшенің грамматикалық тұлғасына не грамматикалық мағынасына қарай тұлғаланып байланысады. Қиысусөйлемде бастауыш пен баяндауыштың арасын байланыстырады. Бастауыш пен баяндауыш жіктік жалғаулары арқылы не жіктелу ретімен жақ жағынан жекеше, көпше түрде үйлесіп байланысады.

Осы берілген мәтіндерден әр топ өздеріне тиісті стильде жазылған мәтіндерді тауып, талдау керек.( Берілетін уақыт 5 минут)


Оқушылар берілген тапсырмаларды топпен ,жұппен жұмыс жасайды

Жинақтау

Мәтін тарауларына тақырып қою;

( Берілетін уақыт 3 минут)

Түстен кейін Ерланның атасы ауырып қалды. Ауа райы кілт өзгерді. Күн суыта бастады. Ерланнын әкесі мен мамасы жүмыста. Үй іші суи бастаған соң, пешке жағатын отын жару керек болды.

Ерлан қойма ішінен балта тауып алды. Қысқа қырқылған ағаштың біреуін алып, балтаны сілтеп қалды. Ағаш екіге бөлінді. Екіге бөлінген ағашты тағы да майдалады. Ол бірте-бірте отын жаруға әбден машықтанып алды.

Оң аяғы қақсап ауырған атасы жаюлы төсекке жата салған еді. Көзі ілініп кетіпті. Бір уақытта көзін ашса, күн кешкіріп калған екен. Үйде Ерлан жоқ.

Ойнап жүр-ау, — деп ойлады атасы орнынан белін ұстай тұрып. Бір кезде сырттан
тарс-тұрс еткен дыбысты қүлағы шалды.

Атасы аяғын жай басып, терезеден сыртқа көз тастады. "Жаным-ау, мынау Ерланның өзі ғой. Азаматым менің?"

Ата, — деді бір кезде Ерлан терезеден қарап түрған атасын байқап, — отын дайын.
Сөйтті де жарылған ағаштың біразын күшағына толтырып үйге кіргізді. Атасы пешке от жакты. Әп-сәтте үй іші жылына бастады. Пеш үстіне қойылған сүт те пісті.

Ата, сүт ішемін, — деді Ерлан. Бүл жолы ол сүтке нан турап, тәбеттене ішті. Қас
қарая әкесі мен мамасы үйге келді, Жылы үй олардың көңілдерін көтерді.

—Отынды Ерлан жарды. Қолғанат болды деген осы, — деп атасы Ерланның арқасынан қакты. Әкесі мен мамасы қуаныштарын жасыра алмай, күлімдеп тұрды.

Шығармашылық жұмыс: Мына сөздерді қатыстырып, мәтін құрау;

Металл; Көзді ашып-жұмғанша; Сессия;

Балалардың тапсырмасын орындап, бағалаған соң,



Оқушылар тарауларға тақырып қояды,мәтіннің құрылымымен танысады.

Оқушылар берілген сөздерді қатыстырып қысқа мәтінмен жұмыс жасайды

Қорытынды

Венн диаграммасы

Мәтін жазбаша және ауызша;

Оқушылар мәтіннің жазбаша және ауызша түрлерінің ерекшелігімен салыстырады

Кері байланыс

Не білдік? Не үйрендік?

Сабақтан алған әсерімен бөліседі.

Үйге тапсырма

«Адамгершілік» тақырыбында мәтін құрап келу








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Мәтін туралы түсінік

Автор: Мамытова Бахытжан Гайпбаевна

Дата: 08.06.2019

Номер свидетельства: 513916
