kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Әр түрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бөлім: Сәндік қолданбалы өнер.

Бөлімше: Әр түрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу.

Оқу мақсаты; 6.2.3.3.Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Әр түрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу.»

Қысқа мерзімді жоспар

Пән:Көркем еңбек

Мектеп: Өскемен қ. «ДБА Жамбыл атындағы облыстық мамандандырылған мектеп – гимназия - интернаты» КММ

Күні:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәндік-қолданбалы өнер

Сынып: 6

Мұғалімнің аты – жөні:Ахметова Эльмира Халеловна

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы:

Әр түрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу


Оқу мақсаты:

6.2.3.3. Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:Әр түрлі бұйымдарды тоқуға арналған қажетті құрал жабдықтарды айтады.

Көптеген оқушылар: Қажетті құрал жабдықтарды пайдаланып, ұялы телефонға қап тоқиды.

Кейбір оқушылар:Ұялы телефондарына тоқыған қаптарын ұлттық ою өрнектермен безендіруді ойлап табады.

Тілдік мақсаттар:

Пәнге тән лексика мен терминология:

Иірім жіп, ілмек, шалу, орам, дизайн.


Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Қандай бұйымдарды тоқыма бұйымдары деп атайды?

-Тоқыма тоқу үшін қандай құрал жабдықтар қажет?


Құндылықтарды дарыту

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;Жауапкершілік және өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыстар

Химия пәні: Тоқыма жіптердің құрылымын анықтауда; Математика: Бұйым тоқығанда жіптің бағытын (оң, теріс) анықтауда, ою өрнек элементтерін салғанда жіптердің санын анықтауда.

Сызу: Тоқитын бұйымның дизайнын құрастыруда.


АКТ қолдану дағдылары

Бейнежазба көру арқылы ілмек иненің шығу тарихымен танысады.


Бастапқы білім

Күнделікті өмірде тоқыма бұйымдарынан жасалған заттардың қолдану аясын біледі.Тоқыма тоқу үшін қажетті құрал жабдықтарды біледі.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезендері

Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

















3 минут






2 минут





5 минут

Психалогиялық ахуал орнату

Шаттық шеңбері

(Қимылмен қайталаймыз). Қане, қане тұрайық

Үлкен шеңбер құрайық.

Оң жақтағы көршіге,

Сол жақтағы көршіге,

Күлімсіреп қарайық.

Көкке қолды созайық,

Бір-бірімізден озайық.

Құшақтасып әркезде,

Тату-тәтті болайық.


Үй тапсырмасы: «Миға шабуыл» сұрақ жауап-әдісі:

-Қандай шалыс түрлерін білесіңдер?

-Иірім жіп неден, қалай жасалады?

-«Ұршық» деген не?

-Тоқымадан жасалған киімдер мен матадан жасалған киімдердің айырмашылығы неде?

-Тоқымадан жасалған киімдер қандай күтімді қажает етеді?



Ілмек ине туралы бейнежазба көрсетіледі, бейнежазбада ілмек иененің қалай, неден жасалатындығы туралы, шығу тарихы туралы ақпарат беріледі.


«Түртіп алу» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап іздейді.


-Тоқуға арналған ілмек иене қандай материялдардан жасалады?

-Ертеде ата бабаларымыз ілмек инені неден жасаған?

-Ілмек инені қолда қалай дұрыс ұстау керек?

-Ілмек инемен тоқу алғаш қай елдерде дамыған?

Жауыбы:

-Қазіргі таңда ілмек инені пластмассадан, ағаштан,бамбуктен,сүйектен жасауға болады.

-Ертеде ата бабаларымыз ілмек инені қойдың кәрі жілігінің басындағы кішкентай бөлініп шығатын сүйегінен жасаған.

-Ілмек инені қолда дұрыс ұстап көрсету

-Ілмек инемен тоқу өте ертеде, солтүстік африкада, одан кейін шығыс европа,ресей, азия елдерінде дамыған.

ҚБ «Жүзім» әдісі арқылы өзара бағаланады.

Жасыл түсті жүзім – толық жауап берсе.

Сары түсті жүзім –толық жауап беруде көмек қажет етсе.

Қызыл түсті жүзім –толық жауап бере алмаса.























Бейнежазба

Сабақтың ортасы

20 минут























2 минут


  1. тапсырма. Ұялы телефонға ілмекпен тоқу арқылы қап тоқу.

(Жұмыс барысы ІІІ- кезеңнен тұрады)

Ойлау дағдысының деңгейі білу,қолдану,жинақтау

І кезең: Бағалау критерииі:

-тоқыма тоқуға қажетті құрал жабдықтарды атайды.

Дескриптор:

-Тоқыма тоқуға қажетті құрал жабдықтар туралы әңгімелейді;

ІІ кезең: Бағалау критерииі:

-қажетті құрал жабдықтарды пайдаланып, ұялы телефонға қап тоқиды.

Дескриптор:

-Өзіне ұнайтын түстерді пайдаланып ұялы телефонға қап тоқиды;

Сергіту сәті: «Қаражорға биі»

ІІІ кезең:

Бағалау критерииі:

-тоқылған қапты ұлттық өрнектермен безендіреді, өзге оқушыларға идея ұсынады.

Дескриптор:

-Түрлі түсті моншақтарды пайдаланып қапты безендіреді;

Иірім жіп,

ілмек, ілмек инемен тоқыған бұйымдардың үлгілері










Видеоролик

Сабақтың соңы

3 минут















2 минут









1 минут

Кері байланыс: «Жеміс ағашы» әдісі

Егер бүгінгі сабақты түсінсе, қызыл түсті жемістерді жемісті ағашқа жабыстырады.

Егер түсіндім, бірақ әлі сұрақтарым бар десе, жасыл түслі жемістерді жабыстырады.

Егер түсінбесе, сары түсті жемістерді жабыстырады.









Сабақ бойынша рефлексия

-Қандай бұйымдарды тоқыма бұйымдары деп атайды?

1:

2:

-Тоқыма тоқу үшін қандай құрал жабдықтар қажет?

1:

2:


Үйге тапсырма:








Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап

отырсыз?

Ілмекпен тоқуды түсінбеген оқушыларға қарапайым тоқу үлгілерін ұсынамын. ЖАДА ортантамын.

Қабілетті оқушыларға өз жұмыстарын безендіруде жаңаша идеяларды ойлап тауып, қайта құрастыруды ұсынамын.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

«Түртіп алу» сұрақ жауап әдісі арқылы бейнежазбаны талдап, қортамыз.

ҚБ «Жүзім» әдісі

Тапсырма:Ұялы телефонға ілмекпен тоқу арқылы қап тоқу.

ҚБ «Бағалау парағы»

Тапсырмаға алдын ала құрылған критериилермен, дескрипторлар арқылы.

Кері байланыс

«Жеміс ағашы» әдісі арқылы іске асады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дұрыс отыру,

Ілмек инемен жұмыс жасағанда қауыпсіздік ережелерін сақтау. Сергіту сәтін орындату арқылы оқушы денсаулығын нығайту қарастырылады.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Технология (девочки)

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Әр түрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу.

Автор: Ахметова Эльмира Халеловна

Дата: 27.06.2018

Номер свидетельства: 474493
