kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок "Тұқым.Жеміс."

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Тұқым.Жеміс.
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға жеміс және тұқым туралы түсінік беру.
Құрғақ және шырынды жемістермен таныстыру.
2.Дүниетанымын, ой-өрісін, пәнге деген
қызығушылығын арттыру.Шығармашылық
қабілеттерін дамыту.
3.Қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер, шырынды, құрғақ жемістер,видеоролик.
Әдіс-тәсілдері: топтастыру, түсіндіру,сұрақ-жауап,әңгімелеу,ойын.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Психологиялық дайындық:

-Бүгін ауа райы қандай болып тұр? Күн ашық па? Бұлттыма?
Күнге қолдарыңды созыңдар.Күннің жомарт сәулелері барлық өкпе мен мұңды жібітеді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Барлығы:
Күн жарығын алақанға саламын
Жүрегіме басып ұстап аламын.
Ізгі әрі нәзік,жарық мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

Екі топқа бөліну 2-мин

І-топ «Шырынды»

ІІ-топ « Құрғақ»

«Миға шабуыл» Ойын : «Кім жылдам?»15-минут
-Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
-Қыс мезгілінде неше ай бар?
-Қазір қай айы?
-Бүгін аптаның қай күні?
ІІ.Үй   тапсырмасын  сұрау

-Сұрақ –жауап арқылы білімдерін тексеру

І-топ «Шырынды»

1.Сабақ дегеніміз не?

2.Сабақтың атқаратын қызметтерін аттау.

3.Сабақтың қандай түрлері бар?

ІІ-топ «Құрғақ»

1.Жапырақтың адамға пайдасы

2.Жапырақтың атқаратын қызметтері

3.Жапырақтың пішіндері қандай болады?

Үйге берілген тапсырма бойынша жұмыс «Шығармашылық тапсырма» 5-мин
III.Жаңа сабақ

Сөз жұмбақты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру. Шешуі: Жеміс.Тұқым.
 «Ой шақыру»:. Жеміс, тұқым дегенді қалай түсінесіңдер?
Жеміс пен көкөніс туралы видеоролик көрсету.
Жеміс –өсімдіктің бізге тартқан сыйы. « Сыйға-сый »деген осы өйткені, біз оларды күтіп, баптап өсіреміз.
Ал осы жемістер қайдан шықты?
Гүл өсімдікте өсіп жетіледі, өсімдік жетіліп өсе келе гүлдің түбі түйінділеді. Гүл түйіні үлкейіп өскен сайын, гүлдің күлтелері солып, түсіп қалады да түйіннен жеміс жетіледі. Жемістің ішінде тұқым болады. Жемістер құрғақ және шырынды болады. Құрғақ жемістерге бидай, жаңғақ, тары, бұршақ т.б.
жатады. Шырынды жемістерге қауын, қарбыз, қияр,алма, анар т.б.жатады.
Өсімдіктер көбіне тұқымдар арқылы таралады. Жемістер мен тұқымдар адам және жануарлар тіршілігіне өте қажет. Оларды тағам және қорек есебінде пайдаланады. Піскен жемістер мен тұқымдар әр түрлі жолмен жер бетіне тарайды. Жануарлар, жел адамдар арқылы бір жерден екінші жерге тарайды. Тұқымы жемістің ішінде болатын өсімдіктер алма, қауын, қарбыз, қияр т.б.
Бидайдың жемістері масақта орналасады. Оны дән дейді.
Собықта жүгері жемістері(дәндері) орналасады. Тұқым сүйекті және жұмсақ болып бөлінеді.

Сүйекті тұқымға өрік, шие, алхоры жатады. Жұмсақ тұқымға қызанақ, қияр, құлпынай жатады.
Тәжірибе: Алма жемісін алып ортасынан бөлу.Түрі, түсі, дәмі.
Қорытынды: алма жемісі шырынды.
Тәжірибе: Жаңғақты алып ортасынан бөлу.
Қорытынды: Жаңғақ жемісі құрғақ
ІV Сергіту сәті
V. Оқулықпен жұмыс.
Мағынаны тану.
1.Оқулықтан «Тұқым және жеміс» тақырыбын оқу.
2.Оқулықтағы бидайдың жемісі-дән, жүгерінің жеміс-дән, Алма ағашының жемісі алма, еменнің жемісі –жаңғақ, таңқурайдың жемісі –жидек, бүлдіргеннің жемісі жидек туралы түсінік беру, суреттер бойынша әңгімелеу.
VI. «Түртіп алу стратегиясы»Дәптермен жұмыс.
1. Суреттегі өсімдіктердің аттарын жазу.Құрғақ тобы құрғақ жемістер аттарын,Шырынды топ шырынды жемістердің аттарын жазу.
VII Шығармашылық жұмыс:
I-ші топ «Шырынды жеміс»
Жемістер туралы өлең құрастыру
II -ші топ «Құрғақ жеміс»
Суреттер бойынша шырынды, құрғақ жемістерді ажырату.

VIII. Сабақты қорытындылау.

Топтастыру әдісі

ІХ.Үйге тапсырма: 63-бет оқып келу.

Шығармашылық тапсырма: І-топ.Жемістердің пайдасы туралы

ІІ-топ: Жемістердің суретін салып келу.

Х. Бағалау.    

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок "Тұқым.Жеміс."»



Сабақтың тақырыбы: Тұқым.Жеміс.
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға жеміс және тұқым туралы түсінік беру.
Құрғақ және шырынды жемістермен таныстыру.
2.Дүниетанымын, ой-өрісін, пәнге деген
қызығушылығын арттыру.Шығармашылық
қабілеттерін дамыту.
3.Қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер, шырынды, құрғақ жемістер,видеоролик.
Әдіс-тәсілдері: топтастыру, түсіндіру,сұрақ-жауап,әңгімелеу,ойын.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I
. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Психологиялық дайындық:

-Бүгін ауа райы қандай болып тұр? Күн ашық па? Бұлттыма?
Күнге қолдарыңды созыңдар.Күннің жомарт сәулелері барлық өкпе мен мұңды жібітеді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Барлығы:
Күн жарығын алақанға саламын
Жүрегіме басып ұстап аламын.
Ізгі әрі нәзік ,жарық мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

Екі топқа бөліну 2-мин

І-топ «Шырынды»

ІІ-топ « Құрғақ»

«Миға шабуыл» Ойын : «Кім жылдам?»15-минут
-Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
-Қыс мезгілінде неше ай бар?
-Қазір қай айы?
-Бүгін аптаның қай күні?




ІІ.Үй тапсырмасын сұрау

-Сұрақ –жауап арқылы білімдерін тексеру

І-топ «Шырынды»

1.Сабақ дегеніміз не?

2.Сабақтың атқаратын қызметтерін аттау.

3.Сабақтың қандай түрлері бар?

ІІ-топ «Құрғақ»

1.Жапырақтың адамға пайдасы

2.Жапырақтың атқаратын қызметтері

3.Жапырақтың пішіндері қандай болады?

Үйге берілген тапсырма бойынша жұмыс «Шығармашылық тапсырма» 5-мин
III.Жаңа сабақ
Сөз жұмбақты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру. Шешуі: Жеміс.Тұқым.
«Ой шақыру»:. Жеміс, тұқым дегенді қалай түсінесіңдер?
Жеміс пен көкөніс туралы видеоролик көрсету.
Жеміс –өсімдіктің бізге тартқан сыйы. « Сыйға-сый »деген осы өйткені , біз оларды күтіп, баптап өсіреміз.
Ал осы жемістер қайдан шықты?
Гүл өсімдікте өсіп жетіледі, өсімдік жетіліп өсе келе гүлдің түбі түйінділеді. Гүл түйіні үлкейіп өскен сайын , гүлдің күлтелері солып, түсіп қалады да түйіннен жеміс жетіледі. Жемістің ішінде тұқым болады. Жемістер құрғақ және шырынды болады. Құрғақ жемістерге бидай, жаңғақ, тары, бұршақ т.б.
жатады. Шырынды жемістерге қауын, қарбыз, қияр ,алма , анар т.б.жатады.
Өсімдіктер көбіне тұқымдар арқылы таралады. Жемістер мен тұқымдар адам және жануарлар тіршілігіне өте қажет. Оларды тағам және қорек есебінде пайдаланады. Піскен жемістер мен тұқымдар әр түрлі жолмен жер бетіне тарайды. Жануарлар , жел адамдар арқылы бір жерден екінші жерге тарайды. Тұқымы жемістің ішінде болатын өсімдіктер алма, қауын, қарбыз, қияр т.б.
Бидайдың жемістері масақта орналасады. Оны дән дейді.
Собықта жүгері жемістері(дәндері) орналасады. Тұқым сүйекті және жұмсақ болып бөлінеді.



Сүйекті тұқымға өрік, шие, алхоры жатады. Жұмсақ тұқымға қызанақ, қияр, құлпынай жатады.


Тәжірибе: Алма жемісін алып ортасынан бөлу.Түрі, түсі, дәмі.
Қорытынды: алма жемісі шырынды.
Тәжірибе: Жаңғақты алып ортасынан бөлу.
Қорытынды: Жаңғақ жемісі құрғақ
ІV Сергіту сәті

V. Оқулықпен жұмыс.
Мағынаны тану.
1.Оқулықтан «Тұқым және жеміс» тақырыбын оқу.
2.Оқулықтағы бидайдың жемісі-дән, жүгерінің жеміс-дән, Алма ағашының жемісі алма, еменнің жемісі –жаңғақ, таңқурайдың жемісі –жидек, бүлдіргеннің жемісі жидек туралы түсінік беру, суреттер бойынша әңгімелеу.

VI. «Түртіп алу стратегиясы»Дәптермен жұмыс.
1. Суреттегі өсімдіктердің аттарын жазу.Құрғақ тобы құрғақ жемістер аттарын,Шырынды топ шырынды жемістердің аттарын жазу.



VII Шығармашылық жұмыс:
I-ші топ «Шырынды жеміс»
Жемістер туралы өлең құрастыру
II -ші топ «Құрғақ жеміс»
Суреттер бойынша шырынды, құрғақ жемістерді ажырату.

VIII. Сабақты қорытындылау.

Топтастыру әдісі

Құрғақ

Шырынды





Тұқым










ІХ.Үйге тапсырма: 63-бет оқып келу.

Шығармашылық тапсырма: І-топ.Жемістердің пайдасы туралы

ІІ-топ: Жемістердің суретін салып келу.

Х. Бағалау.



































№29 Жаңатұрмыс орта мектебі













Ашық сабақ

Тақырыбы:Пайдалы қазбаларды өндіру және қорғау.





















Бастауыш сынып мұғалімі:Қашағанова Р


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Урок "Тұқым.Жеміс."

Автор: Ташметова Аида Тауыржановна

Дата: 06.02.2017

Номер свидетельства: 388346
