Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 бөлім: Дизайн және технология | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
3. Сабақ тақырыбы | Аксессуарлар, шаш үлгісі, визаж құралдары негізінде жеке даралық образды жасау |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.6.2 бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік (оригиналды) шешімдері мен жолдарын ұсыну |
Сабақ мақсаттары | |
Бағалау критерийлері | Аксессуарлар туралы біледі; Шаш үлгісі туралы біледі; Визаж түсінігін, визажисттің кім екенін ажыратады Сән әлеміндегі мамандықтармен танысады; |
Тілдік мақсаттар | Опа, далап, қылқалам, рең, бояу, визаж, макияж, сырға, сақина, жүзік, білезік, алқа, моншақ, белбеу, белдік, қыстырғыш (запонки) Менің ойымша шаш үлгісі адамның...қамтамасыз етеді; Аксессуарлар адамның сыртқы көрінісін қалыптастыруда... деп ойлаймын |
Құндылықтарды дарыту | Топтық жұмыс жасауда, қатарластарын құрметтеу, сыйлау |
Пәнаралық байланыстар | Химия, Биология |
АКТ қолдану дағдылары | Компьютерді немесе ұялы телефондарын колдана отырып тақырыпқа байланысты түрлі ақпарат жинау және дұрыс қолдану арқылы білім дағдыларын көтереді. |
Бастапқы білім | |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин. | Ұйымдастыру кезеңі 1.Сыныппен амандасу. Сыныптағы оқушыларды түгендеу. 2.Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру, яғни сабаққа оқушыларды бейімдеп бағдар беріледі. Сыныпты сабаққа дайындау. 3. Cабақ тақырыбымен, мақсатымен және критерийлермен танысады. 4. Бағалау; 5. Талдау; 6. Рефлексия. | https://differed.ru/moda/vesna-leto/luchshie-jenskie-aksessuary брендтік аксессуарлар; http://www.spletnik.ru/beauty/news_beauty/40449-glavnye-instrumenty-vizazhista-obzor-kistey-dlya-makiyazha.html визажисттің құралдары; |
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 5 мин 5 мин 9 мин | (W) Талқылауға берілетін тақырыптар: Сіздер өз орталарыңызда соңғы сән үлгісімен киінетін, өзіндік стилі бар сәнқойды атаңыздар? Сән әлеміне түсінік беріңіздер? Сіздер болашақ киім/аксессуарларды қалай елестетесіздер? Заманауи адамға киім және оның бағыты мен стильінің қандай маңыздылығы бар? Қандай киімдер мектепке және қандай киімдер серуендеуге ыңғайлы? (G) Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Топқа атақты брендтердің атымен бөлуге болады. Арнайы қалташа ішінде брендтердің логотипі бейнеленген карточка алу арқылы топқа бөлінеді. Аксессуарлар, шаш үлгісі, визаж құралдары зерттеу жасау міндеттеледі. Критерий: 1) топ аксессуарлардың түрлерін анықтап, зерттейді; 2) топ шаш үлгісі, шаштараз-стилист туралы ақпараттар жинақтап, шаш үлгілері туралы айтады; 3) визаж ұғымын анықтап, оған тән терминдермен жұмыс жасайды; Әр топ постер қорғайды, постерді бір-біріне мозайка әдісі арқылы таныстырып қорғайды. Постер қорғауға критерий: А) Өз тақырыптарын нақты дәлелдер келтіру арқылы ашады; Б) Тақырыпқа байланысты әр саланың танымал адамдарынан мысал келтіреді; В) Бір-бірін мұқият тыңдап, кері байланыс береді; Оқушыларға танымал визажист Санди Бексырғаның сабағынан үзінді бейнематериал көрсетіледі ((W)I) Оқушылар сән өнеркәсібі мен дизайн саласына байланысты мамандықтарды зерттеп өз альбомдарына . сол мамандықтың иесі қандай дағдыларға ие болу керектігіне мысал келтіре отырып, тоқталады. Мысалы, модельерлер, суретшілер, визажистер, шаштараздар және т.б. | https://www.krasota-zdorove.ru/vizazh/cat/1 визаж ұғымы; http://kerekinfo.kz/2014/06/09/vizazhist-boyanan-yel-mrnyn-kere-zhredi.html визаж өкілі; https://www.youtube.com/watch?v=30MpUHQceYs http://old.baq.kz/kk/news/kogam/sandi-beksirga-vizazhist-aiel-zatin-tabigi-ademiliginen-de-sulu-etu-menin-basti--78348 Санди Бексырға https://www.youtube.com/watch?v=CoivlmoIpKU шаш үлгілері https://batop.ru/12-luchshih-brendov-kosmetiki косметика әлеміндегі 12 алып; https://mysekret.ru/makiyazh/kak-pravilno-delat-makiyazh-lica-poetapno-foto-s-opisaniem.html макияжды кезең-кезеңімен орындау; |
Сабақтың соңы 1 мин | Рефлексия Оқушылар сәндік аксессуарлар немесе брендтер бейнеленген стикерлер арқылы рефлексия береді. | |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бағалау критерийлерін қоллдану; Әртүрлі суреттер бейнеленген карточкалар арқылы жұмыс жасату, талдау жасау; Ауызша Жарайсың!, Бәрекелді!, т.б. мадақтау әдістерін қолдану; Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Сынып бөлмесін желдету; Сыныпта музыка ырғағымен мойынға, омыртқа арналған жаттығулар жасату; |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |