Сабақтың мақсаты: -оқушыларға ерік жігер,күш-қуат,сана –сезім тәрізді құндылықтардың адам өміріндегі маңызы туралы түсінік беру. Сабақтың міндеттері: Оқушыларды өз өміріне жауапкершілікпен қарай алуға,күш-жігерін ырықты түрде толық пайдалана алуға үйрету; -оқушылардың ерік –жігерін,күш-қуатын саналы түрде арттыра алу дағдыларын дамыту; -оқушыларды табандылыққа,төзімділікке,жігерлікке,қажырлыққа,ерік-күштің мықтылығына тәрбиелеу. | Ресурстар: |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтағы жағымды күйге келу. (Орманға ойша серуен) Арқаларын тік ұстап отырыңыз.Көзіңізді жұмып,терң тыныс алыңыз.Әрбір тыныс алған сайыннеғұрлым көбірек босаңсып,сабырлы болуға тырысыңыз.Қазір біз орманға серуенге шығамыз.Өзіңіздің сынып есігіне қарай беттеп,есікті ашқандарыңызды,дәлізбен өтіп,далаға шыққандарыңды елестетіңдер.Таза ауаны жұтып,шашыңызды желбіреткен желдің лебін және бетіңді сәл-пәл қыздырған күн сәулесін сезініңіз.Орманға қарай жүре бастаңыз.Келе жатқанда абай болыңыз,жәндіктерді басып кетпеңіз. Бір минут тоқтап айналаға көз салыңыз.Табиғаттың әсемдігі мен балғындығын сезініңіз. Гүлдердің біріне жақындап,еңкейіп,оның нәзіктігі мен жұқалығына зейін салыңыз. Оны иіскеңіз және хош иісін жұтыңыз.Айналадағы бар нәрсені бақылап,ары қарай жүре беріңіз.Гүлдер, гүлдер мен ағаштардың иісі,құстардың дауысы және жәндіктердің ызыңы. Орманға ендей түсіңіз,қарыңызшы,ағаштар биіктей әрі қалыңдай түсті.Жарық пен көлеңкенің ойынын қызықтаңыз,жапырақтардың сыбдырын тыңдаңыз.Біз өзімізді орманда бақытты әрі қауіпсіз сезінеміз.Алаңқайға шығып,осында бірнеше минут демалыңыз.Түбіне барып отырғыңыз келетін ағашты таңдаңыз.Ағашқа жақындаңыз да оны діңінен құшақтаңыз.Оның қуаттылығын сезініңіз,ондағы өмір қуатын сезінуге және ұсынуға тырысыңыз.Енді оның діңіне арқаңызды сүйеп отырыңыз.Көзіңізді жұмыңыз, терең тыныс алыңыз және қоршаған айналаның жым-жырт тыныштығына көңіл бөліңіз.Ал қазір мектепке қайтуға дайындалыңыз Орныңыздан тұрып, айналаға тағы бір көз қырын салыңыз.Келген жолыңызбен жәндіктерді басып кетпеңіз. Міне.мектептің алдына да келдік. Айналаңызға тағы бір қараңыз, таза ауаны терең жұтыңыз,есікті ашып,өз орныңызға қайтып келіңіз. Осы жым-жырттық, тыныштық,қанағат сезімін өзіңізде сақтаңыз.Көзіңізді ашып күлімсіреңіз! Рахмет. | үнтаспа |
2. Үй тапсырмасын тексеру. Б.Күлеевтің «Өзім»атты өлеңін оқып,балалар өмірдегі барлық жақсылық та жамандықдық та, жеңіс те,жеңіліс те адамның көңіл күйін әрекеттермен сәйкестендіріп,мысалдар арқылы дәйектендер. | |
3. Жағымды ой-пікір (дәйексөз). «Ештеңе де өзінен-өзі, ерік –жігерсіз,құрбандық пен еңбексіз істелмейді.Адам еркі, соның ішінде берік адамның еркі-ғаламат күш.» 2ұлға,2қызға оқыту Бәріміз бірге қайталау. «Нақыл сөзді қалай түсінесіз?» | А.И.Герцен |
8. Қорытынды тыныштық сәті. Сіздерден қол аяқтарыңызды айқастырмай, түзеу отыруларыңызды өтінемін.Көздеріңізді жұмыңыздар.Сабақта көрініс тапқан жақсы қасиеттер жүректерімізге сақталып,іс-жүзіне асырылсын.Жақсы ой ойлайық,жақсы сөз сөйлейік,жақсы іс жасайық! Осындай тыныштық күйінде сәл отыра тұрайық Қандай жақсы жан тыныштығы! Енді жайлап көздерімізді ашуға болады. Сабақ аяқталды,сау болыңыздар.Рахмет | |